Slovenský Policajný zbor (PZ) čelí aktuálne výzve, ktorá sa týka infraštruktúry potrebnej pre efektívne využívanie svojho rastúceho parku elektrických a plug-in hybridných vozidiel. Nedostatočné pokrytie nabíjacími stanicami spôsobuje, že približne tretina týchto vozidiel nemá možnosť pravidelného dobíjania, čo obmedzuje ich praktické využitie v každodennej prevádzke. Tento problém si vyžaduje promptné riešenie, aby mohli byť nové technológie plne integrované do služieb PZ, píše Teraz.sk.
Riešenie hľadajú ešte len teraz
Podľa hovorcu Ministerstva vnútra SR, Mateja Neumanna, rezort v súčasnosti pracuje na potrebných analýzach a vedie rokovania o rozšírení siete nabíjacích staníc. To by malo zabezpečiť lepšiu dostupnosť nabíjacej infraštruktúry a umožniť efektívnejšie využívanie ekologických služobných vozidiel v polícii. Neumann zdôraznil, že v niektorých častiach Slovenska, najmä v Bratislave, je už sieť nabíjacích staníc hustejšia, čo súvisí s väčším počtom vozidiel a s využívaním elektrického pohonu predovšetkým v mestských oblastiach.
Policajný zbor v roku 2023 získal približne 1400 kusov automobilovej techniky, z čoho veľkú časť tvorili práve vozidlá s elektrickým alebo plug-in hybridným pohonom. Celkovo má PZ aktuálne k dispozícii 752 takýchto vozidiel. Problémom však je, že bývalé vedenie polície neplánovalo budovanie nabíjacích staníc v dostatočnej miere, a preto boli vozidlá pridelené aj na útvary, kde nebolo možné zabezpečiť ich pravidelné dobíjanie.
Opäť nedostatočná infraštruktúra
V októbri 2023 ministerstvo vnútra oznámilo, že pokračuje vo výstavbe nových nabíjacích staníc. Do tej doby bolo vybudovaných 230 nabíjacích bodov, čo však stále nie je dostatočné pokrytie pre súčasný počet elektrických a plug-in hybridných vozidiel v PZ. Ešte v roku 2022 bývalý policajný prezident Štefan Hamran informoval, že polícia získala 705 nízkoemisných áut financovaných z plánu obnovy, pričom súčasťou tohto nákupu bolo aj 400 nabíjačiek.
Táto situácia ukazuje, že zavádzanie nových technológií si vyžaduje nielen nákup moderných vozidiel, ale aj adekvátnu infraštruktúru, ktorá umožní ich plné využitie. Bez dostatočného počtu nabíjacích staníc môžu byť ekologické vozidlá v polícii síce symbolom pokroku, no v praxi môžu priniesť aj určité prevádzkové obmedzenia. Preto je dôležité, aby rezort vnútra rýchlo reagoval a zabezpečil rozšírenie siete nabíjacích staníc po celom Slovensku, aby polícia mohla plne využívať potenciál týchto technológií na zabezpečenie bezpečnosti občanov a ochranu životného prostredia.