Trh s ropou v poslednom období celkom výrazne kolíše. Minulý týždeň v pondelok sme vás informovali, že cena ropy dosiahla najnižšie hodnoty za posledných osem mesiacov, čo značilo priaznivé prognózy aj v súvislosti s budúcim vývojom cien pohonných hmôt. Po zlacnení však nasledovalo päť dní kontinuálneho zdražovania. Šnúra vyšších cien bola prestrihnutá až dnes ráno (13. augusta), píše denník Teraz.sk.
Zmeny v cenovom vývoji mala ovplyvniť predovšetkým správa vydaná Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Tá v pondelok (12. augusta) oznámila zníženie svojej prognózy týkajúcej sa rastu dopytu v priebehu tohto roku. Všeobecne pritom platí, že čím je nižší dopyt, tým nižšie sú ceny.
Platnosť tejto rovnice sa preukázala na americkej ľahkej rope West Texas Intermediate (WTI), ktorej barel (159 litrov) s dodávkou naplánovanou na september sa dnes ráno predával za 79,62 amerického dolára, resp. 72,84 eura. To predstavuje zlacnenie o približne 0,55 percenta v porovnaní s cenou, ktorá bola vykazovaná na konci včerajšieho obchodovania. Pokiaľ ide o cenu ropnej zmesi Brent, tá v rámci októbrového kontraktu klesla o 56 centov na 81,74 dolára (74,78 eura) za barel.
Viacero dôležitých faktorov
Treba zmieniť, že k zníženiu prognózy ohľadne dopytu zo strany OPEC došlo po prvýkrát od júla minulého roku, kedy bola pôvodne vypracovaná. Dôvodom sú kopiace sa signály oslabujúceho dopytu v Číne, ktorý je spätý s nižšou spotrebou nafty v krajine, ako aj pretrvávajúcou krízou v sektore nehnuteľností. To má výrazný dopad, nakoľko Čína figuruje ako najväčšia ekonomika sveta a súbežne ako najväčší dovozca ropy.
Silným ovplyvňujúcim faktorom je potom aj pokračujúci konflikt na Blízkom východe, ktorý sa odohráva na území, ktoré je kľúčové v súvislosti s vývozom ropy. Je pritom vysoko pravdepodobné, že konflikt bude ešte väčšmi eskalovať, Táto predpoveď vychádza zo slov Johna Kirbyho, hovorcu Bieleho domu v oblasti národnej bezpečnosti, ktorý vyhlásil, že Irán alebo jeho zástupcovia môžu v priebehu tohto týždňa podniknúť ďalšie významné postupy.
Situácia na trhu s ropou tak je tento týždeň podstatne horšia, než aká bola evidovaná minulý týždeň. V pondelok 5. augusta sa barel ľahkej ropy WTI s dodávkou budúci mesiac obchodoval za 72,99 amerického dolára, resp. 66,54 eura, čo v tom čase predstavovalo zlacnenie o 0,72 percenta v porovnaní s cenou vykazovanou predošlý týždeň na konci obchodovania. Ropa Brent zlacnela taktiež, a to o 0,60 percenta na 76,35 dolára (69,65 eura) za barel.
Pokiaľ ide o vyhliadky na ceny pohonných hmôt, tie ostávajú zmiešané. Na jednej strane stoja tí, ktorí hovoria o ďalšom zlacňovaní, na druhej strane sú tí, ktorí varujú pred blížiacim sa zdražovaním.
Ceny PHM na Slovensku
Údaje Štatistického úradu (ŠÚ) SR nateraz naznačujú skôr pozitívny vývoj. V priebehu 31. týždňa, ktorý trval od 29. júla do 4. augusta, sme liter 95-oktánového benzínu tankovali v priemere za 1,579 eura, čo predstavovalo zlacnenie o 0,013 centa oproti predchádzajúcemu týždňu. Zlacnel potom aj 98-oktánový benzín, a to na 1,789 eura za liter, teda o 0,011 centa. Čo sa týka nafty, tú sme v tankovali v priemere za 1,484 eura za liter, čo znamenalo zlacnenie o 0,021 centa.
Cena elektrickej energie pre elektromobily ostáva dlhodobo nemenná, teda na úrovní 0,410 eura za jednu kilowatthodinu (kWh). V medzitýždňovom porovnaní ostala rovnaká aj cena plynu CNG (1,601 eura za kilogram). Kilogram plynu LNG sa predával za 1,598 eura, teda o 0,015 centa lacnejšie v porovnaní s predošlým týždňom.
Napokon treba podotknúť, že pod neistotu sa v nemalej miere naďalej podpisuje aj absencia dodávok ropy pre Slovnaft od ruského Lukoilu, ktorý bol zaradený na ukrajinský sankčný zoznam. Autority však ubezpečujú, že kríza nateraz nehrozí. Rafinéria má spoločne so skupinou MOL a zástupcami štátov viesť rokovania s cieľom zabezpečiť dlhodobé garancie na prepravu ropy. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.