Máme tu polovicu augusta, čo znamená, že už o mesiac nám Apple ukáže svoje najnovšie vlajkové smartfóny z radu iPhone 16. O chystanej štvorici zariadení sme toho počuli už celkom dosť, no miesto pre čerstvé poznatky sa nájde vždy. Po novom server Wccftech informuje, že Apple uvedie niekoľko zmien aj v rámci lacnejšej dvojice, teda iPhone 16 a iPhone 16 Plus. Stále však ostáva pravdou, že väčšie množstvo inovácií Apple rezervoval pre vyššiu dvojicu, a síce iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max.
Už dlhšie sa špekuluje, že zásadnejších vylepšení sa dočkáme až s príchodom série iPhone 17, ktorej debut by sa mal odohrať na jeseň budúceho roku. To ale neznamená, že iPhone 16 bude nuda. Aj tento rok nás čaká niekoľko zásadných úprav, ktoré rozhodne potešia.
„Vynovený“ dizajn
Mnohých iste prekvapí, že základné modely iPhone 16 tento rok čaká výrazná zmena dizajnu. Pokiaľ ide o prednú stranu, tá vraj ostane nezmenená, teda opäť ponúkne veľký displej s oblými rohmi, tenkými rámikmi a ostrovčekom Dynamic Island. Zadná strana však už má byť iný príbeh.
Apple vraj tento rok zmení vizuálne prevedenie modulu s fotoaparátmi. Mal by byť orientovaný vertikálne, čo značí, že bude do istej miery pripomínať dizajn iPhone X. Posledné generácie lacnejších modelov mali modul podobný tomu na drahších variantoch, avšak s tým, že ponúkali nie tri, ale len dva snímače. Počet fotoaparátov vraj ostane nezmenený aj pri iPhone 16.
A to nie je jediná konštrukčná zmena, na ktorú sa máme tešiť. Základné modely by si tento rok taktiež mali osvojiť šikovné tlačidlo Action Button, ktoré debutovalo minulý rok na iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Toto tlačidlo je programovateľné, takže dokáže slúžiť mnohým účelom, napríklad na aktiváciu či deaktiváciu tichého režimu, spustenie vybranej aplikácie, prípadne vyvolanie asistenta Siri, okrem iného.
Rekordne tenké rámiky a Capture Button
Čo sa týka vyššej dvojice, tá má ohúriť predovšetkým väčšími displejmi. Očakáva sa, že Apple navýši uhlopriečku oboch zariadení o 0,2 palca, čo znamená, že iPhone 16 Pro by mohol merať 6,3 palca a iPhone 16 Pro Max až 6,9 palca. Zakomponovanie väčších displejov vraj umožnia aj tenšie rámiky. Už dávnejšie sme sa dopočuli, že iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max budú mať vôbec najtenšie rámiky spomedzi všetkých smartfónov.
Ďalej vraj Apple zamýšľa implementáciu ešte jedného tlačidla, a to s názvom Capture Button. Ako naznačuje názov, toto tlačidlo by malo slúžiť na ovládanie fotoaparátu. Jemné stisnutie tlačidla by malo aktivovať automatické zaostrovanie, zatiaľ čo pri úplnom stisnutí by malo nabrať úlohu spúšte. Okrem toho vraj bude možné potiahnutím doprava alebo doľava prispôsobiť priblíženie, resp. oddialenie záberu.
Vďaka Capture Button teda budú smartfóny fungovať podobne ako dedikované fotoaparáty. Podľa všetkého však nebude programovateľné, takže by malo od výroby plniť iba výrobcom predurčené funkcie. Žiaľ, podľa renomovaného Marka Gurmana z Bloomberg bude táto inovácia exkluzivitou drahších modelov.
Nie iba dobré správy
Ostatné parametre nám zatiaľ nie sú známe. Je však isté, že aj tento rok budú medzi drahšou a lacnejšou dvojicou prevládať nemalé rozdiely. iPhone 16 a iPhone 16 Plus zrejme dostanú o čosi slabší procesor, ako aj displeje so základnou obnovovacou frekvenciou (60 Hz), čo je veľká škoda. Vo svete Androidu totiž ponúkajú plynulú obnovovaciu frekvenciu často aj niekoľkonásobne lacnejšie smartfóny.
Ešte väčšou škodou však bude absencia podpory umelej inteligencie. Apple nedávno predstavil nový systém Apple Intelligence, ktorý má konkurovať napr. Galaxy AI od Samsungu. Háčik je v tom, že zrejme nejaký čas nebude dostupný na území Európskej únie (EÚ). Kalifornský gigant to odôvodnil prísnymi legislatívami, ktoré platia na území bloku. Apple Intelligence pritom má figurovať ako jedna z najzásadnejších inovácií novej generácie iPhone.
Niektoré autority sa voči tomuto rozhodnutiu ohradili tvrdením, že Apple len zas a znova dokazuje svoj odmietavý prístup voči právnym úpravám, ktoré majú za cieľ na území EÚ zlepšiť kondíciu hospodárskej súťaže. Očividne si je vedomý toho, že Apple Intelligence by porušoval niektoré podmienky Aktu o digitálnych trhoch (DMA).
Porušenie tohto zákona sa pritom spája s poriadne mastnými pokutami, ktoré môžu dosahovať výšky až 10 percent ročného obratu danej spoločnosti, ktorá sa porušením previní. V prípade Apple by tak mohla pokuta činiť takmer 40 miliárd dolárov. Je teda celkom jasné, prečo sa zdráha uvedenia svojej AI v EÚ. Jednoducho nechce platiť, no zároveň chce zachovať vysoké bariéry, ktoré „chránia“ jeho ekosystém.
Škoda je to aj napriek tomu, že podľa nemenovaného zdroja blízkeho Apple má byť gigant v rámci umelej inteligencie výrazne pozadu za konkurenciou. Konkrétne v porovnaní s Google má zaostávať o dva až tri roky, a to v najlepšom možnom scenári. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.
Napriek tomu Apple očakáva, že dopyt po nových smartfónoch bude mimoriadne silný. Kľúčová fabrika totiž mala v súvislosti s prípravami iPhone 16 najať až 50-tisíc nových zamestnancov, ako aj navýšiť mzdy a nástupné bonusy. Plánovaný objem produkcie má byť nastavený až na 90 miliónov kusov, čo je o 10-percent viac, než koľko udávali pôvodné plány