Apple je spoločnosť, ktorá kladie obrovský dôraz na bezpečnosť svojich používateľov. Robí tak rôznymi spôsobmi a vo viacerých smeroch. A samozrejme, všimnúť si to možno aj na iPhonoch. Tie už dlho nedisponujú fyzickým snímačom odtlačkov prstov, namiesto toho na odomykanie a verifikáciu používajú senzory Face ID. Čoskoro sa to ale vraj môže zmeniť. Ako píše server Mobilizujeme.cz, Apple vraj rozmýšľa nad zavedením novej metódy biometrického overenia, ktoré by bolo do istej miery prepojené s monitoringom kľúčovej zdravotnej funkcie.
Zatiaľ čo smartfóny zo sveta Androidu vo väčšine využívajú na biometrické overenie snímač odtlačkov prstov, pre Apple toto nie je dostatočne bezpečný a pokročilý systém. Používal ho vlastne len štyri roky. Prvýkrát snímačom odtlačkov prstov, resp. Touch ID senzorom, vybavil model iPhone 5s v roku 2013. Už o štyri roky na to, konkrétne s príchodom iPhone X, však od neho definitívne upustil, a to v prospech už zmienených snímačov Face ID.
Skenovanie tváre na iPhonoch sa výrazne odlišuje od toho, ktoré používajú Androidy. Tie sa totiž opierajú iba o obraz zo selfie objektívu. Systém Face ID využíva viacero metrík, vrátane záznamov z hĺbkového snímača. To je dôvod, prečo je oveľa spoľahlivejší, presnejší a bezpečnejší. Keďže do hĺbky sníma črty tvárí, nemožno ho oklamať ani dôveryhodnou portrétovou fotografiou.
Skenovanie tváre prostredníctvom Face ID sa v priebehu rokov ukázalo byť dôveryhodným spôsobom zabezpečenia, a to aj z hľadiska rýchlosti. Modernejšie Android smartfóny zväčša majú zabudovaný snímač odtlačkov prstov v displeji, čo znamená, že ho najskôr musíte vybrať z vrecka, pozrieť sa naň a následne priložiť prst na vybrané miesto. Pri iPhonoch je proces dosť podobný, avšak stačí len vytiahnuť telefón a postaviť ho pred oči. Sám aktivuje displej a senzory Face ID, čo zabezpečuje náramne plynulý spôsob odomknutia.
Odomykanie cez EKG
Tým môžeme premostiť k avizovanému novému spôsobu odomknutia. Je dôležité zmieniť, že nateraz nejde o hotovú vec, ale len o možnú budúcnosť. Ako si všimol portál Apple Insider, kalifornský gigant podal žiadosť o registráciu celkom zaujímavého patentu, ktorý hovorí o možnosti biometrického overenia prostredníctvom záznamov z EKG.
To sa môže na prvý pohľad zdať ako niečo bizarné, no opak je pravdou. Každý má totiž inú kardiovaskulárnu aktivitu, čo znamená, že takýto systém verifikácie by bol mimoriadne bezpečný.
Otázkou je skôr spôsob prevedenia. Hoci je dnes monitorovanie EKG bežnou súčasťou mnohých inteligentných zariadení, ako systém verifikácie ho ešte nikto nepoužil. Špekuluje sa, že táto technológia by mohla plynulo fungovať prostredníctvom hodiniek Apple Watch, ktoré dokážu hodnoty EKG sledovať a zaznamenávať prakticky neustále.
Podľa niektorých teórií by to v praxi mohlo fungovať tak, že ak má používateľ nasadené hodinky Apple Watch počas toho, ako otvára svoj MacBook či zapína svoj iPhone, nemusel by podstupovať žiadnu verifikáciu, keďže zariadenia by si v rámci ekosystému zdieľali potrebné dáta. To ale môže narušiť bezpečnosť.
Čo ak by ste boli dajme tomu niekde na chate, mali by ste nasadené hodinky a jeden z vašich kamarátov by si pomyslel, že vám zoberie telefón a pozrie sa, čo v ňom máte? Hodinky by iPhonu odoslali dáta z EKG, čím by sa bez odvrávania odomkol, hoci ho má v ruke iná, resp. neznáma osoba. Taktiež treba brať do úvahy skutočnosť, že nie každý, kto vlastní iPhone, vlastní aj Apple Watch.
Dobrou správou je, že Apple zrejme myslí aj na takéto scenáre. Patentová prihláška ukazuje model iPhone, ktorý má senzory na monitorovanie EKG zabudované priamo v konštrukcii. V takom prípade by smartfón skutočne stačilo len uchopiť a postaviť pred oči.
Znie to naozaj lákavo, no musíme pripomenúť, že nateraz hovoríme len o patentovej prihláške, nie o reálnom projekte. Preto vám uvedené informácie odporúčame brať s rezervou.