Hoci sme malá krajina, máme čo ponúknuť. Sme kľúčovou súčasťou európskej ekonomiky, a to predovšetkým kvôli našej pozícii ako automobilovej veľmoci. Vyrábame autá rôznych značiek, a to v obrovských objemoch. A zdá sa, že v budúcnosti táto pozícia Slovenska ešte väčšmi zosilnie. Ďalšia automobilka totiž zvažuje, že na našom území postaví výrobný závod. Informujú o tom TVNOVINY.sk.
Aktuálne na Slovensku vyrábajú štyri automobilky, a to Volkswagen v Bratislave, PSA v Trnave, Kia v Žiline a Jaguar Land Rover v Nitre. Tieto továrne dokopy produkujú približne milión vozidiel každý jeden rok. Podľa údajov databázy CEIC sa u nás v priebehu minulého roku vyrobilo až 1 080 000 vozidiel, čo je výrazný nárast oproti roku 2022, kedy sa malo vyrobiť niečo vyše 982-tisíc vozidiel.
Najslabšia produkcia bola zaznamenaná v roku 1997, kedy jej ročný objem dosiahol 41 852 kusov. Naopak rekord dodnes drží rok 2019, kedy sa vyrobilo 1 107 902 vozidiel. Pozícia Slovenska ako automobilovej veľmoci je teda viac než adekvátne opodstatnené.
Prídu Švédi a zrejme aj Číňania
Ako bolo spomenuté vyššie, v tomto smere nás zrejme čaká ďalší rast. Ešte v júli 2022 bolo oznámené, že na Slovensku začne vyrábať aj švédske Volvo. V tom čase bolo započatie výstavby závodu naplánované na rok 2023 a montáž výrobných liniek na rok 2024. Konečné štádium, teda zahájenie hromadnej výroby, má byť dosiahnuté v priebehu roku 2026. Cieľom je výroba elektrických vozidiel s kapacitou 250-tisíc kusov ročne, píše Electrive.
A to nie je všetko. Po novom totiž vyplávala na povrch informácia, že výrobu na Slovensku zvažuje minimálne ešte jedna automobilka, tentokrát z ďalekej Číny. Konkrétne ide o spoločnosť SAIC, ktorá zastrešuje viacero známych značiek, a to MG Motor, Roewe, Maxus, Rising Auto a IM. Každá z nich má iné zameranie.
MG Motor zastrešuje výrobu športových a cenovo dostupnejších vozidiel, Roewe ponúka luxusné elektrické modely, Maxaus sa špecializuje na výrobu komerčných vozidiel, Rising Auto produkuje elektrické a hybridné autá a IM je čisto výrobcom elektromobilov.
Potvrdzuje to viacero zdrojov
O záujme Číňanov produkovať svoje autá na slovenskom území pôvodne informovali Hospodárske noviny. Jeden zo zdrojov uviedol, že automobilka chce expandovať svoj biznis do Európy, pričom Slovensko má byť jednou z možných lokalít, kde vyrastie kľúčový závod. Jeho slová mal potvrdiť ďalšie dva vzájomne nezávislé zdroje. Ani jeden z nich si neželal byť menovaný.
Ak sú tieto informácie pravdivé, pre Slovensko by to znamenalo prílev ďalších zahraničných investícií, ktoré by podporili ekonomiku a vytvorili mnoho nových pracovných miest. Stojí pritom za zmienku, že SAIC je druhá najväčšia automobilka v Číne s ročným objemom produkcie viac ako 1,2 milióna vozidiel.