TikTok je preukázateľne jednou z najobľúbenejších online platforiem súčasnosti. Krátke videá na rôzne témy sa stali preferovaným formátom obsahu mnohých ľudí, a to predovšetkým z mladších vekových kategórií. Sociálna sieť však zastrešuje jeden program, ktorý Európska únia (EÚ) vníma ako celkom kontroverzný a eticky nekorektný. Konkrétne ide o program, ktorý odmeňuje používateľov za to, že na platforme trávia svoj voľný čas, píše magazín Cybernews.
TikTok sa počas svojej niekoľkoročnej existencie zaplietol do viacerých kontroverzií. Ostrej kritike čelí najmä zo strany Spojených štátov, ktorých zákonodarcovia sa obávajú prepojenia platformy čínsku vládu. Tej má poskytovať citlivé údaje o amerických používateľoch, pričom padli obvinenia, že na základe týchto dát sa môže čínska strana posnažiť o ovplyvnenie výsledku nadchádzajúcich prezidentských volieb.
Pokiaľ ide o postoj EÚ, ten je citeľne benevolentnejší. Aktuálne si však posvietila na jednu z kampaní, v rámci ktorej platforma odmeňuje používateľov na základe toho, koľko času strávia jej používaním. Toto konanie vníma ako nekorektné preto, lebo nabáda používateľov k závislosti.
Odmeny za scrollovanie a lajkovanie videí
Táto kampaň je realizovaná v prostredí aplikácie TikTok Lite, ktorá bola spustená v roku 2018. Ide o odľahčenú verziu štandardnej aplikácie, ktorá má zbierať a využívať menšie množstvo údajov o používateľoch.
Ako bolo spomenuté, kampaň odmeňuje používateľov v závislosti od toho, koľko času trávia na sociálnej sieti. Čím dlhšie pozerajú a „lajkujú“ videá, tým dostávajú honosnejšie odmeny. Tie majú podobu bodov, ktoré následne možno využiť na aplikovanie poukážok v internetových obchodoch, prípadne ich premeniť na tzv. TikTok body.
EÚ tento odmeňovací program neschvaľuje, nakoľko má viesť k vzniku závislosti, a to predovšetkým u maloletých používateľov. A to sa dá pochopiť, keďže charakter odmien sa odvíja od toho, koľko času používatelia strávia scrollovaním videí. V tejto súvislosti blok požiadal platformu o to, aby svoju kampaň obhájila a preukázala jej súlad s Aktom o digitálnych službách (DSA).
Táto legislatíva na území EÚ usiluje o zabezpečenie čo najlepšej ochrany používateľov pred nekalými praktikami technologických gigantov a ich služieb. A keďže TikTok figuruje ako jedna z najobľúbenejších aplikácií, pravidlám legislatívy podlieha taktiež.
Hrozba pre duševné zdravie
Európska komisia (EK) vo svojom vyhlásení vyjadrila znepokojenie s programom odmien v aplikácii TikTok Lite, nakoľko bol spustený bez predchádzajúceho dôkladného posúdenia rizík, ktoré zahŕňajú aj riziko vzniku závislosti. Platforma vraj taktiež nepodnikla žiadne účinné opatrenia, ktoré by mohli toto riziko zmierniť. Podľa EK môže program odmien stimulovať návykové správanie, a teda viesť k negatívnym účinkom na fyzické a duševné zdravie používateľov, predovšetkým tých neplnoletých.
Poznámka o veku používateľov je celkom pozoruhodná, keďže v podmienkach TikTok Lite stojí, že registrovaní používatelia musia mať minimálne 18 rokov, čiže dosahovať vek, ktorý je v EÚ všeobecne považovaný za vek plnoletosti. Padnúť mala kvôli pochybnostiam bloku v súvislosti s postupmi, akými TikTok overuje vek svojich používateľov.
K situácii sa vyjadrila dokonca aj Margrethe Vestagerová, eurokomisárka pre digitálne záležitosti. Na sieti X uviedla, že v rámci sociálnych médií nie je priestor pre žiadnu funkciu, ktoré ohrozuje blaho používateľov, najmä maloletých.
Aplikácia TikTok Lite aktuálne podlieha vyšetrovaniu aj zo strany nadácie Mozilla Foundation, ktorá zistila, že používatelia nemajú k dispozícii základné proaktívne kontrolné mechanizmy, vrátane možnosti filtrovania urážlivého obsahu a nežiadúcich kľúčových slov.