Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) sa za svojich 23 rokov prevádzky stala prechodným domovom stoviek astronautov. Zaslúžila sa o viacero prelomových experimentov a pozorovaní, no žiaľ, všetko dobré sa raz musí skončiť. Dá sa povedať, že dni ISS sú spočítané, pričom aktuálne sa realizujú početné plány týkajúce sa jej vyradenia z prevádzky. Ako píše portál Business Insider, úlohu smrtky si na plecia vzala, resp. vezme spoločnosť SpaceX.
NASA v júni oznámila, že firme pod vedením Elona Muska zaplatí až 843 miliónov dolárov (771 miliónov eur) za pomoc pri znesení ISS zo zemskej orbity. Tento týždeň prezradila ďalšie podrobnosti.
ISS „vytlačí“ nová raketa Dragon
Dozvedeli sme sa, že ISS bude vyradená z prevádzky za využitia novej, mimoriadne veľkej vesmírnej rakety Dragon s obrovským výkonom. Jej úlohou bude vytlačiť stanicu z obežnej dráhy bližšie k Zemi, kde už si iniciatívu prevezme gravitácia. Očakáva sa, že minimálne väčšina ISS zhorí pri páde cez atmosféru, zvyšok by mal dopadnúť do oceánu. Stať by sa tak malo v roku 2031.
Paradoxom je, že existujúce vesmírne lode Dragon z produkcie SpaceX slúžia na prepravu astronautov NASA a náklad z a na ISS, teda zohrávajú kľúčovú úlohu pri jej prevádzke. V najbližších rokoch však vznikne nový model s úplne opačným cieľom. Vyradenie ISS však rozhodne nebude jednoduchou úlohou, keďže celá konštrukcia má vážiť okolo 419 580 kilogramov.
Nová raketa Dragon má byť vybavená 46 motormi Draco, čo je o 30 motorov viac, než koľkými disponujú súčasné, resp. bežné modely Dragon. Spoločnosť SpaceX už zverejnila aj ilustráciu, ktorá prezrádza, ako by mohol výsledný výtvor vyzerať.
Výsledné „deorbitálne vozidlo“ bude približne 2-násobne dlhšie ako bežná loď Dragon. Okrem toho bude mať 6-násobne väčšie množstvo pohonných látok a 4-násobne vyšší výkon. Sarah Walkerová, vedúca riadenia misie Dragon v SpaceX, uviedla, že najdôležitejšou súčasťou misie bude záverečný zážih, ktorý posunie ISS na kurz k jej finálnemu zostupu do zemskej atmosféry.
Kopa náročnej práce aj výpočtov
Zážih totiž bude musieť byť dostatočne silný na to, aby dokázal pohnúť celou vesmírnou stanicou, pričom musí byť schopný odolať krútiacim momentom a silám spôsobeným rastúcim odporom atmosféry na vesmírnu stanicu. Všetky tieto podmienky musia byť splnené, aby ISS spadla na plánované miesto.
To by sa malo nachádzať vo vzdialenej časti oceánu, napríklad v Južnom Pacifiku. NASA však doposiaľ nevybrala konkrétnu lokalitu.
Walkerová dodáva, že možnosť odprevadiť ISS k jej poslednej ceste je pre SpaceX obrovskou cťou. A niet sa čo čudovať, keďže rakety Dragon majú s vesmírnou stanicou pomerne dlhú históriu. Bol to práve tento typ lode, ktorý sa v roku 2012 stal prvým komerčným prostriedkom, ktorý sa pripojil k ISS.
NASA vraj pôvodne zvažovala, že ISS vyradí z prevádzky za využitia troch ruských kozmických lodí Progress, no podľa Dny Weigelovej, manažérky programu ISS v NASA, by na to nemali dostatočné kapacity. Spolupráca medzi NASA a ruskou Roskosmos však pokračuje aj naďalej. Skončiť by sa mala až v roku 2030, teda rok pred plánovaným ukončením prevádzky ISS.