Slováci sa dnes bežne preukazujú buď to občianskym, alebo vodičským preukazom. Stále pritom platí, že tieto doklady pri sebe musíme nosiť v ich fyzickej podobe, teda vo forme malých plastových kartičiek. Dlho sa však debatuje o tom, že by sme sa mohli preukazovať aj dokladmi v digitálnej forme. Tie so sebou prinášajú kopu výhod, vrátane vyššej bezpečnosti a komfortu.
Ako píše denník Teraz.sk, zdá sa, že Slovensko v tomto smere čaká obrovská zmena. Uvedená dvojica dokladov by sa mala stať súčasťou tzv. digitálnej peňaženky, čo je de facto virtuálna peňaženka uložená v smartfóne.
Digitálne preukazy do roku 2026
Podľa súčasných očakávaní by mali Slováci používať elektronické verzie občianskych a vodičských preukazov najneskôr v roku 2026, čo značí, že zmena je veľmi blízko. Konkrétne do konca tohto roka musí byť systém digitálnej peňaženky pripravený ako v online, tak aj v offline verzii, nakoľko ide o nariadenie na úrovni Európskej únie (EÚ), menovite o nariadenie o európskej digitálnej identite. Elektronickými dokladmi by sme sa teda mali vedieť preukazovať aj bez internetového pripojenia.
O novinkách v oblasti slovenskej digitálnej peňaženky informoval priamo odbor komunikácie rezortu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Slovenskej republiky.
2-ročná lehota
Matej Neumann, hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR, vysvetlil, že Európska komisia (EK) by mala ešte pred koncom tohto roka, pravdepodobne v novembri, vydať zoznam technických parametrov pre digitálne peňaženky. Akonáhle sa tak stane, začne plynúť lehota v trvaní dvoch rokov, v ktorej priebehu bude nutné implementovať tieto peňaženky do praxe.
Štát momentálne plánuje, že občianske preukazy v digitálnej forme začne testovať na prelome tohto a budúceho roka.
Neumann doplnil, že nateraz ani jeden členský štát EÚ nedisponuje plnohodnotným technickým riešením v zmysle nariadenia o digitálnej identite. Viacero krajín však vyvíja riešenia na národnej úrovni, ktoré bude potrebné v priebehu zmienenej adaptačnej lehoty upravovať a prispôsobovať tak, aby spĺňali štandardy v súvislosti s interoperabilitou medzi systémami Digitálnej peňaženky v rámci EÚ.
Prípravné kroky
Stojí za zmienku, že aby mohla byť digitálna peňaženka zavedená do praxe, musí rezort vnútra upraviť zákon o dôveryhodných službách. Do zákona by mali byť doplnené ustanovenia týkajúce sa európskej digitálnej peňaženky, pričom upraviť bude potrebné aj postupy, akými sa možno stať poskytovateľom tejto peňaženky, ako aj povinnosti rezortu vnútra v oblasti databáz totožností.
Podľa údajov na stránke slov-lex.sk bola novela zákona o dôveryhodných službách do 1. augusta v medzirezortnom pripomienkovom konaní. V prípade, že by prešla parlamentom ešte v priebehu tohto roka, mohla by nadobudnúť účinnosť už 1. januára. Uvádza tak ministerstvo vnútra na svojom webe.