Život na Slovensku sa v poslednej dobe čoraz častejšie a viac predražuje. Nemáme lacné potraviny, nemáme lacné pohonné hmoty. A žiaľ, lacné nemáme ani bývanie. Priemerná cena nájmu je v porovnaní s priemernou mzdou veľmi vysoká, čo od nového roka bude platiť aj pre základnú surovinu, bez ktorej sa nezaobíde takmer žiadna slovenská domácnosť. Informuje o tom Spravodajský portál RTVS.
Už dávnejšie sme na našom webe písali o tom, že v budúcom roku výrazne stúpnu niektoré základné náklady na bývanie, menovite plyn a elektrina. Plyn však na tom bude oveľa horšie. Štát totiž od nového roka končí s plošným dotovaním cien energií, pričom po novom sa bude pomáhať už len adresne.
Vďaka plošnej pomoci sa ceny plynu dlhú dobu držali na ako-tak prijateľných úrovniach. Keďže však táto pomoc skončí, ceny plynu porastú, a to nie zrovna o málo.
Hlavná zložka zdražie o polovicu
Predpokladá sa, že cena jednej megawatthodiny (MWh) plynu stúpne z 25 eur na 37 eur. Konkrétne ide o cenu za plyn ako komoditu bez ďalších regulovaných poplatkov, vrátane distribučných. Určil ju Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), a to na základe vývoja na trhu s plynom v období od októbra minulého roka do júna tohto roka.
Cenový nárast môže aspoň čiastočne zmierniť zásah štátu. V opačnom prípade sa budú musieť na vyššie faktúry pripraviť najmä tie domácnosti, ktoré využívajú plyn na ohrev vody a kúrenie. Rezort hospodárstva aktuálne pracuje na schéme pomoci pre domácnosti, avšak zrejme pôjde len o adresnú pomoc, ako bolo spomenuté vyššie. Nepôjde teda o pomoc pre úplne všetky domácnosti.
Radovan Potočár, analytik z energie-portal.sk, vysvetľuje, že zmienená nová cena 37 eur za jednu MWh plynu znamená, že tá hlavná zložka, teda komoditná cena plynu, stúpne až o polovicu. Upozorňuje, že ide o cenu bez distribučných a ďalších regulovaných poplatkov.
Je však dôležité podotknúť, že nová cena ešte nie je stopercentne istá. K finálnemu ukončeniu cenových konaní ešte nedošlo, pričom ÚRSO dovtedy odmieta zverejňovať či komentovať akékoľvek konkrétne čísla.
Koľko si priplatia domácnosti?
Mnohých iste zaujíma najmä to, ako sa zdraženie plynu prejaví na faktúrach pre slovenské domácnosti. Odborníci na základe súčasných dát predpokladajú, že finálny nárast cien dosiahne úroveň približne jednej tretiny (33 percent). Najmenej zdraženie pocítia domácnosti, ktoré plyn využívajú iba na varenie. Horšie to bude v prípade domácností, ktoré plyn využívajú aj na ohrev vody a kúrenie, keďže pri tých je spotreba oveľa vyššia.
To môže pre mnohých Slovákov predstavovať zásadný problém, na ktorý poukazuje aj Ján Košč, sociálno-ekonomický analytik. Varuje, že veľký podiel občanov sa dostane do neriešiteľnej situácie, kedy nebude vedieť, či si má platiť energie, alebo životné náklady, alebo nájom.
Rezort hospodárstva súbežne tvrdí, že situáciu ohľadne plynu neponechá náhode, pričom pripravuje kompenzačné opatrenia. Podľa Petra Podstupka, riaditeľa tlačového odboru na ministerstve hospodárstva, dostanú pomoc tie domácnosti, ktoré ju budú potrebovať najviac. Akej čiastky táto pomoc dosiahne, nevieme, keďže jej výška sa bude odvíjať od možností štátneho rozpočtu.