Viaceré popredné spoločnosti vkladajú dôveru do skladacích smartfónov. Za priekopníka v tejto oblasti sa všeobecne považuje Samsung, nakoľko svoj prvé ohybné zariadenie predstavil ešte v roku 2019. Hoci nebol prvý na trhu, aktuálne má na konte už šesť generácií prémiového Galaxy Z Fold. Vedeli ste však o tom, že myšlienka skladacích smartfónov je oveľa staršia? Ako píše server mobilenet.cz, na prvom takomto produkte mal juhokórejský gigant pracovať ešte pred vznikom prvého Androidu.
Skladacie smartfóny majú kopu výhod. Samozrejme, väčšina z nich plynie z väčšieho displeja, ktorý možno zložiť na dve časti. Táto schopnosť im umožňuje zmenšiť sa takmer na formát „tradičných“ smartfónov. Väčší displej umožňuje nielen sledovanie filmov či videí vo väčších oknách, ale aj lepšiu produktivitu, nakoľko dokáže zobraziť viac aplikácií naraz.
Do tejto oblasti začali časom investovať viaceré firmy, pričom dnes vlastným skladacím smartfónom (alebo viacerými) disponuje aj Xiaomi (Mix Fold), Oppo (Find N), Oneplus (Open) či Honor (Magic V). A to je len pár príkladov. Skladacie smartfóny teda rozhodne majú na trhu svoje miesto, pričom ich kapacity z roka na rok rastú.
Háčik je v tom, že sú príliš drahé. Priemerná obstarávacia cena skladacieho smartfónu je stále o poznanie vyššia, než priemerná cena bežného smartfónu. Všetky skladacie smartfóny sú vlajkové lode nabité tými najlepšími možnými parametrami. Nákladné sú však aj kvôli ich špeciálnej konštrukcii, ktorá zahŕňa ohybný displej a pánt.
Postupne však zlacňujú smartfóny vo formáte dotykového „véčka“. Tie sú totiž oveľa kompaktnejšie, a teda si nevyžadujú toľko pokročilých komponentov. Tento formát je obľúbenejší, než vyššie opísaný „knižkový“ formát. A asi sa veľmi niet čo čudovať.
Myšlienka stará už 16 rokov
Ako bolo spomenuté, Samsung je v oblasti skladacích smartfónov lídrom, i keď je pravda, že jeho trhový podiel postupne ubúda, keďže s týmto formátom experimentuje čoraz viac výrobcov.
Pozíciu lídra si však rozhodne zaslúži, a to aj kvôli tomu, že ideu skladacích smartfónov skúmal 11 rokov predtým, ako vydal prvý Galaxy Z Fold. Zaujímal sa o ňu ešte v roku 2008, teda ešte pred debutom vôbec prvého smartfónu poháňaného operačným systémom Android, resp. rok od vydania prvého modelu iPhone.
Podrobnejšie informácie v tomto smere poskytol inžinier Jason Noh z divízie Display Group. Ako stojí na webe Samsung Newsroom, spoločnosť v tom čase podnikla niekoľko štúdií zameraných na skladacie displeje, za ktorými nasledovala kopa experimentov. Nikto predtým nič také nevyrobil, takže gigant sa nemal kde inšpirovať. Chodníček si musel vyšliapať úplne sám, čo rozhodne nebola jednoduchá úloha.
Kľúčom k úspechu bol displej, ktorý by sa dokázal bez ujmy zložiť na dve polovice. Inžinieri po dlhom skúmaní rôznych možností vyvinuli kovový plát, ktorý podporoval hlavný zobrazovací panel. Dva komponenty k sebe prichytili lepidlom citlivým na tlak. Táto metóda sa napokon ukázala byť úspešná, na základe čoho mohol vzniknúť (a aj vznikol) prvý Galaxy Z Fold.
Doba pokročila
Samozrejme, od toho času sa Samsung veľa naučil, pričom technologický pokrok priniesol nové možnosti. Zlomovým bodom bolo vyvinutie technológie UTG, teda ultra-tenkého skla.
Dnes dokážu ohýbateľné displeje vydržať stovky tisíc opakovaných zložení a rozložení. Otázka spoľahlivosti je teda vo veľkej miere vyriešená. Samsung sa preto aktuálne zameriava na hľadanie spôsobov, akými by mohol z displejov odstrániť nie zrovna atraktívny zhyb, ktorý sa zvyčajne nachádza nad pántom.
A zrejme to bude musieť zvládnuť čo najskôr. Konkurencia je totiž čoraz vyspelejšia a pokročilejšia. Dokonca sa zdá, že v niektorých ohľadoch Samsung dokonca predbehla.
Sme veľmi zvedaví, akých vylepšení sa skladacie smartfóny dočkajú v najbližších rokoch. Technologický pokrok totiž napreduje čoraz rýchlejším tempom, čo umožňuje čoraz výraznejšie inovácie.