Microsoft postupne ukončuje podporu pre staršie verzie operačného systému Windows. Netýka sa to pritom len dodnes väčšinou preferovaného Windows 10, ale aj nového, stále mierne stagnujúceho Windows 11. Ten v októbri oslávi už tri roky od svojho vydania. Pri tejto príležitosti Microsoft dáva do pozornosti plánované ukončenie softvérovej podpory pre dve verzie tohto vydania, všimol si portál Živé.sk.
Konkrétne by si mali používatelia starších verzií Windows 11 v kalendári zakrúžkovať 8. október, od ktorého nás v súčasnosti delia necelé tri mesiace. A ktorých verzií presne? Microsoft má v uvedený dátum ukončiť podporu pre Windows 11 21H2 a Windows 11 22H2. V oboch prípadoch ide o veľké polročné aktualizácie.
Stojí však za zmienku, že Windows 11 21H2 už teraz nie je podporovaný pre väčšinu spotrebiteľov. Podpora tejto verzie sa aktuálne poskytuje výhradne v rámci edícií Enterprise, Education a IoT Enterprise. Pokiaľ ide o novšiu verziu, teda Windows 11 22H2, tú je stále k dispozícii aj bežným spotrebiteľom.
V prípade Windows 11 21H2 tak začiatkom októbra definitívne prídu o podporu aj zvyšné tri menované edície. Pri Windows 11 22H2 plánuje Microsoft ukončiť podporu pre edície Home a Pro, po novom teda budú aktualizácie dostávať iba podnikové edície, a to do 14. októbra 2025.
8. október je taktiež dňom, kedy uvedené verzie systému dostanú svoje posledné bezpečnostné aktualizácie. Napriek tomu ale ich používanie už nebude môcť byť považované za bezpečné.
Pozor na neaktuálny softvér
Windows je v rámci počítačov najrozšírenejším operačným systémom, čo znamená, že ho používa nepredstaviteľne široká diaspóra ľudí. A žiaľ, nie všetci z nich majú čisté úmysly. Vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo – čím viac používateľov daný systém má, tým vyššia je šanca na úspech kybernetického útoku.
Microsoft sa snaží chrániť svoju komunitu prostredníctvom pravidelných softvérových záplat, ktoré do systému prinášajú ako nové bezpečnostné opatrenia, tak aj opravy pre odhalené zraniteľnosti. Akonáhle určitá verzia systému príde o podporu, softvérové záplaty už naďalej nedostáva, čím sa jej používatelia vystavujú vážnym rizikám.
Samozrejme, vo väčšine prípadov môžu ľudia používať aj neaktuálny softvér, no robia tak de facto na vlastnú zodpovednosť.
Čo spraviť, ak máte neaktuálny Windows?
Odpoveď na túto otázku celkom zreteľne vyplýva z vyššie uvedených odsekov. Bezpečnostnému riziku sa môžete vyhnúť tým, že jednoducho presedláte na novšiu, resp. podporovanú verziu systému. Ideálnym scenárom bude, ak aktualizujete svoje zariadenie na verziu Windows 11 23H2, ktorý by sa v súčasnosti mal ponúkať pre všetky kompatibilné zariadenia. Nemusíte teda čakať až do 8. októbra.
Systém by vám mal možnosť aktualizácie na túto verziu ponúknuť automaticky. Ak nie, prejdite do nastavení systému a v sekcii Windows Update klepnite na tlačidlo „Vyhľadať aktualizácie“.
Windows 11 23H2 by mal byť podporovaný v edíciách Home a Pro minimálne do 11. novembra budúceho roku. Podpora podnikových edícií by mala skončiť 10. novembra 2026. Ešte pred koncom tohto roka by sme sa však mali dočkať vydania verzie Windows 11 24H2 pre širokú verejnosť. Nateraz je dostupná iba pre počítače Copilot+ PC.
Definitívny koniec čaká aj Windows 10
Na záver ešte treba podotknúť, že definitívny koniec v dohľadnej dobe čaká aj dodnes mnohými milovaný systém Windows 10. Hoci debutoval ešte v roku 2015, stále sa teší väčšinovému trhovému podielu, pokiaľ ide popularitu jednotlivých generácií systému. Podľa webu Statcounter ho aktuálne používa až 66,1 percenta všetkých počítačov, čo v prepočte vychádza na zhruba dvoch z troch používateľov. Windows 11 má v súčasnosti nainštalovaných 29,71 percenta počítačov.
K definitívnemu ukončeniu softvérovej podpory pre Windows 10 by malo dôjsť na jeseň budúceho roku, konkrétne 14. októbra 2025.