Rusko od začiatku vojny na Ukrajine opustilo viacero popredných firiem, a teda aj produktov a služieb. Niektoré tu však zostali, vďaka čomu mali obyvatelia krajiny aspoň ako-taký kontakt so zahraničnými technológiami. Do tejto skupiny spadala napríklad komunikačná platforma Signal. Minulý čas preto, lebo ani tú už si Rusi na svojich smartfónoch nezapnú, píše agentúra Reuters.
Nie je tomu tak preto, lebo by sa takto rozhodla samotná platforma. Zákaz vydal priamo ruský regulačný úrad Roskomnadzor, ktorý dohliada na monitorovanie, kontrolu a cenzúru médií. Prístup k aplikácii zablokoval kvôli údajnému porušeniu protiteroristickej legislatívy. Podľa stanoviska úradu je implementácia tejto legislatívy nevyhnutná, aby sa zabránilo jej používaniu na dosiahnutie teroristických či extrémistických cieľov.
Pre Rusov ide o ďalšiu tvrdú ranu, keďže Signal v krajine malo na konte okolo milióna používateľov. Stojí však za zmienku, že už dávnejšie sa začali v hojných počtoch objavovať hlásenia, ktoré upozorňovali na problémy s funkcionalitou platformy. Stránky, ktoré monitorujú prevádzku internetových služieb, zaznamenali tieto hlásenia predovšetkým z Moskvy a Petrohradu.
Funguje len cez VPN
Ďalšou zaujímavosťou je, že aplikácia v Rusku aj naďalej funguje v prípade, že používateľ použije na prístup VPN, teda virtuálnu súkromnú sieť, alebo tzv. antiblokovacie nástroje. Ak VPN službu nemá, v Rusku si už nemôže zaregistrovať nový účet. Keď sa o to pokúsi a do aplikácie zadá svoje telefónne číslo, služba zobrazí varovné okienko, ktoré upozorňuje na neúspešnú operáciu z dôvodu chyby servera.
Tento zvrat udalostí je pomerne nečakaný, keďže sa Signal všeobecne považuje za jednu z najbezpečnejších platforiem, pokiaľ ide o komunikáciu, čiže odosielanie a prijímanie textových alebo hlasových správ, videí a iných súborov. Platforma taktiež využíva koncové (end-to-end) šifrovanie, ktoré chráni používateľov pred drobnohľadom mobilných operátorov a tajných služieb. Okrem toho o používateľoch ukladá len minimum údajov.
Nie je známe, ako presne platforma porušila ruskú protiteroristickú legislatívu. Je ale isté, že milión Rusov sa teraz musí poobzerať po inej službe, cez ktorú si budú dopisovať.
Skončil tu zrejme aj YouTube
A to nie je všetko. Predvčerom sme vás na našom webe informovali o rozsiahlom výpadku služby YouTube. O jej nefunkčnosti mali informovať tisíce hlásení.
Zistilo sa ale, že platforma nefungovala iba pri priamom prístupe. V prípade použitia VPN sa k nej dalo dostať prakticky bez akýchkoľvek problémov. To dalo za vznik teórii, že nefunkčnosť YouTube nie je príčinou výpadku, ale rozhodnutia Google službu na území krajiny úplne vypnúť. Spoločnosť sa ale zatiaľ k tejto záležitosti nevyjadrila, takže túto teóriu nateraz nemožno potvrdiť.
Vieme len toľko, že k výpadku YouTube došlo nedlho po tom, čo ruské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo platformu z cenzurovania obsahu. Dokonca pohrozilo odvetnými krokmi. Konkrétne tento spor vyvolalo rozhodnutie YouTube zrušiť účty ruských vládnych predstaviteľov. Ministerstvo službe taktiež vytklo, že náležite nevyraďuje obsah, ktorý Moskva považuje za nežiadúci.