Svet má ďalšieho pacienta, ktorému bol do hlavy implantovaný mozgový čip od spoločnosti Neuralink, ktorú vedie Elon Musk. Ten sa pochválil, že čipu u druhého pacienta funguje veľmi dobre, píše server Interesting Engineering. Pozitívnu spätnú väzbu pritom vníma aj od prvého pacienta.
Hoci môže úmysel Neuralinku pôsobiť ako niečo zo sci-fi filmu, v skutočnosti chce pomáhať ľuďom trpiacim fyzickým postihnutím. Do tejto skupiny patril a patrí aj prvý pacient, ktorému bol čip implantovaný. Tým je Noland Arbaugh, ktorý pred mnohými rokmi počas potápania utrpel vážnu nehodu. Jej následkom ostal ochrnutý od krku dole.
Nemilému osudu sa však nepoddal. Práve naopak, rozhodol sa s ním tvrdo súperiť. A dá sa povedať, že do istej miery vyhral. Vďaka čipu Neuralink dokáže hrať videohry, surfovať po internete aj písať statusy na sociálne siete. Čip sa teda ukázal byť veľkým úspechom.
Čip má ďalší pacient, funguje dobre
Musk v minulotýždňovom rozhovore prezradil, že čip bol implantovaný už aj druhému pacientovi, ktorý trpí vážnym poranením miechy. Podrobnejšie detaily o jeho prípade nateraz nie sú známe. Musk však objasnil, že čip funguje veľmi dobre. V súčasnosti má byť aktívnych 400 z celkovo 1 024 elektród.
Neuralink tak môže byť jedným z kľúčových prostriedkov na boj proti fyzickým postihnutiam, ktoré sužujú nemalú časť populácie. A to je rozhodne dobrá správa.
Samozrejme, stále tu sú názory, podľa ktorých sú mozgové čipy nebezpečné. Neušli ani pozornosti konšpirátorov, ktorí ich vidia len ako prostriedok na diaľkové ovládanie ľudí. Treba si však uvedomiť, že Neuralink nie je zrovna nový projekt. Testovanie na ľudských subjektoch bolo zahájené až po dlhých rokoch testovania v laboratóriách a na zvieratách.
Hoci nie je jasné, aké budú dlhodobé účinky tohto implantátu, v súčasnosti prináša skôr prospech, než neprospech. Áno, o druhom pacientovi sa toho vie veľmi málo. Prvý pacient je však nadmieru spokojný.
Čo prinesie budúcnosť?
Pokiaľ ide o budúcnosť projektu, Musk chce pokračovať v zvyšovaní počtu pacientov. Do roka ich má byť až osem. Už celkom onedlho nám teda bude definitívne jasné, či je technológia naozaj bezpečná a prospešná. Predsa len je tu stále to riziko, že niekoho telo na čip nebude reagovať priaznivo. Pevne však veríme, že k takému scenáru nedôjde.
Musk taktiež spomenul diskusie s Donaldom Trumpom, súčasným kandidátom na prezidenta Spojených štátov, ktoré sa týkali vytvorenia komisie na zlepšenie efektívnosti vlády, konkrétne prostredníctvom menej prísnych regulácií v oblasti podnikania. Ak by došlo k takejto právnej úprave, podľa Muska by to výrazne podporilo ďalšie, potenciálne oveľa väčšie a dôležitejšie inovácie.