Intel figuruje ako gigant v oblasti počítačových procesorov. A nepochybne si tento titul plánuje udržať. Po novom sa o to snaží špičkovým grafickým čipom Arc A760A, ktorý ponúkne mimoriadne štedré kapacity, a to v každom možnom smere. Háčik je v tom, že nejde o čip určený pre počítače, ale pre autá, informuje server XDA Developers.
Mnohí sa iste začudujú nad tým, prečo Intel pracuje na grafickom procesore pre autá a nie pre počítače. Spoločnosť si je toho, samozrejme, vedomá, a preto poskytla vysvetlenie.
To, že moderné technológie napredujú nevídane rapídnym tempom, vám asi hovoriť nemusíme. V súčasnosti je jedným z popredných trendov umelá inteligencia (AI), ktorá sa postupne stáva čoraz bežnejšou súčasťou našich každodenných životov. Technologický pokrok sa však nevzťahuje len počítače alebo smartfóny.
Inteligentnejšie vozidlá
Viacerí giganti sa snažia priniesť pokročilé technologické kapacity aj do vozidiel. Aj tie totiž môžu zužitkovať AI na rôzne prospešné účely. Problémom je, že mnohé dnešné autá na to nemajú dostatočne výkonný hardvér. A práve to chce Intel zmeniť.
Spoločnosť však nový čip nevyvíja len preto, aby mohli autá poháňať umelú inteligenciu. Vyvíja ho aj preto, aby cestujúcim v autách poskytla podobné zážitky, aké sú aktuálne k dispozícii na bežných počítačoch. To naznačuje viacero možných scenárov.
Výkonnejší hardvér sám o sebe predstavuje dôležité vylepšenie, z ktorého bude benefitovať azda každý používateľ. Čím výkonnejší hardvér, tým svižnejšie a responzívnejšie používateľské rozhranie. Pokiaľ ide o funkcie umelej inteligencie, tie by mohli počas jazdy pomôcť napríklad pri vyhľadávaní najbližších čerpacích staníc, odpočívadiel, prípadne iných špecifických lokalít. Taktiež by mohli umožniť ovládanie prístrojového panelu výhradne hlasovými príkazmi.
A možno, čo sa zdá byť celkom bizarné, budú vozidlá vďaka výkonnejšiemu hardvéru jedného dňa schopné rozbehnúť aj počítačové hry.
Aké kapacity ponúkne?
Čip, na ktorom aktuálne pracuje Intel, by to mohol zvládnuť. Z hľadiska technických parametrov je na tom podobne ako model Arc A750, ktorý je určený pre stolové počítače. Pozostáva z 28 jadier Xe, pričom energetická spotreba bola kvantifikovaná na 225 W. V jednom smere bude dokonca prekonávať svojho „počítačového“ kolegu, a to konkrétne v kapacite vstavanej pamäte. Intel Arc A760A má totiž disponovať až 16 GB pamäte, nie 8 GB.
Spoločnosť dodáva, že už vyvinula viac ako 500 funkcií a aplikácií umelej inteligencie určených pre osobné vozidlá. O aké funkcie konkrétne ide, nevieme. Zdá sa ale, že Intel si je svojou novou víziou celkom istý.