Počas toho, ako si robíme vodičský kurz, nám pred očami prebehnú azda všetky dopravné značky od výmyslu sveta. Nie sme však dokonalé tvory, čo znamená, že na veľkú časť z nich, predovšetkým na tie, ktoré nie sú až tak zvyčajné, časom jednoducho zabudneme. To nás však rozhodne neospravedlňuje v prípade, že niektoré z takýchto značení porušíme. Exemplárnym príkladom je aj netradičná značka.
Táto dopravná značka bola uvedená v Nemecku, no jej výskyt je veľmi zriedkavý. V skutočnosti ale ide o celkom užitočné značenie, ktoré môže viesť k lepšej plynulosti premávky, ako aj k posilneniu jej ekologickosti.
Nemecko je priekopníkom a dá sa povedať, že aj lídrom v oblasti osobnej cestnej dopravy. Predsa len ide o krajinu, ktorá je vo svete vychýrená (aj) vďaka absencii rýchlostného limitu na diaľniciach. Preto sa niet čo čudovať, že veľká časť nových dopravných značiek sa šíri práve odtiaľto.
Auto s troma pasažiermi
Niektoré značky sú pomerne jednoducho pochopiteľné, iné vôbec. Do druhej kategórie po novom spadá aj značka avizovaná v úvode. Konkrétne má tvar obdĺžnika s bielym podkladom, na ktorom je čiernou farbou vyobrazené auto s troma pasažiermi zoradenými vedľa seba. A čo presne znázorňuje?
Podľa oficiálnej definície sa toto značenie vzťahuje na osobné motorové vozidlá alebo motocykle s postrannými vozíkmi, ktoré sú obsadené aspoň troma osobami. Presnejšie ide o značenie, ktorého cieľom je navýšiť priemerný počet pasažierov v jednom vozidle. Takéto vozidlá následne získajú osobitné privilégiá, napríklad možnosť využívať jazdné pruhy, ktoré sú štandardne určené pre autobusy.
Plynulosť aj ekologickosť
Zvýšenie priemerného počtu pasažierov v jednom vozidle so sebou prináša viacero výhod. Keďže bude viac ľudí v jednom aute, zníži sa celkový počet vozidiel na cestách, čo automaticky znamená plynulejšiu premávku, a teda rýchlejšiu prepravu z bodu A do bodu B. V tomto smere je nepochybne veľmi nápomocná aj možnosť vozidiel s viac ako troma pasažiermi využívať ďalší jazdný pruh.
A samozrejme, čím menej áut na cestách, tým menej škodlivých plynov v ovzduší. Dopravná značka má teda prospieť nielen pohodliu motoristov, ale aj životnému prostrediu.
Jej výskyt je zriedkavý
Preto je celkom smutné, že v skutočnosti sa táto značka v Nemecku používa len veľmi málo, skoro takmer vôbec, a to aj napriek tomu, že už bola riadne zaradená do legislatívy upravujúcej cestnú premávku. Problémom bolo, že nikto nikdy nezrealizoval osobitný predpis pre takúto formu spolujazdy.
Na tejto „drobnosti“ stroskotal celý plán. Nebol to však jediný dôvod. Mnohí sa taktiež obávali toho, aký dopad by mala úprava na plynulosť premávky autobusov, vrátane autobusov MHD. Treba však pripomenúť, že v určitej, hoci veľmi malej miere, sa značka používa. A keďže je zakotvená v legislatíve, platí.
Ak značenie nehovorí inak, ani keď sa v jednom aute vezú viac ako tri osoby, toto auto nemôže svojvoľne využívať jazdný pruh určený pre autobusy. Za takýto prehrešok v Nemecku hrozí pokuta vo výške až 170 eur. Presná čiastka závisí od toho, do akej miery vodič ohrozí ostatných účastníkov cestnej premávky.
Upozorňujeme, že takéhoto prehrešku je možné sa dopustiť aj u nás, teda na Slovensku. Platia tu však o čosi miernejšie tresty – za jazdu v buspruhu vám môžu policajti uložiť pokutu vo výške do 100 eur. Tieto jazdné pruhy môžu nateraz využívať len autobusy, taxíky a autá s právom prednostnej jazdy.
Značenie vyobrazujúce auto s troma pasažiermi na Slovensku zatiaľ nemáme. Nikde však nie je napísané, že sa to budúcnosti nemôže zmeniť.