Keď sa hovorí o smartfónoch, zaručene padne aspoň zmienka o spoločnosti Samsung. Tá totiž figuruje ako najväčší výrobca mobilných telefónov na svete, konkrétne z hľadiska počtu predaných kusov a obhajovaného trhového podielu. Ani tak úspešná firma však nie je imúnna voči problémom. Juhokórejského giganta aktuálne trápi štrajk zamestnancov, ktorí sa rozhodli takto tvrdo zabojovať za vyššie mzdy. Téme sa venuje server oPeniazoch.sk.
Samsung tento týždeň v stredu (10. júla) usporiadal na pôde Paríža veľkolepú konferenciu Galaxy Unpacked, v rámci ktorej nám odhalil viacero skvelých produktov. Dočkali sme sa odhalenia nových skladacích smartfónov Galaxy Z Flip6 a Galaxy Z Fold6, bezdrôtových slúchadiel Galaxy Buds3 a Galaxy Buds3 Pro, inteligentných hodiniek Galaxy Watch7 a Galaxy Watch Ultra, ako aj smart prsteňa Galaxy Ring.
Pochopiteľne, firmu úspešný debut menovaných zariadení nesmierne teší. Súbežne však bojuje s celkom vážnym problém. Je ním štrajk zamestnancov na domácom trhu, čiže v Južnej Kórei. Pôvodne sme vás o proteste informovali začiatkom tohto mesiaca.
Časovo neobmedzený štrajk
Odborári vtedy vyhlásili časovo neobmedzený štrajk. Informovali, že jeho cieľom je prinútiť Samsung k zavedeniu lepších pracovných podmienok, ako aj vyšších miezd. Konkrétne išlo o odborový zväz NSEU, ktorý združuje okolo 28 000 zamestnancov. To zodpovedá viac ako pätine celkovej pracovnej sily spoločnosti na domácom území.
V tom čase išlo len o plán, teraz je to už reálna vec. Odborári skutočne zahájili časovo neobmedzený štrajk, pričom ešte dôkladnejšie presadzujú svoje požiadavky ohľadne miezd a pracovných podmienok. Zväz NSEU uviedol, že od pondelka v celej krajine štrajkuje približne 6 500 pracovníkov.
Zatiaľ bez úspechu
Napriek tomu ale vraj vedenie Samsungu doposiaľ nezasadlo a nezahájilo patričné rokovania. Rovnako doteraz neinformovalo o akomkoľvek bezprostrednom narušení výroby. Výrobca vo vyhlásení uviedol len toľko, že zabezpečí, aby nedošlo k žiadnemu narušeniu prevádzky výrobných liniek, a že je odhodlaný zapojiť sa do rokovaní s odbormi v dobrej viere.
Odbory medzitým uvažujú nad predĺžením svojho protestu, aby Samsungu preukázali svoje odhodlanie, teda aby ho donútili začať s rokovaniami o požadovaných zmenách. Štrajk vraj má vplyv na prevádzku montážnych liniek, keďže zamestnanci odborov mali byť vyzvaní, aby sa nevracali do práce, kým iniciátori protestu nezmenia svoj postoj.
Čo presne požadujú?
Stojí za zmienku, že rokovania medzi vedením Samsungu a lídrami odborov ohľadne miezd majú v úzadí prebiehať už niekoľko mesiacov, konkrétne od januára. Podľa všetkého ale doposiaľ nebola dosiahnutá dohoda, ktorá by vyhovovala obom stranám.
Odbory požadujú, aby mali zamestnanci nárok na jeden deň dovolenky navyše, ktorým by sa oslavoval deň založenia odborov. Rovnako požadujú navýšenie miezd v priemere o 3,5 percenta, a to pre všetkých členov odborov. Napokon chcú donútiť Samsung k zmene systému odmeňovania, ktorý je podľa nich nespravodlivý.