GPS technológia v mobilných telefónoch je dlhodobo využívaná na sledovanie polohy, avšak najnovšie zistenia odhaľujú, že jej možnosti idú oveľa ďalej, než by sme si mohli myslieť. Vedci z Indie odhalili, že bežné GPS v zariadeniach so systémom Android dokáže nielen presne určiť polohu, ale aj rozpoznať, či človek sedí, stojí, alebo sa pohybuje v miestnosti. Dokonca je schopné načrtnúť aj pôdorys bytu či budovy.
Skryté možnosti GPS v našich telefónoch
Väčšina z nás je zvyknutá, že aplikácie v našich smartfónoch často vyžadujú prístup k GPS kvôli poskytovaniu služieb založených na polohe. Menej známe je, že tieto GPS dáta obsahujú množstvo ďalších metrických údajov, ktoré môžu byť zneužité. Indickí vedci vyvinuli aplikáciu s názvom AndroCon, ktorá pomocou umelej inteligencie dokázala analyzovať tieto dáta na piatich rôznych modeloch Android telefónov. Výsledky sú zarážajúce – s presnosťou až 90 % dokázala aplikácia určiť nielen polohu používateľa v budove, ale aj jeho aktivitu, či už sedí, stojí, alebo dokonca máva na telefón.
GPS dokáže vytvoriť aj plány bytov
Jeden z modelov umelej inteligencie dokázal z GPS dát načrtnúť plány miestností a domov, kde sa používateľ pohyboval. Iný model zase dokázal identifikovať kľúčové body v domácnosti, ako sú schody, výťahy alebo prázdne rohy miestností. Toto všetko s neuveriteľnou presnosťou až 90 %.
Tieto zistenia sú alarmujúce, pretože naznačujú, že bežné GPS dáta, ktoré mnohí z nás považujú za relatívne neškodné, môžu byť potenciálne zneužité na sledovanie a získavanie detailných informácií o našom každodennom živote.
Hoci sa výskumníci obrátili na Google s informáciami o tejto zraniteľnosti, spoločnosť sa rozhodla tento problém neriešiť. Google nepovažuje túto zraniteľnosť za dostatočne závažnú na to, aby ju zaradil do svojej databázy známych chýb a zraniteľností (CVE – Common Vulnerabilities and Exposures). To znamená, že napriek jasným dôkazom o potenciálnom zneužití týchto údajov sa Google nebude touto otázkou zaoberať.
Čo to znamená pre bežných ľudí?
Je pravdepodobné, že tieto doplnkové GPS dáta už môžu byť zneužívané na sledovanie používateľov, aj keď zatiaľ neexistujú konkrétne dôkazy. Výskumníci tiež varujú, že tieto informácie môžu byť využité na lepšie cielenie reklamy na základe detekcie presného pohybu používateľov.
Pre bežného používateľa je dôležité uvedomiť si, že akékoľvek zariadenie, ktoré má prístup k týmto GPS metrikám, môže byť potenciálne zraniteľné. Hoci využitie týchto dát na skutočné sledovanie by bolo technicky náročné, výskum ukázal, že je to možné.
Zistenia indických vedcov nám pripomínajú, aké dôležité je chrániť svoje súkromie v digitálnom svete. Hoci Google neplánuje riešiť túto zraniteľnosť, je na nás, aby sme boli obozretní a opatrní pri udeľovaní prístupu k našim dátam. Aj keď je pravdepodobnosť zneužitia týchto údajov malá, je dôležité uvedomiť si, že technológia, ktorú každodenne používame, má oveľa väčší dosah, než si uvedomujeme. V čase, keď sa technológie rýchlo vyvíjajú, je nevyhnutné zamerať sa na bezpečnosť a ochranu nášho súkromia.