Asi každý z vás pozná spoločnosť Huawei. Táto firma kedysi patrila medzi najväčších výrobcov smartfónov na svete, pričom hojnej popularite sa tešila aj u nás na Slovensku. Potom však prišli prísne sankcie zo strany Spojených štátov, ktoré giganta odstrihli od kľúčových amerických dodávateľov. Ich produkty dokázal nahradiť vlastnými alternatívami, no pokiaľ ide o smartfóny, tie už zrejme svoj pôvodný štatút nikdy nezískajú späť.
Treba však zdôrazniť, že Huawei nie je firma produkujúca len smartfóny. V nemalej miere sa zameriava aj na sieťové technológie a po novom zrejme aj čipy pre systémy umelej inteligencie, píše denník Teraz.sk.
Umelá inteligencia (AI) je nateraz najrýchlejšie rastúcim technologickým trendom v histórii. Prekonáva dokonca aj internet, sociálne médiá či už zmienené smartfóny. AI sa postupne stáva čoraz pevnejšou súčasťou našich každodenných životov.
Treba servery a čipy
No aby mohli jej kapacity aj naďalej napredovať, je potrebné mať dostatok serverov. A aby sme mohli mať dostatok serverov, potrebujeme dostatok čipov. V tomto smere má v súčasnosti dominantný podiel spoločnosť Nvidia. Má totiž kapacity, aké sa zatiaľ nepodarilo dobehnúť či prekonať žiadnej inej firme.
V marci tohto roku predstavila najvýkonnejší čip pre AI na svete, menovite B200 Blackwell, ktorý sľúbil až 30-násobne rýchlejšie spracúvanie úloh v porovnaní s jeho predchodcom. Taktiež bol navrhnutý s prihliadnutím na veľké jazykové modely (LLM). Celkovo pozostáva až z 208-miliárd tranzistorov. Pre porovnanie model Hopper H100, ktorý bol predstavený minulý rok, obsahoval približne „len“ 80 miliárd tranzistorov. Nový model však okrem vyššieho výkonu ponúkol aj lepšiu úsporu, a to údajne až 25-násobne.
Takéto čísla skutočne nedokáže ponúknuť hocikto. Aj preto má aktuálne Nvidia na trhu s čipmi pre AI dominantný podiel. To však neznamená, že je jeho pozícia neohrozená.
Skúsi to aj Huawei
V tomto bode môžeme premostiť späť k Huawei. Ten má totiž čoskoro predstaviť vlastný čip pre umelú inteligenciu, ktorý vraj bude schopný konkurovať náprotivku od Nvidie. Pre denník The Wall Street Journal to uviedli zdroje, ktoré si nežiadali byť menované.
Podľa získaných informácií majú nový čip už niekoľko týždňov testovať čínske internetové a telekomunikačné spoločnosti. Huawei vraj potenciálnym klientom odkázal, že kapacitne je porovnateľný s čipom H100 od Nvidie. Údajne debutuje pod označením Ascend 910C.
Na základe týchto poznatkov možno predpokladať, že Huawei nechce okamžite konkurovať Nvidii na najvyššej úrovni, keďže jeho čip sa má vyrovnávať modelu H100, nie B200.
Vysoké mantinely
Táto správa prichádza niekoľko mesiacov po tom, čo americké regulačné úrady nastavili prísne obmedzenia, ktoré bránia nielen Nvidii, ale aj iným americkým výrobcom predávať pokročilé čipy (vrátane H100) zákazníkom z Číny. Ako dôvod udali obavy v súvislosti s národnou bezpečnosťou. Konkrétne Nvidia potom predstavila tri čipy určené špecificky pre čínsky trh. Medzi nimi bol aj model H20, no kvôli reguláciám musí byť dodávaný s obmedzeným výkonom.
Pokiaľ ide o dátum uvedenia čipu Ascend 910C, špekuluje sa, že môže byť nastavený na niektorý deň v októbri. Predstavený by teda mohol byť už o necelé dva mesiace. A zdá sa, že po ňom bude nemalý dopyt. Záujem oň už mali prejaviť viaceré čínske firmy, vrátane ByteDance, Baidu a China Mobile.
Rokovania vedené medzi Huawei a potenciálnymi zákazníkmi vraj naznačujú, že objem objednávok prekročí hranicu 70 000 kusov, čo by dokopy predstavovalo tržby vo výške až 2-miliárd dolárov, čiže okolo 1,82 miliardy eur.