Ak používate internet, s vysokou pravdepodobnosťou používate aspoň niektorú zo širokej plejády sociálnych sietí. Najväčšej popularite sa stále tešia Facebook či Instagram, no medzi gigantov v tejto oblasti možno nepochybne zaradiť aj Telegram. Konkrétne táto sieť je špecifická tým, že poskytuje prístup k nefiltrovanému obsahu. Avšak to, že je nefiltrovaný, vedie k početným podozreniam a obvineniam. A tie teraz vyeskalovali.
Ako píše denník Teraz.sk, základateľa aplikácie Telegram Pavela Durova v priebehu víkendu zadržali policajné zložky na letisku Le Bourget vo Francúzsku. Pôvodne o tom infromovala miestna televízia TF1, ktorá poskytla aj ďalšie podrobnosti. Doplnila, že Durov v čase zadržania cestoval vlastným, teda súkromným lietadlom, a to z Azerbajdžanu.
K zatknutiu došlo na základe zatykača, ktoré na šéfa siete vydali fracnúzske úrady v rámci prebežného policajného vyšetrovania.
Nedostatočne moderovaný obsah
Problémom má byť nedostatočné moderovanie obsahu, ktorý sa šíri prostredníctvom Telegramu. Ako sme spomenuli v úvode článku, obsah je nefiltrovaný, takže sa na ňom často objavujú aj príspevky, ktoré prekračujú nielen hranice slušného správania, ale aj zákona.
Polícia sa domnieva, že nedostatočné moderovanie umožňuje, že sa v prostredí aplikácie môže šíriť trestná činnosť de facto bez zábran. Stanica CNN vysvetľuje, že táto situácia umožňuje zneužívanie platformy dokonca aj na také účely, ako sú pranie špinavých peňazí, obchodovanie s drogami či zdieľanie pedofilného obsahu.
K zadržaniu Durova došlo v sobotu, pričom už o deň na to sa dostavil na súd. Padlo obvinenie, že neprijal dostatočné opartenia na obmedzenie kriminálneho využívania svojej platformy.
Bez filtra
Prinajmenšom zaujímavé postavenie Telegramu na trhu sociálnych sietí pritom možno evidovať už dlhšiu dobu, presnejšie od začiatku invázie ruských vojsk na územie Ukrajiny, ku ktorému došlo pred dvomi rokmi vo februári. Na Rusko boli v dôsledku agresie uvalené prísne ekonomické sankcie, ktoré zahŕňali aj odchod viacerých známych spoločností. Rusi tak v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov prišli o mnoho produktov a služieb, ktoré dovtedy brali ako samozrejmosť.
Medzi týmito službami boli aj sociálne siete. Telegram tu však ostal a po začiatku vojnového konfliktu slúžil ako jeden z hlavných zdrojov na čerpanie nefiltrovaného, no občasne aj zavádzajúceho obsahu, a to od oboch strán konfliktu.
Pokiaľ ide o Durova, tento 39-ročný muž sa narodil v Rusku, pričom krajinu pôvodne opustil ešte v roku 2014. Spravil tak po tom, čo odmietol vyhovieť požiadavkám ohľadne zrušenia opozičných komunít na sociálnej sieti VKontakte, ktorú v tom čase riadil a neskôr predal. Ruské aj francúzske médiá informujú, že Durov získal francúzske občianstvo v roku 2021.
Úrady chcú dôvody, blogeri zase protesty
Nateraz nie je jasné, ako sa situácia ohľadne moderovania obsahu na Telegrame vyvinie, keďže zatiaľ nepoadol konečný verdikt. Stojí pritom za zmienku, že podľa ruskej tlačovej agentúry TASS má ruské veľvyslanectvo vo Francúzsku podnikať okamžité kroky s cieľom získať dôkladnejšie objasnenie dôvodov Durovho zatknutia.
Odozvu potom možno sledovať aj na internete. Viacerí ruskí blogeri iniciovali protesty konajúce sa pred francúzskymi veľvyslanectvami po celom svete.