Európska únia (EÚ) usiluje o čo najzdravšiu hospodársku súťaž na svojom trhu, a to najmä vo sfére technologických firiem. Nekalým aktivitám sa snaží zabrániť prostredníctvom dvoch legislatív, ktorými sú Akt o digitálnych trhoch (DMA) a Akt o digitálnych službách (DSA). Viacerí giganti sa im už podvolili, no jeden sa tohto kroku akosi zdráhal. Samozrejme, bol ním Apple.
Ako však píše server Mobilizujeme.cz, kalifornský gigant po novom mení svoj prístup a upravuje niektoré svoje operácie tak, aby boli v súlade s pravidlami nastolenými blokom.
Treba uznať, že od začiatku platnosti uvedenej dvojice legislatív vykonal Apple viacero dôležitých zmien, z ktorých profitujú aj koneční používatelia. Na svojich zariadeniach umožnil napríklad výber predvoleného webového prehliadača, ako aj podporu alternatívnych obchodov s aplikáciami. Naďalej však ostali v praxi niektoré praktiky, ktoré sa EÚ rozhodne nepáčia.
Príliš vysoké hradby
Apple má bohatý, unikátne prepojený a kooperatívny ekosystém, ktorý pohltí každého, kto doň vstúpi. Akonáhle človek okúsi všetky tie výhody, ktoré vyplývajú zo spolupráce medzi iPhonmi, Apple Watch, MacBookmi, AirPods a ďalšími zariadeniami, je preňho veľmi ťažké tento ekosystém opustiť.
To by nebol až taký problém, ak by gigant na úkor úspešnosti svojich zariadení neobmedzoval konkurenčné riešenia. Ešte donedávna platilo, že ak ste boli členmi jeho ekosystému, mohli ste takmer vo všetkých smeroch využívať iba jeho vlastné služby, aplikácie a platformy. Samozrejme, podpora pre tretie strany tu vždy bola, no mnohokrát len v akomsi obmedzenom režime.
Problémový obchod
Pre EÚ sa však v poslednom období stal najväčším tŕňom v oku spôsob, akým Apple obmedzuje vývojárov aplikácií, ktorí sa rozhodnú uprednostniť iné obchody, než App Store. Hlavným problémom je tzv. Core Technology Fee, čiže poplatok za základnú technológiu. Ten spoločnosť účtuje vývojárom za každé stiahnutie ich aplikácie nad „bezplatný limit“, ktorým je milión stiahnutí. Výška tohto poplatku dosahuje 0,50 eura.
To sa na prvý pohľad nemusí zdať veľa, no ak si hypoteticky vezmeme aplikáciu, ktorá zaznamená 1,5 milióna stiahnutí, pre Apple to znamená províziu vo výške 250 000 eur. A to už tak málo nie je.
Bolo viac-menej len otázkou času, kým EÚ proti tejto praktike podnikne právne kroky. A aj sa tak stalo. V rámci vyšetrovania bol Apple uznaný vinným z porušenia náležitostí DMA. Bola mu uložená podmienka, aby do marca budúceho roku dosiahol úplný súlad s legislatívou. Ak tak nespraví, môže čeliť pokute vo výške až 10 percent ročného obratu, čo by v jeho prípade predstavovalo približne 38 miliárd eur.
Zmiernil niektoré opatrenia
Apple zrejme nechce zbytočne pokúšať, nakoľko po novom zmiernil niektoré podmienky ukladané vývojárom. Odhliadnuc od zmieneného poplatku za základnú technológiu, taktiež nemohli voľne informovať používateľov o alternatívnych kanáloch s obsahom za nižšie ceny. Po novom toto obmedzenie odpadá. Teraz už tak môžu voľne poskytovať informácie o nižších cenách mimo obchodu App Store. Platí to aj pre ponuky predplatných programov.
Externé odkazy a stránky s ponukami po novom môžu zahŕňať vysvetlenia a pokyny, ktoré používateľom objasnia, ako sa môžu prihlásiť k odberu ponúk mimo oficiálny obchod. Apple však zdôrazňuje, že všetky informačné kanály musia poskytovať presné, teda pravdivé informácie o ponúkaných aplikáciách alebo službách.
Okrem toho Apple upravil výšku niektorých poplatkov, ktorými generuje provízie v prípade, že ľudia uprednostnia iný obchod s aplikáciami, než App Store. Pokiaľ ide o akvizičný poplatok vo výške 5 percent, ktorý podľa giganta odráža hodnotu poskytovanú jeho obchodom pri prepájaní vývojárov so zákazníkmi na území EÚ, ten ostáva nezmenený. Znížil sa však poplatok za služby obchodu. Zatiaľ čo doposiaľ dosahoval výšky 7 až 20 percent, po novom je to 5 až 10 percent.
Je potešujúce vidieť, že Apple postupne poľavuje vo svojich pôvodných presvedčeniach a politikách. To totiž znamená prospech nielen pre hospodársku súťaž, ale aj pre zákazníkov.
Žiaľ, zdá sa, že kvôli DMA na našom trhu (zrejme dočasne) neuvedie svoj nový systém umelej inteligencie (AI) s názvom Apple Intelligence. Aj toto rozhodnutie EÚ ostro skritizovala, pričom podľa niektorých je to dôkaz, že Apple so svojim systémom plánuje narúšať hospodársku súťaž, a teda znevýhodňovať konkurentov. Je to veľká škoda, keďže práve AI má byť jedným z hlavných prínosov nadchádzajúcej generácie operačného systému iOS.