Nie je žiadnym tajomstvom, že mnoho základných potrieb slovenských občanov v poslednom období výrazne zdraželo. Nájdu sa však aj dobré správy. Jedna z nich dokonca prichádza priamo od slovenských bánk, ktoré sa rozhodli pristúpiť k dôležitým úpravám svojich sadzobníkov. Konkrétne sa týkajú hypoték.
Ako informuje portál Aktuality.sk, banky postupne znižujú úrokové sadzby späté s hypotékami. No samozrejme, je tu háčik.
Zmeny, ktoré podnikajú, sú totiž skôr kozmetické, než funkčné. Hoci sa úrokové sadzby znižujú, pokiaľ ide o situáciu ohľadne dostupnosti bývania, tá sa pre Slovákov nijak extra nemení. Banky totiž menia iba úrokové sadzby, nie úverové limity. Poukázal na to Pavel Škriniar, finančný analytik z poradenskej spoločnosti Swiss Life Select.
V čom je problém?
Podľa Škriniara sú hypotéky od začiatku leta lacnejšie vo viacerých obľúbených bankách, vrátane ČSOB, Prima banky, Tatra banky a Slovenskej sporiteľne. No hoci sa o potrebe znižovania úrokových sadzieb hovorí už niekoľko mesiacov, konečné zákroky bánk sú prevažne kozmetické. Úverové limity totiž naďalej ostávajú nezmenené.
Škriniar vysvetľuje, že či už bude banka poskytovať sadzbu 4 percentá alebo 5 percent, na výšku hypoték pri preferovaných fixáciách to nebude mať žiadny vplyv. Dodal však, že iná situácia by nastala v prípade, keby úrokové sadzby klesli pod hranicu 4 percent. Vtedy by sa totiž znížila aj testovacia úroková sadzba. Pri úrokoch nad 4 percentá dosahuje testovacia sadzba výšku 6 percent, pri úrokoch pod 4 percentá by sa táto sadzba znížila na 2 percentá.
Ďalej uviedol, že aktuálne sú na Slovensku preferované troj až päťročné fixácie. Vyšší úver by mohol klient získať v prípade, keď by požiadal o desaťročnú alebo dlhšiu fixáciu, keďže pri tej by došlo k zníženiu testovacej sadzby, a teda by si mohol odomknúť cestu k nehnuteľnosti presne podľa svojich predstáv.
Situácia je veľmi zlá
Banky teda hovoria o dobrých správach, no v skutočnosti je za nimi skrytých množstvo premenných. Stojí pritom za zmienku, že na Slovensku je dostupnosť bývania v žalostnom stave. Ako píše magazín FinReport.sk, máme druhú najnižšiu dostupnosť bývania v celej Európe. V preklade do ľudskej reči to znamená, že kúpa bytu bez hypotéky je pre priemerne zarábajúceho Slováka nereálnym scenárom.
Ak si chceme kúpiť nový byt s rozlohou 70 m2, potrebujeme si našetriť takmer 13 hrubých nie mesačných, ale ročných platov. Horšie je na tom už len susedná Česká republika, kde musia na takýto byt našetriť 13,3-násobok hrubej ročnej mzdy. Naopak, najelpšie sú na tom Dáni a Nóri. Tým stačí našetriť menej ako päť hrubých ročných platov.
Postupné znižovanie úrokových sadzieb na hypotéky je rozhodne dobrou správou. Ako však uviedol Škriniar, ešte lepšie bude, keď sadzby klesnú pod 4 percentá. Až vtedy sa dočkáme výraznejších výsledkov, a teda možno aj zlepšenia situácie na trhu s nehnuteľnosťami.