Pandémia koronavírusu pred pár rokmi veľmi rýchlo ochromila prakticky celý svet. Mnohé ekonomiky, dokonca aj tie silnejšie, výrazne spomalili. Riziko bolo vysoké, pričom zahŕňalo aj straty na životoch. Dnes už sú najväčšie vlny tohto ochorenia za nami (dúfajme), avšak jeho následky sú cítiť stále. A zrejme ich ešte nejaký čas cítiť budeme.
Ako informuje portál VTM.cz, v súčasnosti je veľkým problémom tzv. dlhý koronavírus, resp. dlhý covid. Týmto pojmom sa označuje stav, kedy osoba po prekonaní akútnej fázy koronavírusu aj naďalej pociťuje príznaky ochorenia.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odahduje, že dlhý covid sužuje približne 10 až 20 percent ľudí, ktorí prekonali akútnu fázu koronavírusu. Toto percento rozhodne nie je nízke, čo je nemalý problém. Predstavuje totiž vážne dopady na chod ekonomiky v jednotlivých krajinách, a to napríklad v podobe nižšej produktivity, vyšších nákladov na zdravotnú starostlivosť a ďalších nákladov.
Osoby, ktoré trpia dlhým covidom, totiž zvyčajne nedokážu svoju prácu vykonávať tak efektívne, ako keď boli úplne zdraví. Osoby s horším priebehom dokonca nemôžu pracovať vôbec. Samozrejme, keďže to predstavuje značný dopad na ekonomiku, rovnaký dopad to predstavuje aj na finančnú situáciu krajín. Čím nižšia je produktivita práce, tým menej je peňazí. A čím menej je peňazí, tým nižšia je životná úroveň.
Dlhý covid je stále záhadou
Ako bolo spomenuté o pár odsekov vyššie, za dlhý covid sa považuje stav, kedy osoba aj po prekonaní koronavírusu pociťuje príznaky ochorenia. Tie môžu zahŕňať únavu, dusivý kašel, pretrvávajúce bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov a dokonca aj poruchy pamäte. Tento stav môže pretrvávať len pár dní, no niektorí sa ho nedokážu zbaviť ani po niekoľkých mesiacoch, v horších prípadoch aj dlhšie.
WHO klasifikuje dlhý covid ako pretrvávanie alebo výskyt nových príznakov po uplynutí troch mesiacov od ochorenia. Keďže môže trvať veľmi dlho, postihnuté osoby majú citeľne sťažené každodenné fungovanie, pričom si vyžadujú dlhodobú lekársku starostlivosť.
Odborníci stále nemajú úplne jasno v tom, čo presne spôsobuje dlhý covid, keďže koronavírus sa šíri naprieč ľudskou populáciou necelých 5 rokov. Vysvetlením však môžu byť následky ochorenia v rôznych oblastiach ľudského tela. Koronavírus totiž zasahuje viacero dôležitých orgánov, vrátane srdca, krvných ciev, pľúc či mozgu.
Súčasné domnienky hovoria, že dlhý covid môže byť spôsobený zotrvaním vírusu v tele osoby aj po vyliečení. Niečo také totiž pre ľudské telo nie je bežné, čo vedie k zmätenému správaniu imunitného systému. A keď imunitný systém nefunguje tak, ako má, vznikajú problémy.
Ako bolo spomenuté, dlhý covid môže viesť aj k problémom s kognitívnymi schopnosťami, čo značne ovplyvňuje produktivitu a všeobecnú práceschopnosť danej osoby.
Stojí kopu peňazí
Ako ste zrejme vyčítali z nadpisu tohto článku, dlhý covid nepredstavuje vážne následky len pre zdravotný stav, ale aj pre stav ekonomiky. V tomto smere možno poukázať na vedcov, ktorí modelovali výskyt dlhého covidu a mieru zotavenia naprieč všetkými vekovými skupinami, a to na základe odhadu počtu infekcií v roku 2022 na území Austrálie.
Zistili, že v septembri 2022 žilo na území Austrálie takmer 1,4-milióna osôb – zhruba 5,4 percenta celkového počtu obyvateľov – trpiacich dlhým covidom, a to len po jednej infekcii. Po uplynutí dvanástich mesiacov stále hlásilo symptómy ochorenia 3,4 percenta postihnutých osôb. Vzhľadm na tieto štatistiky odborníci vyhodnili, že len v Austrálii spôsobil dlhý covid v roku 2022 stratu viac ako 100-miliónov pracovných hodín, čo zodpovedá ekonomickej strate vo výške 9,6-miliardy amerických dolárov (8,6-miliardy eur), resp. 0,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
Najviac postihnuté pritom mali byť osoby z vekovej kategórie 30 až 39 rokov. Pri tej sa stratilo až 27,5-milióna pracovných hodín, teda necelých 27 percent celkovej stratenej pracovnej sily. Dlhý covid potom lomcoval aj s vekovou kategóriou 40 až 49 rokov, ktorá stratila 24,5-milióna pracovných hodín (23,9 percena stratenej pracovnej sily).
Prečo sa dlhodobý covid vyskytuje viac u mladších ľudí? Niektoré odhady tvrdia, že je to spôsobené aktívnejším a sociálnejším životným štýlom. Mladší ľudia sa zvyknú viac stretávať, čo podporuje šírenie vírusu. Problém je v tom, že osoby vo veku 30 až 39 rokov sú na špičke svojej produktivity. To je dôvod, prečo sú ekonomické straty v dôsledku dlhého covidu tak obrovské.
Dlhý covid pritom oslabuje pracovnú silu aj v iných krajinách, vrátane krajín Európskej únie (EÚ). Po celom svete má týmto zdravotným stavom trpieť až 400-miliónov ľudí, čo predstavuje finančné straty vo výške jedného bilióna amerických dolárov (894-miliárd eur) ročne. To je ekvivalent zhruba jedného percenta svetovej ekonomiky.