Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) naznačil, že štátna pomoc so splátkami hypoték by sa mohla zrušiť. Toto opatrenie by mohlo byť súčasťou úsporných opatrení, pričom sa v najbližších mesiacoch prehodnotí, či je pomoc stále potrebná, píše RTVS.
Prehodnocovanie potreby štátnej pomoci
Európska centrálna banka začala so znižovaním základných úrokových sadzieb, keďže miera inflácie v eurozóne sa vracia na normálne hodnoty. V tomto kontexte minister financií uviedol, že štátna pomoc pri hypotékach sa bude prehodnocovať.
„Ak má byť pomoc na úrovni 100 – 150 eur, má to zmysel. Ak to má byť nejakých pár eur, tak to asi zmysel nemá. Čiže budeme vyhodnocovať, tak ako v minulosti sme vyhodnocovali, keď už úrokové sadzby boli tak nízko, že nebol dôvod na pomoc, tak už štát nemusí pomáhať,“ vysvetlil Kamenický.
Za posledné dva roky sa priemerný úrok na hypotékach výrazne zvýšil, čo prinútilo štát zaviesť pomoc so splátkami koncom minulého roku. Táto pomoc pokrýva časť nárastu splátky, maximálne však 150 eur mesačne.
Analytik Swiss Life Select Slovensko, Pavel Škriniar, vysvetľuje, že mnohí ľudia neboli pripravení na nárast úrokových sadzieb. Tí, ktorí nefixovali úrokovú sadzbu na dostatočne dlhé obdobie, alebo ktorých fixácia skončila v čase nárastu, pocítili výrazné zvýšenie sadzieb.
Výhľad do budúcnosti
Analytik neočakáva výrazný pokles úrokov na hypotékach v blízkej budúcnosti. „Treba počítať s tým, že sadzby budú na úrovni tri až päť percent. Neznamená to, že to bude už teraz, ale môžeme sa k tomu dopracovať možno o rok, možno o dva. Ale počítať niekde so sadzbou okolo štyroch až piatich percent je zdravý úsudok,“ zhodnotil Škriniar.
Do konca roka čaká refixácia z nižšieho na vyšší úrok zhruba 18 percent dlžníkov. Národná banka Slovenska však neočakáva výraznejšie problémy, pričom priemerný nárast splátky sa doteraz pohyboval do 100 eur.
Zrušenie štátnej pomoci pri hypotékach by mohlo výrazne ovplyvniť mnohých dlžníkov. Prehodnotenie tejto pomoci je súčasťou širšieho úsporného plánu, ktorý minister financií plánuje implementovať v najbližších mesiacoch. Sledujte nás pre ďalšie informácie o vývoji tejto situácie.