V minulosti sme sa dočkali vzniku viacerých technológií, ktoré vo veľkej miere ovplyvnili fungovanie celého sveta. Kľúčovým bodom zlomu bol napríklad príchod internetu či vznik prvého smartfónu. A zdá sa, že aktuálne sa nachádzame na sklonku ďalšej revolúcie, ktorá môže byť väčšia ako všetky, ktoré jej predchádzali. Samozrejme, odkazujeme tým na umelú inteligenciu (AI), ktorá postupne preniká čoraz hlbšie do našich každodenných životov.
Veľké očakávania v súvislosti s AI majú aj analytici úseku meny, štatistiky a výskumu pod záštitou Národnej banky Slovenska (NBS), píše server oPeniazoch.sk.
Veľký potenciál vidia aj v generatívnom modeli ChatGPT, ktorý si od svojho debutu prešiel viacerými dôležitými vylepšeniami, pričom aktuálne disponuje niekedy až strašidelnými schopnosťami. Veľmi dobre si podľa analytikov vedie aj v oblasti čitateľskej gramotnosti.
Obecne má byť unikátnou pridanou hodnotou AI schopnosť tvoriť originálny obsah, teda originálny texty, obrázky, prípadne aj analýzy. A aby toho nebolo málo, dokáže tak spraviť oveľa rýchlejšie ako ľudská bytosť.
Aj to je dôvod, prečo sa AI stáva čoraz bežnejšou súčasťou rôznych odvetví. Výrazný rozmach vykazuje v automobilovom priemysle, zdravotníctve, na trhu so smartfónmi, ale aj vo sfére grafického dizajnu. A to je len hŕstka príkladov.
Ohromujúci rast
Rast umelej inteligencie prekonal a naďalej prekonáva očakávania mnohých odborníkov. Jeho tempo má byť dokonca rýchlejšie, než akým rástli smartfóny či internet. Nateraz technologickú revolúciu nespôsobil, keďže stále ide o relatívne novú technológiu, na ktorú si všetci ako-tak postupne zvykajú. Možné to ale rozhodne je. Veľa bude závisieť od toho, koľko oblastí ekonomiky si umelú inteligenciu osvojí. Ak ich bude dostatok, k technologickej revolúcii nepochybne dôjde.
Raketové tempo rastu AI prehľadne znázorňuje nižšie uvedený graf. Môžeme si všimnúť, že už teraz rastie rýchlejšie ako počítače, internet, smartfóny, elektrina či sociálne médiá. Treba však upozorniť, že graf znázorňuje dáta týkajúce sa Spojených štátov, nie celého sveta.
Kopa výhod
Umelá inteligencia sľubuje kopu výhod. Jej primárnym cieľom je uľahčenie práce, a teda zvýšenie produktivity, čo predstavuje obrovskú príležitosť najmä pre podniky. Pomôcť pritom môžu nielen pri administratíve, ale napríklad aj pri plánovaní výroby. Môžeme teda mieriť do budúcnosti, v ktorej budú kľúčové podnikové operácie optimalizované využitím AI, čo by mohlo viesť k efektívnejšej výrobe a tým pádom nižším cenám konečných produktov alebo služieb.
AI taktiež pomôcť pri tvorení nových nápadov a inovácií, čo by ešte viac umocňovalo vplyv technológie na celý svet.
Aké sú riziká?
Samozrejme, sú tu aj určité negatíva. Umelá inteligencia, hoci má veľký potenciál, stále nie je dokonalá. Tu a tam spraví chybu, ktorá môže predstavovať vážne riziko. Všimnúť sme si to mohli niekoľkokrát, a to napríklad v oblasti už zmienených generatívnych modelov.
Rovnako sa špekuluje o tom, ako umelá inteligencia ovplyvní počet pracovných miest pre živých ľudí. Keď sa dopracuje do štádia, v ktorom bude vedieť niektoré pracovné úkony vykonávať lepšie ako človek, prečo by zamestnávatelia mali pokračovať vo vyplácaní pracovníkov, ak majú k dispozícii efektívnejšiu (a potenciálne lacnejšiu) alternatívu?
Na túto otázku je ťažké odpovedať, keďže do tohto štádia sa AI zatiaľ nedopracovala. Riziko tu rozhodne je, no môže byť zmiernené správnym prístupom. Dôležité bude nájsť spôsob využitia, ktorý bude prospešný pre všetky strany, teda ako pre zamestnávateľov, tak aj pre zamestnancov. Umelá inteligencia by mala pracovníkom pomáhať, nie ich nahrádzať.
No ako všetci veľmi dobre vieme, vždy je to otázka ceny. Bude na jednotlivých zamestnávateľoch, či uprednostnia etiku, alebo vidinu vyššieho zárobku. Ideálne by bolo, keby medzi týmito stranami našli kompromis. No tak to vo svete nie vždy chodí.