Nabíjanie smartfónov v posledných rokoch výrazne pokročilo. Zatiaľ čo kedysi sme na obnovu batérií do plného stavu čakali aj dve hodiny, dnes nám na to stačí doslova len pár minút. Na trhu je viacero modelov, ktoré podporujú viac ako 100-wattové či dokonca 200-wattové nabíjanie. Jedna čínska firma sa však rozhodla posunúť latku ešte vyššie. Uviedla totiž technológiu nabíjania, ktorá pracuje s výkonom až 320 W. O novinke informuje server TechVorm.
Konkrétne ide o spoločnosť Realme, pre ktorú predstavenie novej technológie predstavuje ďalší svetový rekord, pokiaľ ide o nabíjanie smartfónov. Minulý rok totiž uviedla smartfón Realme GT3, ktorý podporuje nabíjanie výkonom 240 W. Až doposiaľ išlo o najrýchlejšie nabíjateľný smartfón na svete.
Polovica kapacity do 2 minút
Aké rýchle je nabíjanie výkonom 320 W? Veľmi rýchle. Dodať ho dokáže nová nabíjačka s názvom SuperSonic, pričom sľubuje obnovu batérie do plnej kapacity v priebehu len 4 minút a 30 sekúnd.
Takto bleskové nabíjanie má mnoho skvelých výhod. Iste ste sa aj vy už ocitli v situácii, keď ste potrebovali urýchlene niekam odísť, no tesne pred otvorením dverí ste zistili, že váš smartfón melie z posledných percent energie. Vďaka 320-wattovému nabíjaniu niečo také nie je problém, keďže len po minúte nabíjania dokáže dodať až 26 percent kapacity, zatiaľ čo po dvoch minútach obnoví batériu na polovicu plného stavu.
Prvá štvorčlánková batéria
A to nie je všetko. Realme taktiež predstavilo novú batériu s kapacitou 4 420 mAh, ktorá sa skladá až zo štyroch článkov. Všetky štyri články sa pritom dokážu nabíjať súbežne. Každý má hrúbku menej ako ako 3 mm a ponúka o 10 percent vyššiu kapacitu v porovnaní s tradičnými konštrukciami. Výrobca si tak de facto v rovnaký čas pripísal hneď dve svetové prvenstvá. Štvorčlánkovú batériu totiž predtým ešte nikto nevyrobil.
Samozrejme, s takto vysokým výkonom sa spájajú aj obavy o životnosť batérie. Všeobecne totiž platí, že čím vyšší je výkon nabíjania, tým rýchlejšie batéria degraduje, teda stráca svoju celkovú kapacitu. Konkrétne Realme tento problém rieši technológiou AirGap. Tá v prípade vzniku anomálií či porúch zabezpečí, že vysoké napätie ostane izolované od batérie, čím vytvára prakticky bezrizikové nabíjacie prepojenie.
Technológia sa opiera o niekoľko šikovných inovácií, ktoré si Realme nechalo patrične patentovať, pričom je mimoriadne kompaktná – je menšia ako špička prsta. Batériu pritom chráni aj tým, že znižuje celkové napätie len na 20 V, čo zabezpečuje plynulý priebeh nabíjania pri nižších teplotách. Účinnosť 320-wattového nabíjania má dosahovať až 98 percent.
Nabíjačka SuperSonic sa taktiež môže pochváliť hustotou výkonu 3,3 W na kubický centimeter, ako aj podporou najpokročilejších nabíjacích protokolov, vrátane UFCS, PD a SuperVOOC. To znamená, že po jej vydaní bude kompatibilná aj s inými zariadeniami. To však neznamená, že im bude dodávať energiu výkonom 320 W. Vraj ale bude schopná poslúžiť aj na nabíjanie niektorých notebookov, a to výkonom 65 W.
Novinky doslova chrlil
A to stále nie je všetko. Čínsky výrobca ďalej predstavil prvé polovodičové tlačidlo, ktoré de facto premení smartfón na dedikovaný fotoaparát. Taktiež predstavil antireflexný displej, ktorý redukuje výskyt svetelných odleskov až o 80 percent, a to vďaka štruktúre podobnej papieru. Ďalej uviedol technológiu AI Motion Picture, ktorá za pomoci AI dokáže premeniť snímky na krátke videá.
Hráčov zase poteší technológia AI Gaming Super Resolution, ktorá využíva umelú inteligenciu na dodanie plynulého zážitku z hrania hier pri minimálnej záťaži na hardvérové komponenty.