Na Slovensku nedávno nadobudol účinnosť zákon o STVR, ktorý definitívne pochoval dovtedajšiu RTVS a nahradil ju novou inštitúciou s iným vedením a spôsobom fungovania. Veľká časť verejnosti túto zmenu neprivítala s otvorenou náručou. S pozitívnymi ohlasmi sa však nestretla ani u našich českých susedov. Ako informuje denník HlídacíPes.org, s STVR rozviazal vzťahy Český rozhlas (ČRo). A zdá sa, že v tom neostane sám.
René Zavoral, generálny riaditeľ ČRo, v rámci júlového zasadnutia rozhlasovej rady uviedol, že chce chvíľu počkať a zistiť, či bude nástupca RTVS hájiť princípy nestranného, nezávislého a objektívneho média verejnej služby.
Teraz to vyzerá tak, že STVR tieto princípy uložené zo strany ČRo nespĺňa. K prerušeniu spolupráce medzi Českým rozhlasom a STVR dôjde hneď v niekoľkých bodoch. Skončí spoločné vysielanie regionálnych staníc ČRo so štúdiom Slovenského rozhlasu v Banskej Bystrici, ako aj spoločné kultúrne projekty, ako bol napríklad vianočný koncert ČRo a RTVS, a vzájomná výmena spravodajského obsahu.
Potláčanie slobodného a objektívneho vysielania
Stojí za zmienku, že Zavoral nesúhlasil so zákonom o STVR dávno predtým, ako nadobudol účinnosť. Ešte v marci celkom ostro prehlásil, že legislatíva predstavuje počiatočný krok smerom k zoštátneniu média verejnej služby na Slovensku a k potlačeniu jeho slobodného a objektívneho vysielania. Práve to označil ako jednu z podmienok pre zachovanie demokracie a názorovej plurality v krajine.
A žiaľ, ČRo nie je jediným českým spravodajským subjektom, ktorý je tohto názoru. Situáciu ohľadne STVR dôkladne sleduje aj Česká televízia. Tá k ukončeniu spolupráce zatiaľ nepristúpila, keďže jej generálny riaditeľ Jan Souček ešte nemal možnosť stretnúť sa s novým vedením STVR. Či sa napokon rozhodne pre rovnaký krok ako ČRo vraj ukážu až nadchádzajúce rokovania.
Jedna rana za druhou
Treba spomenúť, že vzťahy medzi českým a slovenským spravodajstvom upadajú už dlhšiu dobu. Slovenská vládna koalícia sa mala začať českým verejnoprávnym médiám vyhýbať veľkým oblúkom. Namiesto toho vraj Ficova vláda preferuje nekonfliktné rozhovory v alternatívnych českých médiách. Redaktori z HlídacíPes.org ako príklady uvádzajú vlaňajší rozhovor premiéra s videoportálom XTV a rozhovor Martiny Šimkovičovej, ministerky kultúry, pre podcastový web Rádio Universum.
Situáciu pritom ešte väčšmi zhoršil zoznam nominantov, ktorých Šimkovičová dosadila do kontrolného orgánu STVR. Medzi nimi je totiž aj Lukáš Machala, Šimkovičovej blízky kolega, ktorý nedávno „ohúril“ verejnosť tým, že spochybnil guľatosť Zeme. Pozoruhodné je aj zaradenie Jozefa Krošláka, ktorý kedysi pôsobil ako hovorca Vladimíra Mečiara.
Pokiaľ ide o postoj STVR, tá tvrdí, že z jej strany sa nič nemení. Andrea Pivarčiová, šéfka pre komunikáciu, uviedla, že STVR si váži dlhodobej a korektnej spolupráce s Českým rozhlasom aj Českou televíziou.
Ako bolo spomenuté vyššie, so zákonom o STVR nesúhlasí ani veľká časť slovenskej verejnosti. Svedčí o tom napríklad online petícia s názvom „Na obranu kultúry“, ktorá požaduje odstúpenie Šimkovičovej z funkcie ministerky kultúry. V čase písania tohto článku má už cez 175-tisíc podpisov.