Samsung figuruje ako najväčší výrobca smartfónov na svete. Značnej popularite sa teší aj u nás. Okrem toho však figuruje aj ako líder v oblasti skladacích smartfónov, teda aspoň zatiaľ. Je totiž dosť možné, že v budúcnosti o tento post príde. Naznačujú to aj čísla, ktoré reprezentujú úvodné predaje najnovších prírastkov série Galaxy Z, teda Galaxy Z Fold6 a Galaxy Z Flip6. Tie, ako uvádza informátor známy ako Ice universe, sú veľmi nízke. Na jeho príspevok upozornil server Mobilizujeme.cz.
Samsung bol prvým výrobcom, ktorý sa rozhodol vložiť do segmentu skladacích smartfónov maximálnu dôveru. Úplne prvý skladací model síce patrí inej firme, konkrétne Royole, no bol to až Samsung, kto tento formát preslávil a presadil ako vhodnú alternatívu k bežným smartfónom. Svoj prvý Galaxy Fold vydal v roku 2019. Od tej doby sériu obohacuje každý jeden rok.
Pochopiteľne, tento risk mu zabezpečil dominantný trhový podiel. Ešte celkom nedávno si z koláča ukrajoval až 80-percentnú časť. To znamená, že v prepočte boli štyri z predaných skladacích smartfónov značky Samsung.
Konkurencia ho začína dobiehať
Dnes je však situácia iná. So skladacími smartfónmi postupne začalo experimentovať viacero firiem. Aktuálne má v portfóliu aspoň jeden taký kúsok každý popredný výrobca. Xiaomi má Mix Flip, Oppo má Find N, OnePlus má Open, Honor má Magic V a Vivo má X Fold. Jediný, kto chýba, je Apple. A zrejme to tak ešte nejaký čas ostane.
Samozrejme, čím hustejšia konkurencia, tým ťažšie sa udržiava dominantná pozícia. A Samsung sa o tom evidentne presvedčil na vlastnej koži. Jeho Foldy a Flipy síce stále patria medzi najobľúbenejšie voľby, no rozhodne už nemajú na trhu také zastúpenie, aké mali kedysi. Konkurencia však nie je jediným vinníkom tohto vývoja.
Zabúda na inovácie
Samsung akosi pozabudol na to, že aby si jeho skladacie telefóny udržiavali vernú klientelu, musia ponúkať prínosné inovácie. To je aktuálne problém najmä pri Galaxy Z Fold6. Tento kúsok síce je moderný, výkonný a šikovný, no v podstate toho nie je až tak veľa, čo by sa zmenilo oproti predošlej generácii. A ešte k tomu je aj astronomicky drahý – základná konfigurácia s 256 GB úložiska a 12 GB operačnej pamäte sa na Slovensku predáva za 1 999 eur.
Na slabšie inovácie v sérii Galaxy Z Fold sa používatelia sťažujú už dlhšie. Samsung si z toho očividne ťažkú hlavu nerobí. Zrejme ale čoskoro začne, keďže úvodné predaje Galaxy Z Fold6 boli až priveľmi nízke. V prvých dvoch týždňoch sa ho predalo len na 270-tisíc kusov, čo je ešte slabší výsledok, než aký pred rokom vykázal Galaxy Z Fold5.
Samsung dosť možno veril, že ak do novej skladačky zabuduje pokročilé funkcie umelej inteligencie (AI), zákazníci zázračne zabudnú na všetko ostatné. Tak sa ale nestalo. Hoci treba uznať, že s umelou inteligenciou odvádza juhokórejský gigant skvelú prácu, všetky nedostatky ňou jednoducho nevykompenzuje.
Gigant kladie na umelú inteligenciu obrovský dôraz. Dokonca sa dá povedať, že dôraz kladie iba na túto technológiu. A hoci chápeme motív, asi nebude na škodu naďalej brať do úvahy aj iné kľúčové inovácie a predovšetkým spôsoby, akými by bolo možné konečne znížiť maloobchodnú cenu. Necelých 2 000 eur za telefón je jednoducho príliš veľa.
Skvelý telefón, no nie pre každého
Tým nehovoríme, že Galaxy Z Fold6 je zlý či nevýhodný telefón. Ak ste ešte nikdy nemali skladačku, no chceli by ste si jednu zadovážiť, modely od Samsungu sú skvelou voľbou. Sú výkonné, majú šikovný softvér, kvalitné fotoaparáty (teda až na selfie pod displejom), ako aj prepracovaný ekosystém. Jedinou nevýhodou pre nového zákazníka je skutočne asi len cena. Ak však ste ochotní zaplatiť 2 000 eur, asi nemáte prečo otáľať.