Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky je náramne dôležité. Opak môže viesť nielen k fatálnym dopravným nehodám, ale aj poriadne mastným majetkovým škodám. Veľmi prísne postihy za nedodržanie cestného zákona má nastavené napríklad Rakúsko, kde vás len „malý prehrešok“ môže stáť poriadny balík. A v Rakúsku ešte chvíľku ostaneme.
Tu vám totiž po novom môžu namiesto uloženia pokuty rovno zhabať auto, píše server Autoviny.sk. Umožňuje to legislatíva, ktorá platí od marca tohto roku.
Aby ste dosiahli takéhoto trestu, nemusíte spôsobiť dopravnú nehodu či jazdiť pod vplyvom. Pohodlne postačí, keď výrazne prekročíte rýchlostný limit. Na vlastnej koži sa o tom nedávno presvedčil mladý Rakúšan, ktorý sa po diaľnici v blízkosti Viedne premával rýchlosťou takmer 200 km/h, pričom rýchlostný limit na danom úseku bol 100 km/h. Na jeho smolu ho prichytili policajné zložky.
Trest ho určite veľmi nemilo prekvapil. Namiesto toho, aby len zaplatil pokutu a v pokoji odišiel, prišiel ako o vodičský preukaz, tak aj o vozidlo (Volkswagen Passat B5). A ak si myslíte, že mu polícia neskôr jeho auto vráti, ste na omyle. Poslali ho do aukcie, pričom už čoskoro by malo dôjsť k predaju.
Aké sú hranice?
Samozrejme, takýto trest nedostanete za to, že niekde na diaľnici prekročíte rýchlostný limit o 5 km/h. Ak ho však prekročíte o 70 km/h, môžete sa so svojím autom rovno rozlúčiť. Táto podmienka platí na všetkých cestných komunikáciách mimo obce. V rámci obce je kritickou hranicou prekročenie limitu o 60 km/h. Ak sa takto previníte, môže vám byť zabavený vodičský preukaz aj vozidlo.
Predaj skonfiškovaného vozidla v aukcii potom hrozí v prípade, že v obci prekročíte povolenú rýchlosť o 80 km/h, resp. o 90 km/h mimo obce. Sú tu však ešte dve ďalšie podmienky. Aby mohla polícia vaše auto predať, musíte sa takto previniť opakovane. Okrem toho musí byť vinník zároveň majiteľom vozidla – vozidlá vo vlastníctve tretej strany nie je možné poslať do dražby.
V prípade, že auto skutočne skončí v dražbe a predá sa, získané finančné prostriedky sa rozdelia na dve časti. Menšia časť (30 percent) sa venuje spolkovej krajine, na ktorej území bol spáchaný priestupok. Zvyšok (70 percent) poputuje na konto Rakúskeho fondu bezpečnosti na cestách.
Od začiatku platnosti legislatívy bolo na rakúskych cestách zabavených už 70 vozidiel. V aukcii sa však doposiaľ predali len dve. Čoskoro sa ale k nim môže pridať tretie, a to vďaka vyššie opísanej ľahostajnosti mladého Rakúšana.
Pokúšať sa nevypláca
Stojí za zmienku, že len 9 dní po začiatku platnosti legislatívy sa rakúskej polícii podarilo zadržať 21-ročného muža, ktorý sa na svojom BMW premával rýchlosťou 247 km/h, a to po diaľnici A12 nachádzajúcej sa v Dolnom Rakúsku. Maximálnu povolenú rýchlosť tak prekročil až o 117 km/h. A podľa všetkého to nespravil po prvýkrát – jeho auto bolo predané v aukcii.
Pokiaľ ide o odobratie vodičského preukazu, to v Rakúsku hrozí za prekročenie povolenej rýchlosti o 40 km/h v obci a o 50 km/h mimo obce.