Asi nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že príčinou veľkej časti udelených pokút je nepozornosť vodičov. Nie zriedka sa stáva, že si nevšimneme určitej signalizácie alebo značky, prípadne radaru. Častou príčinou pokút však býva aj ľahostajnosť, resp. nezodpovedné správanie. Do tejto kategórie možno zaradiť napríklad používanie telefónu počas jazdy, ktoré predstavuje vážnu hrozbu nielen pre samotného vodiča (a zvyšných pasažierov), ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky.
Problém je to značne rozšírený, o čom svedčí aj jeden z novších počinov susedného Rakúska, na ktorý upozornil server Tospeed.sk. Tu sa totiž proti nehodovosti spôsobenej používaním telefónov rozhodli bojovať skutočne unikátnym spôsobom.
Asi ani netreba vysvetľovať, prečo je používanie mobilu počas jazdy problém. No pre istotu – je to jednoducho nebezpečné. Keď vodič pozerá na obrazovku telefónu, len ťažko môže venovať dostatočnú pozornosť situácii na vozovke. Vždy pritom treba myslieť na to, že zle sa rýchlo stane. Aj krátke skontrolovanie notifikácií môže viesť k fatálnej nehode.
Vodiči sa nechcú poučiť
Napriek tomu, že je povedomie o rizikách spätých s takýmto správaním pomerne rozšírené, policajti sa s ním stretávajú bežne. Samozrejme, prichytených vinníkov potrestajú, a to zvyčajne poriadne mastnou pokutou. Podľa prieskumu ASFINAG, rakúskeho správcu diaľnic, približne 60 percent respondentov uviedlo, že za jazdy používajú mobilný telefón, a to na telefonovanie, čítanie správ, ako aj na odpisovanie. Ešte alarmujúcejšie sú však štatistiky vekovej kategórie do 30 rokov. Z tej vraj používa telefón za volantom až 80 percent respondentov.
Chápeme, že súčasná doba je veľmi uponáhľaná a človek niekedy jednoducho musí urgentne vybaviť pracovnú či súkromnú záležitosť bez ohľadu na to, kde sa nachádza. Slovo „musí“ je však v tejto súvislosti nesprávne. Či už vám volajú z práce, alebo vám volá kuriér, nič nie je dostatočne urgentné na to, aby ste museli riskovať svoj život a životy ostatných.
Park & Write
Tým môžeme premostiť späť k tomu, o čom sme hovorili vyššie, a teda novej iniciatíve Rakúska, ktorej cieľom je znížiť výskyt zapnutých smartfónov za volantom. Konkrétne tu začali rozširovať sieť špeciálnych parkovacích miest nazývaných „Park & Write“, teda „parkuj a píš“. Asi každému je jasné, čo je ich účelom.
Tieto parkovacie miesta sa nachádzajú na niektorých odpočívadlách a slúžia na to, aby na nich vodič mohol v prípade potreby zastaviť a vybaviť si dôležité telefonáty, prípadne odpísať na urgentné správy. Akonáhle má hotovo, vyparkuje a odíde. Naprieč krajinou má byť nateraz rozmiestnených 254 parkovacích miest „Park & Write.
ASFINAG pritom prevádzkuje až 59 vlastných komplexných odpočívadiel a 108 diaľničných parkovísk. K dispozícii je aj 89 odpočívadiel vo forme čerpacích staníc a reštaurácií. To znamená, že ak vodič ide po diaľnici rýchlosťou 130 km/h, k najbližšiemu odpočívadlu, kde môže zaparkovať a na diaľku vybaviť potrebné záležitosti, sa dostane do pár minút.
Pokuty v stovkách eur
Stojí za zmienku, že Rakúsko je krajinou, kde sa dopravné priestupky rozhodne nevyplácajú. Avšak pokuty za používanie smartfónu počas jazdy tu majú nižšie, než u nás na Slovensku. Štandardne tu nezodpovední vodiči za tento prehrešok platia okolo 100 eur. Na Slovensku vám zaň hrozí pokuta až 300 eur, ako aj odobratie vodičského preukazu na dva roky.
Na záver ešte treba podotknúť, že používanie telefónu počas jazdy figuruje ako jedna z najčastejších príčin dopravných nehôd. Len na rakúskych diaľniciach v minulom roku spôsobilo 569 nehôd, čo predstavuje viac ako štvrtinu z celkovo 2 137 nehôd.