Smartfóny figurujú ako neoddeliteľná súčasť našich každodenných životov. Používame ich na komunikáciu s rodinou a známymi, surfovanie po internete, prehrávanie médií, vyhľadávanie informácií, na zachytávanie dôležitých okamihov. Môžeme si prtom všimnúť, že smartfóny dnes nepoužíva len určitá veková kategória, majú ich aj seniori a deti.
Konkrétne u detí však sú smartfóny pomerne kontroverznou témou, a to najmä kvôli vplyvu, ktorý predstavujú pre ich mentálny vývoj. V tomto bode sa tak núka otázka, aká je minimálna veková hranica, kedy by dieťa malo dostať prvý inteligentný telefón. Odborníci na ňu poznajú odpoveď, informuje Business Insider.
Nie je žiadnym tajomstvom, že smartfóny dokážu priniesť ako prospech, tak aj ujmu. Väčšie riziko predstavujú najmä pre mladistvých, nakoľko tí nedokážu adekvátne vyhodnocovať niektoré vplyvy. Nie sú schopní dostatočne identifikovať, čo je pre nich prospešné a čo nie.
Používanie smartfónov môže u mladistvých viesť dokonca až k chronickej úzkosti či depresii. Nie zriedka totiž porovnávajú svoje životy so životami celebrít a influencerov. Usudzujú, že keď oni nechodia na drahé dovolenky, nemajú značkové oblečenie či nejedia v exkluzívnych reštauráciách, niečo robia zle, no nevedia čo. To u nich buduje negatívne pocity, ktoré sa časom môžu premietnuť na zdravotnom stave.
Je dôležité, aby dieťa dostalo prístup k smartfónu až vtedy, keď je na to mentálne pripravené, resp. spôsobilé. Napríklad 8-ročné dieťa len ťažko dokáže rozlíšiť, čo na internete je pravda a čo nie. Neexistuje teda jednotná veková hranica. Každé dieťa je iné, teda sa vyvíja iným tempom.
Kritický vek
Vedci sa však aj napriek tomu pokúsili túto stanoviť. A zdá sa, že uspeli. Operátor EE, ktorý vystupuje na britskom trhu, vydal usmernenie, podľa ktorého nie je vhodné umožniť prístup k smartfónu deťom mladším ako 11 rokov. Osobám pod touto vekovou hranicou by podľa odborníkov malo byť poskytnuté „zariadenie s obmedzenými možnosťami“, teda telefón bez pripojenia k internetu, ktorý by slúžil len na volanie a SMS správy.
Operátor vo svojom vyhlásení uviedoll, že si uvedomuje, akou výzvou môže byť rastúca zložitosť smartfónov pre rodičov a opatrovateľov. Dodal, že z tohto dôvodu vydal nové usmernenia týkajúce sa používania smartfónov, ktoré sa týkajú detí mladších ako 11 rokov, detí vo veku od 11 do 13 rokov a mladistvých vo veku od 13 do 16 rokov. Pomôcť majú rodičom, a to tak, aby viedli svoje ratolesti k čo najlepším rozhodnutiami v rokoch kritických pre rozvoj.
Operátor poznamenal, že smartfóny sú vhodné pre deti staršie ako 13 rokov, avšak za dodržania podmienky, že im bude nastavená rodičovská kontrola, ktorá im zamedzí prístup k nevhodným webovým stránkam, obsahu a paltformám.
Najnovší počin EE má byť vôbec prvý prípad, kedy operátor v Spojenom kráľovstve vydal usmernenia týkajúce sa bezpečného používania smartfónov zo strany maloletých osôob.
Rozsiahle následky
Ťažko povedať, či usmernenia budú mať nejaký efekt. Minimálne však pomôžu rozšíriť povedomie o tom, že nie je rozumné zabávať deti smartfónm už od útleho veku. Je dôležité dopriať im detstvo, ktoré nenarúšajú všetky tie hnusné veci, ktoré číhajú vo svete internetu.
A nejde len o bezpečnosť. Viaceré štúdie preukázali, že u detí môže príliš časté a dlhé používanie smartfónov viesť aj k poruchám pozornosti, čo priamo vplýva na ich študijné výsledky. Z tohto dôvodu sa už viaceré základné školy rozhodli pre radikálny zákrok, a to zhabanie všetkých smartfónov až do skončenia vyučovania.