Máme tu leto, čo znamená vyčerpávajúce návaly nekompromisných horúčav. Samozrejme, každý sa s vysokými teplotami snaží vysporiadať po svojom. Iste ale nebudeme klamať, ak povieme, že veľká časť z nás tak robí nosením ľahkej, resp. otvorenej obuvi, ako sú napríklad žabky či šľapky. Viacerí v nich chodia prakticky všade, poniektorí v nich dokonca aj šoférujú.
Ako však píše server Topspeed.sk, nie v každej krajine je šoférovanie v žabkách alebo šľapkách považované za správne či legálne. Existujú štáty, kde vás môže jazda v takejto obuvi vyjsť poriadne draho, bez ohľadu na vonkajšiu teplotu.
Asi každý šofér vie, že šoférovanie v šľapkách nie je najideálnejšie. Mnohí si ich však aj napriek tomu za volant obujú. Pedále sa v nich síce stláčajú ťažšie, no ten svieži vzduch na chodidlách za to stojí, no nie? Do určitej miery sa to dá pochopiť, no treba mať na pamäti, že pred komfortom má vždy prioritu bezpečnosť. Teda aspoň by ju mala mať.
Nevhodná obuv šoféra môže ovplyvniť jeho schopnosť správne riadiť vozidlo, čo predstavuje početné hrozby. Vo viacerých krajinách preto majú zakotvené zákony, na základe ktorých môžu policajné zložky za nevhodnú obuv udeľovať pokuty. Niekde sú benevolentnejší, inde menej.
Prečo je nevhodné šoférovať naboso alebo v žabkách?
Šoférovanie v príliš ľahkej obuvi sa spája s viacerými rizikami. Problémom je napríklad slabá priľnavosť podrážky k pedálom, čo môže spôsobiť oneskorené reakcie. A ako každý šofér vie, zle sa rýchlo stane. Rýchle reakcie sú počas vedenia vozidla kľúčové. Komplikácie taktiež môže spôsobiť situácia, kedy sa žabka alebo šľapka jednoducho zasekne medzi dvoma pedálmi, kvôli čomu vodič nestihne včas stlačiť brzdu.
Žabky teda môžu byť príjemnou obuvou, no príjemnosť by počas šoférovania nikdy nemala byť na úkor bezpečnosti. Radšej sa teda prekonajte a aspoň počas jazdy si obujte napríklad tenisky. Po zaparkovaní sa môžete prezuť naspäť.
Kde za to hrozia pokuty?
Ak pre vás bezpečnosť nie je dostatočným dôvodom, prečo nešoférovať v šľapkách, žabkách alebo naboso, možno vás presvedčia pokuty, ktoré za nosenie takejto obuvi (alebo nenosenie žiadnej obuvi) pri šoférovaní môžete dostať.
Napríklad v Španielsku je šoférovanie v príliš ľahkej obuvi ustanovené za nezákonné, a teda zaň môžete dostať pokutu, a to do výšky až 200 eur. V susednom Francúzsku neexistuje žiadna takáto právna úprava, no pokutu tu môžete dostať aj tak. Policajti ju môžu udeliť v prípade podozrenia, že nevhodná obuv ovplyvnila bezpečnosť jazdy.
Rovnako takáto legislatíva neexistuje ani v Spojenom kráľovstve. Napriek tomu tu ale môžete za nevhodnú obuv pri šoférovaní dostať priam astronomickú pokutu. Ak vás polícia pristihne pri nebezpečnej jazde, prípadne spôsobíte nehodu a zistí sa, že jednou z možných príčin mohla byť skutočnosť, že ste mali obuté žabky, môžete byť pokutovaní čiastkou až 5 800 eur. A aby toho nebolo málo, ako „bonus“ dostanete 9 trestných bodov.
Nemecko funguje na podobnom princípe, no bez pokuty. Ak v nevhodnej obuvi spôsobíte dopravnú nehodu, poisťovňa vám môže znížiť alebo dokonca úplne zamietnuť poistné plnenie.
Ako je na tom Slovensko?
Čo sa týka Slovenska, ani u nás neexistuje žiadna právna úprava, ktorá by určovala, čo vodič počas vedenia vozidla môže, resp. nemôže mať obuté. Vždy však dbajte na svoju bezpečnosť, ako aj na bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky. Ako bolo spomenuté vyššie, lepšie spravíte, ak si aspoň na dobu jazdy obujete tvrdšiu obuv a po jej skončení sa prezujete naspäť do šľapiek.
Majte však na pamäti, že riziko nepredstavuje len príliš ľahká, ale aj príliš ťažká obuv. Pre istotu sa vyhýbajte šoférovaniu v topánkach s príliš hrubou podrážkou, ako aj príliš širokým topánkam, ktoré by mohli komplikovať stláčanie pedálov.