Na ľudí takmer neustále čelia rôzne viac i menej zákerné vírusy. Zatiaľ čo sa celý svet ešte stále zotavuje z pandémie koronavírusu, zdravotnícke úrady varujú pred novým variantom opičích kiahní, ktorý sa aktuálne po prvýkrát vyskytol na území Európy. Je agresívnejší, a teda nebezpečnejší, ako predošlé verzie. Známy je pod označením Clade I, informuje denník Pravda.
Konkrétne sa prvý európsky prípad nákazy objavil vo Švédsku, čo včera (15. augusta) potvrdil priamo Jakob Forssmed, tamojší minister zdravotníctva, na tlačovej konferencii. Na tento oznam takmer okamžite zareagovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá uviedla, že prvý prípad infekcie vo Švédsku má spojitosť s vypnutím nákazy na africkom kontinente. Osoba sa mala nakaziť počas návštevy „ohniskovej“ časti Afriky.
Žiaľ, WHO očakáva, že počet prípadov nákazy v Európe počas najbližších dní a týždňov stúpne. Jonas Albarnaz, odborník na vírusové kiahne z britského Pirbrightského inštitútu, vníma prvý prípad nákazy v Európe ako varovný signál pre zdravotnícke úrady. Odporúča im maximálnu ostražitosť, ako aj zavedenie prísneho dohľadu a stratégií, aby sa zabezpečilo včasné odhalenie potenciálnych nových prípadov.
WHO pritom v stredu (14. augusta) vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu, a to konkrétne v súvislosti so šírením Clade I v afrických krajinách. V súčasnosti sa má šíriť naprieč viac ako desiatimi krajinami Afriky. Podľa Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, generálneho riaditeľa organizácie, má pritom veľký potenciál ďalšieho šírenia, a to nielen v Afrike, ale aj mimo nej. Situáciu označil za znepokojujúcu.
Vírus je veľmi nebezpečný, spôsobuje aj úmrtia
Minister zdravotníctva Konžskej demokratickej republiky (KDR) Samuel-Roger Kamba oznámil, že v krajine od začiatku tohto roka zaznamenali takmer 15 700 potenciálnych prípadov nákazy, ako aj 548 úmrtí. Ochorenie pritom malo postihnúť úplne všetky provincie, ktorých je dokopy 26 a spoločne majú okolo 100 miliónov obyvateľov.
Tamojšia vláda mala zaviesť národný strategický plán pre očkovanie proti opičím kiahňam, ako aj zlepšiť dohľad na hraniciach a tzv. kontrolných bodoch. Okrem toho boli na vládnej úrovni zhotovené pracovné skupiny, ktorých cieľom je posilniť vyhľadávania kontaktov a pomôcť tak s mobilizáciou zdrojov na udržanie pandémie (čo najviac) pod kontrolou.
Spočiatku sa z územia KDR začal šíriť endemický kmeň ochorenia Clade I, avšak v poslednom období sa tu rozmohol nový variant s označením Clade Ib. Ten je oveľa závažnejší ako Clade 2b, nakoľko má vyššiu úmrtnosť.
Opičie kiahne: Aké sú príznaky?
Opičie kiahne sú zákerné nielen kvôli možným následkom, ale aj kvôli možným spôsobom prenosu. Prenášajú sa predovšetkým blízkym fyzickým kontaktom, resp. koža na kožu, a teda aj intímnym kontaktom či sexuálnym stykom. Pokiaľ ide o inkubačnú dobu, tá zvyčajne dosahuje 5 až 21 dní.
Príznakov nákazy je viacero. Ochorenie sa môže prejaviť vysokou horúčkou alebo zimnicou, opuchom lymfatických uzlín, silnou bolesťou hlavy, bolesťou svalov či chrbta, ale aj únavou alebo pretrvávajúcim pocitom vyčerpania. Ďalším z príznakov sú pľuzgiere, ktorá sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, dokonca aj vo vnútri úst, v blízkosti genitálii či pri análnom otvore.
Treba poznamenať, že infekcia sa môže prenášať až dovtedy, kým nie je zahojená posledná chrasta spôsobená zmieneným pľuzgierom.
EÚ daruje Afrike vakcíny
Dobrou správou je, že Európska únia (EÚ) nenecháva nič náhode. Úrad pre pripravenosť a reakcie na núdzové situácie už oznámil, že nakúpi viac ako 175-tisíc dávok vakcíny proti opičím kiahňam a daruje ich africkým krajinám, v ktorých sa táto choroba šíri. Konkrétne budú distribuované prostredníctvom Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôob.
Podobne sa rozhodlo aj ministerstvo zdravotníctva v Spojených štátoch, ktoré KDR daruje 50-tisíc dávok vakcíny JYNNEOS, ktorá bola schválená Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).