V poslednom období sa to podvodmi na slovenskom internete len hemží. Dobrou správou je, že zväčša ide o ľahko odhaliteľné podvody, ktorým naletí skutočne len málokto. Nezvyčajné však nie sú ani tie kampane, ktoré si dávajú na uveriteľnosti poriadne záležať. Často pritom na svoje účely zneužívajú mená známych spoločností či osobností. Po novom sa útočníci rozhodli zneužiť meno Západoslovenskej energetiky (ZSE).
Ako informuje denník Teraz.sk, spoločnosť ZSE si všimla, že sa po slovenskom internete šíria podvodné vyjadrenia, ktoré občanom sľubujú značný zárobok. Stojí v nich, že ak občania využijú investičnú príležitosť, môžu si zabezpečiť pasívny zdroj príjmu v podobe dividend. Spoločnosť však jasne upozorňuje, že takúto ponuku nezastrešuje. Ide teda o výmysel podvodníkov.
Podvod pracuje s myšlienkou, že každý občan Slovenskej republiky má právo na to, aby sa zúčastnil mikroinvestičného projektu a poberal tak dividendy od ZSE. Katarína Šulíková, hovorkyňa spoločnosti, vysvetľuje, že ponuka zneužíva dôveryhodnosť značky ZSE a tiež zrejme využíva falošné profily a webové stránky na podporu a ďalšie šírenie zmienených vyjadrení. Upozorňuje, že ide o podvod, od ktorého sa spoločnosť dištancuje a zvažuje voči nemu právne kroky.
Dividenda je podiel na zisku, ktorý akciové spoločnosti vyplácaju akcionárom, teda investorom. Ide o odmenu za poskytnutie finančných prostriedkov, na základe ktorých spoločnosť buduje svoj majetok. Investori následne majú nárok na získanie svojho podielu na výslednom zisku.
ZSE súbežne vyzýva zákazníkov aj verejnosť k vyššej opatrnosti. Zdôrazňuje dôležitosť sa do podvodnej kampane neregistrovať, nevypĺňať žiadne formuláre a ani nijako nereagovať na ponuku, keďže vykazuje aj znaky zneužitia citlivých údajov a platobných operácií.
Najskôr sľuby, potom prázdny účet
Takýchto podvodov tu bolo, je a aj bude mnoho. Takmer vždy pritom podvodníci pracujú s jedným a tým istým základom. Najskôr si vyberú spoločnosť, ktorej meno zneužijú pre svoju kampaň. Následne vytvoria dôveryhodne pôsobiace webové stránky a platformy, cez ktoré sa snažia nalákať obete k investovaniu.
Tento proces môže byť sprevádzaný dokonca aj telefonátmi od údajných finančných poradcov, ktorí obete vedú krok po kroku. Ukážu im, ako môžu investovať, pričom sľubujú istý zárobok. Okrem toho môžu títo „poradcovia“ od obete vyžadovať, aby im zazdieľala obrazovku svojho počítača, čím môžu podvodníci získať prístup k jej citlivým údajom, vrátane údajov o bankovom konte.
Akonáhle obeť pristúpi na všetky navrhované kroky a vyplní potrebné formuláre na vykonanie investície, je vymaľované. Finančné prostriedky, ktoré poskytne, už nikdy neuvidí.