Ľudstvo sužuje mnoho vážnych chorôb, ktorých liečba je buď to nemožná, alebo jednoducho príliš komplikovaná. Jednou takouto chorobou je nepochybne aj Alzheimerova choroba, ktorá sa zvyčajne prejavuje výpadkami pamäte, sťaženým premýšľaním, problémami so sústredením, ako aj častými výkyvmi nálad. Žiaľ, dodnes na túto chorobu nemáme efektívny liek. Existujú však určité metódy, ktoré môžu aspoň spomaliť nástup a postupné zhoršenie ochorenia.
Ako píše portál 21stoleti.cz, vedci dosahujú ohromujúcich pokrokov nielen v rámci liečby Alzheimerovej choroby, ale aj v rámci je diagnostiky. Po novom experimentujú s novým diagnostickým postupom, ktorý vykazuje nevídanú presnosť. Opiera sa pritom o relatívne jednoduché krvné testy.
Presnejšie ako doktori
Štúdia zameraná na túto problematiku bola publikovaná v magazíne JAMA. Uvádza, že krvný test dokázal správne identifikovať Alzheimerovu chorobu u 90 percent pacientov trpiacich problémami s pamäťou. To je priam ohromujúci výsledok, najmä pri porovnaní s úspešnosťou diagnostiky ľudských doktorov. Špecialisti na demenciu, ktorí využívajú tradičnejšie metódy diagnostiky, ako je napríklad odber mozgomiešneho moku, mali úspešnosť 73 percent, zatiaľ čo u praktických lekárov je to ešte menej, konkrétne 61 percent.
Odborníci pracujúci na výskume uviedli, že krvné testy by mohli byť jedným z krokov v procese screeningu. Využívané by pritom mali byť len u pacientov trpiacich výpadkami či stratou pamäte, prípadne inými príznakmi kognitívneho úpadku. Nepoužívali by sa teda u ľudí, ktorí sú kognitívne zdraví.
Náznaky pred príznakmi
Oskar Hansson, profesor klinického výskumu pamäte na švédskej Lund University a zároveň hlavný autor štúdie, vysvetlil, že ak by bola patológia Alzheimerovej choroby detegovaná u osoby, ktorá netrpí kognitívnym úpadkom, neexistujú žiadne terapie, ktoré by mohli byť tejto osobe ponúknuté.
Treba pritom brať do úvahy skutočnosť, že patológia ochorenia sa môže u osoby začať rozvíjať až 20 rokov pred prejavom prvých príznakov. V nejednom prípade sa teda stane, že dotyčná osoba zomrie skôr, než sa objavia príznaky, alebo sa demencia jednoducho ďalej nerozvinie.
Hansson s ohľadom na tento fakt podotkol, že existuje riziko vzniku úzkosti a ďalších reakcií, vrátane psychologických, na výsledok krvného testu, ktorý by odhalil nástup Alzheimerovej choroby.