Na Slovákov cieli ďalší zákerný podvod, na ktorého naletenie môže znamenať vážne následky, resp. stratu finančných prostriedkov. Tentokrát si však útočníci dali extra námahu. Nič netušiace obete sa snažia oklamať vydávaním sa za známu bezpečnostnú firmu ESET. Zneužívajú však aj meno portálu Aktuality.sk či Západoslovenskej energetiky, píše portál Živé.sk.
Vydávanie sa za známe firmy je vo svete kybernetických zločincov pomerne bežnou praxou. Automaticky tak totiž u obete získavajú určitú mieru dôvery, čo výrazne navyšuje úspešnosť podvodu. Operujú tak podvodníci ako v zahraničí, tak aj u nás na Slovensku. V tomto smere možno vyzdvihnúť zneužitie dobrého mena bývalej prezidentky SR Zuzany Čaputovej, prípadne tváre úspešného cyklistu Petra Sagana. Podvodný obsah sa pritom šíril pod značkou známych webov, vrátane Sme.sk a Čas.sk.
Tentokrát sa útočníci snažia získať dôveru obetí textom, v ktorom stojí, že tvorca bezpečnostných riešení predstavil revolučnú novinku, ktorá dokáže každý mesiac vygenerovať 3-tisíc eur. Konkrétne má ísť o „neurónovú sieť pre každého Slováka“, ktorú podvodníci označujú ako „budúcnosť investovania“.
Známe mená aj tváre
Finančné prostriedky majú byť pretavené do investičných aktív, teda akcií, dlhopisov, prípadne kryptomien. Ďalej podvodníci do článku doplnili fotografie predstaviteľov spoločnosti ESET, resp. fotografiu Richarda Marka, generálneho riaditeľa spoločnosti, Miroslava Trnku a Petra Paška. Okrem toho sa o vzbudenie záujmu usilujú zmienkami o umelej inteligencii (AI), ktorá je v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim technologickým trendom.
Útočníci čitateľom odkazujú, že investície sú chránené systémom, ktorý za pomoci AI, pokročilých kvantových výpočtov a algoritmov neurónových sietí, zabezpečuje obchodovanie s presnosťou až 98-percent, a teda maximálnu bezpečnosť investícií. Stránka, prostredníctvom ktorej sa podvod šíri, taktiež zahŕňa fiktívny platobný záznam, ktorý znázorňuje plusovú transakciu v hodnote vyše 87-tisíc eur.
Toto všetko je zavŕšené formulárom, ktorý od návštevníka požaduje vyplnenie krstného mena, priezviska, e-mailovej adresy a telefónneho čísla. Aj v tejto časti si podvodníci dali extra záležať, nakoľko si možno všimnúť logá známych bezpečnostných spoločností, ako sú McAfee či Norton. Samozrejme, ani jedna z nich s podvodom nemá čo dočinenia. Ich logá sú tam len preto, aby sa zvýšila šanca na úspešný útok.
Deepfake a lákavá reklama
A aby toho nebolo málo, podvodníci siahli aj po umelo vygenerovanom videu. To vyobrazuje Richarda Marka, generálneho riaditeľa ESET-u, ktorý sa prihovára sledujúcim a podporuje ich k podvodnému investovaniu. Nechýba ani logo spoločnosti či tabuľka, ktorá ukazuje možné výnosy.
Hoci ide o deepfake, nie každý dokáže falošné video rozoznať od skutočného. Vo videu je pár okamihov, ktoré dokazujú, že nie je pravé. Zväčša však pôsobí celkom dôveryhodne, čo ešte väčšmi navyšuje riziko. Autori videa využili skutočný príhovor Marka, avšak s tým, že zvuková stopa obsahuje úplne iné slová, než aké v skutočnosti povedal.
Stojí za zmienku, že ponuka na investovanie za pomoci ESET-u sa môže objaviť (aj) na sociálnych sieťach. Napríklad v prostredí Facebooku ju zverejnil profil s názvom Luftinvest+ (viď. obr.). Skutočnosť, že ide o podvod, naznačuje zvyšný obsah tohto profilu. Neobsahuje totiž žiadne príspevky. Taktiež má len pár sledujúcich a inak ostáva neaktívny.
ESET si mal podvodnú reklamu zneužívajúcu jeho meno všimnúť už niekoľko týždňov dozadu. Avšak nedlho po tom, čo bola nahlásená a odstránená, sa začala objavovať znova. Inzercia tohto typu sa mala objaviť pred očami už desiatok tisíc ľudí. Konkrétne kampaň zo 16. augusta si pozrelo približne 14-tisíc ľudí.
Čo nasleduje?
Osoba, ktorá klikne na odkaz priložený v reklame, bude presmerovaná na web imitujúci populárne domény. Ako bolo spomenuté, na tento účel podvodníci zneužívajú napríklad dizajn portálu Aktuality.sk. Web obsahuje článok, ktorý poskytuje podrobnejšie informácie. Má celkom pútavý nadpis, pričom text sa zdá byť vygenerovaný umelou inteligenciou.
V tomto bode sa môžeme vrátiť späť k formuláru, ktorého vyplnenie podvodníci požadujú. V prípade, že ho osoba vyplní, bude vyzvaná, aby vyčkala na telefonát od správcu investičnej platformy. Následne je od nej požadované, aby do tejto platformy vložila finančné prostriedky vo výške aspoň 250 eur.
Vidina 3-tisícového pasívneho príjmu každý mesiac je veľmi lákavá, no vždy majte na pamäti, že nikto vám nedá peniaze len tak. Aspoň teda nie toľko. Dôkazov, že ide o podvod, je viacero. Ak chcete investovať, radšej zvoľte overenú a dobre hodnotenú online platformu, ku ktorej pristúpite priamou cestou (teda nie cez reklamy, odkazy na iných weboch atď.).
Ak zaplatíte podvodníkom požadovanú čiastku, nedostanete žiadny výnos. Recipienti platby vaše peniaze zhabú a schovajú na vlastné účely. Na aké, to nevieme. Jedno je ale isté – peniaze, ktoré im zveríte, už nikdy neuvidíte.