Vývoj cien pohonných hmôt na Slovensku v poslednom období nebol zrovna priaznivý. Hoci sme sa nedávno dozvedeli o možnom zastavení cenového rastu a dokonca aj možnom cenovom poklese, zatiaľ nemáme úplne vyhraté. Stále totiž ku nám neprúdi podstatná časť ruskej ropy, čo je dôsledkom prísnych sankcií na spoločnosť Lukoil zo strany Ukrajiny. Téme sa venujú TVNOVINY.sk.
Viacerí politici sa v dôsledku zníženého zásobovania ropy z Ruska obracajú ako na Brusel, tak aj na Kyjev, pričom žiadajú urýchlené riešenie situácie. Ak sa riešenie nenájde, v Maďarsku hrozia energetické výpadky, ako aj výrazný nárast cien palív. Tieto následky by sa vraj mohli prejaviť už v priebehu najbližších týždňov.
Ukrajinské sankcie spôsobili, že cez územie štátu do zásobníkov spoločnosti Lukoil už netečie žiadna ropa. Správa informujúca o tejto skutočnosti pôvodne prišla minulý týždeň. Zaoberá sa ňou aj Slovensko. Konkrétne ju riešila Denisa Saková, ministerka hospodárstva, a premiér Robert Fico, no zatiaľ bezvýsledne.
Krajiny reagujú, obmedzenie dodávok sa im nepáči
Aktuálne sa rozhodol kontaktovať Brusel rezort diplomacie. Lenka Záteková z komunikačného odboru ministerstva uviedla, že štát vníma opatrenia zavedené Ukrajinou, pokiaľ ide o prítok ropy z Ruska, ktorá bola dodávaná aj do Maďarska a na Slovensko, za jasné porušenie asociačnej dohody uzatvorenej medzi Európskou úniou (EÚ) a Ukrajinou. Dodala, že Juraj Blanár a maďarský minister už oslovili Európsku komisiu (EK) s urgentnou výzvou k zákroku.
Maďarsko prechováva o čosi ráznejší postoj. Tamojší minister Péter Szijjarto dokonca uložil Bruselu prísne ultimátum, pričom reakciu naň očakáva najneskôr do troch dní. EK má v tejto súvislosti aktuálne zhromažďovať potrebné informácie.
Zatiaľ nehrozia vážnejšie následky
Radim Dvořák zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku skonštatoval, že celá situácia nateraz nemá bezprostredný vplyv na bezpečnosť dodávok ropy na územie EÚ. Komisia je vraj pripravená poskytnúť dotknutým členským štátom podpory, konkrétne pri hľadaní riešenia v spoločnom úsilí s Ukrajinou.
Ukrajinský veľvyslanec vysvetlil, že krajina chce týmto spôsobom obmedziť agresora, ktorý využíva finančné prostriedky generované distribúciou ropy na zabíjanie civilistov a vojakov.
Pokiaľ ide o postoj slovenskej rafinérie Slovnaft, tá sa k situácii doposiaľ nevyjadrila. Rezort hospodárstva však tvrdí, že energetická bezpečnosť Slovenska nateraz nie je v ohrození. V prípade neaktívneho riešenia situácie však hrozí vznik obmedzení pre komerčné dodávky ropných produktov, a to nielen v rámci Slovenska, ale aj v iných štátoch, do ktorých sa ropné produkty z ruskej ropy exportujú.
Ceny PHM na Slovensku
Čo sa týka cien pohonných hmôt na slovenských čerpacích staniciach, zatiaľ neboli zaregistrované žiadne výrazné cenové výkyvy. V kľude nás nateraz držia zásoby, ktorými disponuje Slovnaft a štát. Stojí za zmienku, že Rusko pre Slovnaft nepredstavuje jediný zdroj ropy. Odoberajú aj zo Saudskej Arábie, Iraku a Spojených štátov.
Štatistický úrad (ŠÚ) SR informuje, že ceny benzínov a nafty v priebehu 28. týždňa tohto roku zaznamenali poklesy. V rámci medziročných porovnaní možno pri benzíne pozorovať 1,6-percentný nárast, pri nafte zhruba 3,5-percentný nárast.
Konkrétne sme motorovú naftu tankovali v priemer za 1,526 eura za liter, čo v porovnaní s predošlým týždňom predstavovalo pokles o 1,5 centa. Cena za liter benzínu Natural 95 klesla o viac ako jeden cent, presnejšie na 1,613 eura za liter. Zlacnel potom aj 98-oktánový benzín, a to na 1,821 eura za liter.
Čo zdraželo, boli plyny. Kilogram plynu LNG sa predával za 1,611 eura, čo v medzitýždňovom porovnaní znamenalo zdraženie o 6,6 centa. Liter plynu LPG zdražel taktiež, a to na 0,687 eura. Cena plynu CNG ostáva dlhodobo nemenná, v posledných piatich týždňoch sa kilogram predával za 1,601 eura.