Hoci je dnes audiovizuálny obsah dostupnejší ako kedykoľvek predtým, za čo vďačíme najmä rozmachu streamingových platforiem, pirátstvo je stále veľmi aktuálnym a rozsiahlym problémom. Týmto pojmom sa označuje nelegálne sledovanie, počúvanie či sťahovanie videí, filmov, hudby a ďalšieho obsahu, ktorý podlieha autorským právam. A prečo je to nelegálne? V prvom rade porušuje autorské práva, v druhom rade oberá tvorcov obsahu o nemálo peňazí.
Ako píše agentúra SITA, veľa pirátov máme aj na Slovensku. Namiesto toho, aby sme si čestne zaplatili za lístok do kina či si predplatili streamingovú službu, radšej navštívime niektorú z „overených“ stránok, kde si môžeme žiadaný obsah pozrieť bezplatne. Samozrejme, neplatí to o všetkých z nás, ale o veľkej časti áno.
Koľko teda máme na Slovensku pirátov? Presné čísla nepoznáme, no máme k dispozícii aspoň odhady, ktoré vyplývajú z prieskumu verejnej mienky vypracovaného agentúrou Neuropea pre Asociáciu vysielateľov Slovenska (ATVS).
Obsah „piráti“ každý piaty Slovák
Prieskumu sa zúčastnilo 1 000 respondentov, pričom v priemere takmer každý piaty z nich sa priznal k nelegálnemu sledovaniu, počúvanie alebo sťahovaniu filmov a hudby, resp. audiovizuálneho obsahu. Konkrétne sa takto priznalo 19,16 percenta respondentov. Pokiaľ ide o streamingové platformy, tie si predplácalo zhruba 47 percent respondentov.
A to nie je všetko. Približne 11 percent respondentov potom uviedlo, že preberajú audiovizuálny obsah z internetu prostredníctvom oboch spôsobov, teda ako prostredníctvom nelegálnych webových lokalít, tak aj prostredníctvom streamingových platforiem. Napokon 9 percent respondentov prehlásilo, že všetok audiovizuálny obsah vyhľadávajú výhradne u pirátskych zdrojov.
Veľký problém, ktorý stojí veľa peňazí
Treba pripomenúť, že tieto výsledky vychádzajú zo vzorky iba tisícky respondentov, čo znamená, že v skutočnosti môže byť počet pirátov na Slovensku oveľa vyšší. Domnieva sa tak aj Lucia Tandlich, riaditeľka právneho oddelenia skupiny Markíza. Uvádza, že dostupnosť pirátskeho obsahu na internete je stále veľkým problémom, ktorý výrazne sťažuje prácu tvorcov, pričom predstavuje vedomé porušovanie autorských práv. To následne, okrem iného, vedie k zdražovaniu služieb pre divákov, ktorí si za obsah poctivo platia.
Čo sa týka tvorcov, pre tých pirátstvo predstavuje vážny problém najmä z finančného hľadiska. Tým, že si mnohí pozrú ich tvorbu na nelegálnych webových doménach, prípadne si ju niekde stiahnu bez zaplatenia, prichádzajú o veľké množstvo peňazí, ktoré by inak zarobili zo streamingových platforiem alebo kín. V tomto smere prieskum podotýka, že z necelých 56 percent Slovákov, ktorí pozerajú alebo sťahujú obsah z nelegálnych platforiem, to takmer 48 percent robí aspoň raz týždenne. Až 23 percent tak robí dokonca každý deň.
Prísnejší dohľad
ATVS deklaruje, že zamedzenie šírenia nelegálneho obsahu na internete rieši aj slovenský autorský zákon, ku ktorému prispela transpozícia európskej smernice. V rámci nej došlo k zavedeniu zodpovednosti prevádzkovateľov online platforiem na zdieľanie obsahu cez internet. Taktiež zdôrazňuje, že 24. júla tohto roku nadobudla účinnosť novela zákona o mediálnych službách, ktorou sa Rada pre mediálne služby stala národným koordinátorom v oblasti digitálnych služieb regulovaných európskym nariadením o digitálnych službách.
Rada vďaka novele získala významnejšiu kompetenciu, pokiaľ ide o zabezpečenie vymožiteľnosti práv a povinností v súvislosti so zamedzením šírenia nelegálneho obsahu porušujúceho autorské právo.
Tandlich k tomu dopĺňa, že k takémuto pirátstvu by sa malo pristupovať rovnako, ako sa pristupuje k čiernym pasažierom vo verejnej doprave.
Mnohí piráti si pritom neuvedomujú, že v konečnom dôsledku môžu uškodiť aj sami sebe. A nehovoríme len o možných pokutách a iných postihoch, ale aj o tom, že pirátstvo môže niektorých tvorcov odradiť od tvorby ďalšieho obsahu.