Tesla predstavila elektromobil Cybertruck ešte v roku 2019. Vozidlo v tom čase ohúrilo predovšetkým svojím unikátnym dizajnom s ostrými hranami a nekonvenčnými tvarmi. Nadšenie potom bolo obrovské aj kvôli štedrej nádielke technických parametrov. No žiaľ, tento kúsok, ktorý mal byť mimoriadnym úspechom, sa zatiaľ spája skôr s kontroverziami.
A ďalšia je zrejme na obzore. Ako píše server Cybernews, viacerí zákazníci Cybertrucku nahlásili pomerne vážnu chybu v bezpečnosti, ktorá sa týka prepravy domácich miláčikov.
Cybertruck je kontroverzný už od samotného začiatku. Hoci debutoval v roku 2019, museli sme si počkať štyri roky na to, kým sa prvý model dopracoval k prvému zákazníkovi. Pôvodne mal vyjsť skôr, no Tesla konečný dátum niekoľkokrát presunula.
Stojí za zmienku, že aj napriek dlhej čakacej dobe bol o elektromobil značný záujem. Nedlho predtým, ako zavítal na trh prvý model, sme sa dozvedeli, že na čakacej listine sa nachádzalo okolo dvoch miliónov objednávok, pričom každá objednávka si vyžadovala úhradu poplatku vo výške 100 dolárov.
Ešte zarážajúcejšie však bolo zistenie, že ročná výrobná kapacita bude pri plnom výkone dosahovať maximálne 250-tisíc až 500-tisíc kusov. To znamená, že poniektorí zákazníci si budú musieť na Cybertruck počkať ďalšie tri až štyri roky.
Škandálov nie je málo
Pokiaľ ide o ďalšie kontroverzie, na našom webe sme informovali o mužovi, ktorému sa jeho úplne nový Cybertruck pokazil po necelých dvoch kilometroch jazdy. Ďalší používateľ sa podelil o ešte hrôzostrašnejší príbeh – vozidlu z ničoho nič zlyhali brzdy, v dôsledku čoho narazilo do stĺpu verejného osvetlenia. Dodal, že po zrážke sa neaktivovali airbagy.
Potom sme sa dozvedeli o početných hláseniach týkajúcich sa nefunkčnosti základných komponentov. Poslednú väčšiu „zvolávačku“ Tesla usporiadala kvôli chybným stieračom.
Čo sa stalo tentokrát? Ako sme avizovali vyššie, najnovší škandál sa týka prepravy domácich maznáčikov, resp. ich bezpečnosti.
Nespoľahlivý Dog Mode
Cybertruck, podobne ako iné vozidlá značky Tesla, majú v softvérovej výbave zabudovaný režim Dog Mode. Ide o režim, ktorý majiteľom umožňuje ponechať ich zvieratá vo vozidle, keď si potrebujú niekam odbehnúť, napríklad po niečo do lekárne, obchodu alebo čerpacej stanice. Tento režim má za úlohu regulovať teplotu vo vozidle tak, aby sa zvieratá neprehriali, a teda aby nedošlo k žiadnej zdravotnej ujme.
Systém taktiež na hlavnej obrazovke zobrazuje informáciu, ktorá ubezpečuje okoloidúcich, že majiteľ zvierat v aute sa čoskoro vráti. A aby mali pokoj na duši, vedľa oznamu zobrazuje aj aktuálnu teplotu v interiéri. Napokon tento režim deaktivuje všetku elektroniku, aby zabránil nešťastným náhodám a nehodám. Práve toto obmedzenie má zabezpečiť, aby zvieratá nemali ako z auta utiecť.
No žiaľ, vyzerá to tak, že ani tento režim nie je stopercentne spoľahlivý. Jeden z používateľov totiž na komunitné fórum zavesil príspevok, v ktorom uviedol, že sa jeho psom podarilo utiecť zo Cybertrucku počas toho, ako raňajkoval v neďalekej reštaurácii. Napísal, že na smartfón obdržal notifikáciu o tom, že sa na aute otvorili dvere. Jeden zo psov zrejme stúpil na tlačidlo pre otvorenie dverí, zatlačil a bolo dobojované.
A toto nie je jediný takýto prípad. Ďalší zákazník napísal, že cestuje s viacerými mačkami, ktoré zvyčajne prebývajú v prepravkách, no v noci majú dovolené pohybovať sa po vozidle so zapnutým „zvieracím“ režimom. Problémom sú však spínače na predných dverách, ktoré sa vraj dajú veľmi jednoducho stlačiť.
Režim Dog Mode by mal zohľadňovať všetky riziká, ktoré plynú z typickej zvieracej zvedavosti. Najčastejšie vozíme mačky a psy. A ako vieme, mačky rady skáču všade možne, psy zase hocikam pchajú svoje labky. Dúfajme, že Tesla akceptuje nespokojné hlásenia zákazníkov ako adekvátnu spätnú väzbu, na základe ktorej pristúpi buď to k softvérovým, alebo hardvérovým úpravám.