Microsoft udelil svojim zamestnancom celkom zaujímavý príkaz. Nariadil im, aby do jesene tohto roku, presnejšie do septembra, prestali používať smartfóny s operačným systémom Android, teda aby ich vymenili za telefóny iPhone od Apple. Konkrétne sa to týka zamestnancov spoločnosti na území Číny.
Ako píše server MobilMania.cz, tento krok má byť súčasťou rozsiahlejšieho bezpečnostného opatrenia.
Samozrejme, Microsoft si uvedomuje, že nie každý zamestnanec si môže okamžite dovoliť kúpu nového iPhonu. Preto im z vlastného vrecka poskytne modely iPhone 15, ktoré automaticky budú mať prístup ku kľúčovým platformám, ako sú Microsoft Authenticator a Identity Pass.
Zaujímavosťou je, že sa toto opatrenie týka aj Hongkongu, kde, na rozdiel od pevninskej Číny, je dostupná podpora pre obchod Play Store. Všade inde musia používatelia používať vlastné, resp. čínske alternatívy, napríklad AppGallery od Huawei, Xiaomi Market a podobne.
Čoraz napätejšie vzťahy
Rozhodnutie Microsoftu prichádza v čase, kedy sa čoraz viac napínajú obchodné vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi. Čína sa všeobecne snaží čo najviac obmedziť prienik zahraničných technológií na svoj trh, čím cieli, okrem iného, na podporu domácich firiem. Samozrejme, svoj podiel na tom majú aj obavy krajiny ohľadne bezpečnosti súkromných dát používateľov.
Táto „iniciatíva“ čínskej vlády taktiež zahŕňa odporúčania pre štátne firmy, aby namiesto zahraničného hardvéru a softvéru používali domáce riešenia.
Na druhú stranu, niečo podobné robia aj Spojené štáty. Už dlhšie čítame a píšeme o tom, ako sa americká vláda obáva vplyvu čínskych technológií. Kľúčovou udalosťou v tejto súvislosti bolo uvalenie prísnych reštrikcií na výrobcu smartfónov Huawei, ktorý tak prišiel o kľúčové spolupráce s poprednými americkými dodávateľmi. Odstrihnutý bol ako od čipov spoločnosti Qualcomm, tak aj od služieb Google.
V rámci čínsko-amerických vzťahov sa taktiež nedávno hojne rozoberala sociálna sieť TikTok. Tá podľa vlády Spojených štátov slúži ako nástroj čínskej vlády na špionáž amerických používateľov, pričom padli podozrenia aj z toho, že môže byť zneužitá na zmanipulovanie výsledkov nadchádzajúcich prezidentských volieb.
Samozrejme, TikTok, resp. materská spoločnosť ByteDance, všetky tieto obvinenia poprela. Odvolala sa napríklad na skutočnosť, že nemá sídlo v Číne, ale Singapure. To ale americkej vláde nestačilo.
Joe Biden, súčasný prezident Spojených štátov, napokon podpísal legislatívu, ktorá predtým urýchlene prešla hlasovaním ako v Snemovni reprezentantov, tak aj v Senáte. Táto legislatíva požaduje, aby bola sociálna sieť do roka predaná inému subjektu.
Podrobnosti zatiaľ chýbajú
Späť k Microsoftu a jeho rozhodnutiu obmedziť používanie OS Android na území Číny, krok je to celkom kuriózny. Sám totiž dávnejšie predstavil smartfón, ktorý používal práve tento operačný systém. Taktiež je zaujímavé, že si ako náhradu vybral práve Apple jeho modely, keďže aj ten je americkým subjektom, nie čínskym.
Podrobnejšie informácie by nám mohli poskytnúť oficiálne stanoviská zúčastnených strán, teda Microsoftu a Číny, no tých sme sa zatiaľ nedočkali. O pretrvávajúcich nejasnostiach tak môžeme len polemizovať.