Google predvčerom oficiálne predstavil svoje najnovšie hardvérové produkty, ktoré zahŕňali smartfóny z radu Pixel 9, hodinky Pixel Watch 3 a slúchadlá Pixel Buds Pro 2. Gigant pri všetkých novinkách kládol viditeľný dôraz na funkcie umelej inteligencie (AI). A hoci sa mu niektoré demonštrácie zrovna nevydarili, je zrejmé, že v tejto oblasti učinil výrazný pokrok.
Pokrok učinil vraj až natoľko výrazný, že zanechal za sebou veľkú časť konkurencie, a to predovšetkým Apple. Ten je vraj v rámci AI pozadu za Google nie o pár mesiacov, akoby si niektorí mysleli, ale hneď o niekoľko rokov, píše server PhoneArena na základe informácií, ktoré nemenovaný zdroj blízko Apple poskytol Markovi Gurmanovi z Bloomberg.
Google silou-mocou usiloval o to, aby nové smartfóny, slúchadlá a hodinky pretlačil na trh skôr, než Apple predstaví sériu iPhone 16, aby získal časovú, a teda dôležitú konkurenčnú výhodu. Čo sa týka umelej inteligencie, Apple síce v tomto smere už oznámil podrobné plány, no sú tu tri háčiky.
Trikrát „ale“
Prvým háčikom je, že systém Apple Intelligence zrejme nebude k dispozícii okamžite po vydaní iPhone 16, ale až s príchodom novej generácie operačného systému, menovite iOS 18. Druhým háčikom je, že funkcionalita systému sa bude vo veľkej miere opierať o vzdialené servery, a teda nebude úplne všetky úlohy vykonávať priamo na zariadení. To znamená napríklad to, že niektoré funkcie nemusia byť k dispozícii bez internetového pripojenia.
Tretí háčik, ktorý je asi zo všetkých najvážnejší, je dostupnosť. Apple už potvrdil, že kvôli prísnym reguláciám neprinesie svoju umelú inteligenciu na územie Európskej únie (EÚ), teda aspoň nie hneď. Na území bloku totiž platia prísne legislatívy s nekompromisnými pravidlami, o ktorých Apple zrejme vie, že ich nebude dodržiavať. Koniec koncov, keby ich dodržiavať plánoval, nemal by dôvod ostýchať.
A ak by ich nedodržal, vystavil by sa riziku poriadne mastnej finančnej pokuty. Jej výška podľa zákona môže dosahovať až 10 percent ročného obratu, čo by v prípade Apple vychádzalo na takmer 40-miliárd eur. V prípade opakovaného porušovania pravidiel pritom môže byť pokuta zvýšená až na 20 percent ročného obratu.
Absencia Apple Intelligence na území EÚ bude veľká škoda, keďže má ísť o jednu z hlavných inovácií nového iOS 18. No žiaľ, nenarobíme nič. Môžeme len dúfať, že sa Apple umúdri a svoju stratégiu prehodnotí.
Pozadu o tri roky, prinajlepšom
Vráťme sa však k avizovaným rozdielom v oblasti AI medzi Google a Apple. Nemenovaný zdroj, ktorý má mať veľmi blízko k Apple, uviedol, že Google má v súčasnosti náskok dva až tri roky, a to v najlepšom možnom scenári.
A na jeho slovách rozhodne niečo je. Umelá inteligencia od Google, teda model Gemini, sa ukazuje byť veľmi schopným systémom, ktorý si vie poradiť s rozličnými príkazmi. Alan Friedman z PhoneArena ho požiadal, aby napísal list majiteľovi bytu informujúci o úniku (zrejme vody alebo plynu). Doplnil, aby ho napísal v štýle diel od Shakespeara. Výsledok je prinajmenšom zábavný.
Google je však popredu nielen v rámci generovania obsahu, ale aj z hľadiska kapacít hlasového asistenta. Ten doslova demoluje konkurenčnú Siri od Apple, nakoľko je oveľa responzívnejší, komunikatívnejší a predovšetkým šikovnejší. Pokiaľ ide o Siri, tá vraj v najbližšej dobe dostane len niekoľko dizajnových úprav, čiže zmien, ktoré sa netýkajú umelej inteligencie.
Samozrejme, Google stále má čo dobiehať a zlepšovať, no rozvrh Apple je rozhodne oveľa plnší. A možno sa mýlime. Možno sa počas predstavenia iPhone 16 dozvieme o ďalších, doposiaľ neznámych úpravách, ktoré úplne zmenia náš pohľad na vec.