Internet je miesto, kde sa stretávajú rôzne názory a postoje. Samozrejme, postoj či názor jedného nemusí vyhovovať druhému, čo príliš často vedie k vášnivým hádkam plným urážok a nadávok. Tento problém je tŕňom v oku zákonodarcov už veľmi dlho, nakoľko sa rozhorčené komentáre zvyknú objavovať aj pod príspevkami vládnych reprezentantov. Tomu by ale malo už čoskoro odzvoniť.
Ako píše portál Živé.sk, vláda Slovenskej republiky si chce posvietiť na prísnejšiu reguláciu online priestoru v krajine. Bola prijatá legislatíva, v dôsledku ktorej môžu byť Slováci nielen karhaní, ale aj pokutovaní za nevhodné správanie na internete.
Parlament sa napokon rozhodol neodobriť polícii nové kompetencie, pokiaľ ide o vyšetrovanie priestupkov, pričom v nemalej miere sa rátalo so zásahmi zo strany telekomunikačných spoločností.
Bola však odobrená iná podoba legislatívy, ktorá hovorí, že človek sa môže dopustiť priestupku voči zákonu aj v rámci elektronickej komunikačnej služby. Taktiež treba poznamenať, že podľa Roberta Kaliňáka, ministra obrany, ešte úplne nezišlo z plánov vlády posilniť právomoci bezpečnostných zložiek na internete.
Z legislatívy vypadla časť, podľa ktorej mala byť prevádzkovateľom verejných sietí a verejne dostupných služieb uložená povinnosť poskytnúť polícii údaje, ktoré sú potrebné na identifikovanie osoby, ktorá je podozrivá zo spáchania priestupku na internete, a to po súhlase prokurátora.
Do situácie sa ale primiešala Slovenská informačná služba, ktorá má explicitne zbierať a vyhodnocovať informácie o činnostiach, ktoré vedú k ohrozeniu chránených predstaviteľov štátu. Týkať sa to má aj inej závažnej trestnej činnosti namierenej voči týmto osobám. Získané informácie má následne poskytnúť polícii.
Aby sme to zjednodušili, nová legislatíva bude trestať Slovákov za nevhodné či až extrémistické správanie na internet. Ak ju podpíše novozvolený prezident Peter Pellegrini, platiť by mala už od 15. júla.
Aké postihy hrozia?
Výška pokuty za takéto správanie by závisela od viacerých okolností. Čiastkou do 33 eur sa majú trestať príspevky, ktoré ublížia na cti tým, že jedna osoba inú osobu urazí či ju vydá na posmech. Druhá hranica je oveľa vyššia. Pokuta až do 1 000 eur sa má ukladať za úmyselné narušenie občianskeho nažívania, a to vyhrážaním sa ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním.
Ďalšou hranicou je pokuta do 1 500 eur, ktorá by sa mala ukladať v prípade, že je obeťou vyššie uvedeného správania blízka osoba alebo zverená osoba do starostlivosti alebo výchovy.
Taktiež vraj bude možné uložiť pokutu do 500 eur, ak osoba na internete použije písomné, grafické či multimediálne vyhotovenie textov a vyhlásení, zástav, odznakov, hesiel alebo symbolov skupín alebo hnutí a ich programov alebo ideológií, ktoré smerujú k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd.
Rovnaká pokuta by potom mala hroziť aj tým, ktorí by obhajovali, podporovali či podnecovali akty nenávisti, násilia a bezdôvodne odlišného zaobchádzania voči osobám kvôli ich národnosti, rase alebo náboženskému vyznaniu..
V tomto smere stojí za zmienku, že v prijatej podobe legislatívy chýba odobrená časť, ktorá pridávala medzi marenie výkonu úradného rozhodnutia hrozbu odňatia slobody na dva roky v prípade, že daná osoba bez udania vážneho dôvodu nezaplatí pokutu alebo obdobnú sankciu v malej výške.
Ako na ulici, tak aj na internete
Identifikácia ľudí v online priestore by vďaka legislatíve mohla fungovať podobne ako hocikde na ulici. Kaliňák v relácii O 5 minút 12 uviedol, že vláda chce na internete zaviesť prístup z ulice. Na tej si príslušník policajného zboru môže vypýtať doklady občana aj bez súhlasu súdu. Doplnil, že po letných prázdninách by mala pozornosť pripadnúť aj otázke ochrany osobnosti.
Predseda Milan Majerský z opozičnej strany KDH naznačil, že pomôcť by mohli aj samotní politici, a to tým, že budú medzi sebou komunikovať bez argumentácie, vulgarizmov a urážok. Na druhú stranu ale súhlasí s tým, aby existoval zákon, ktorý by kontroloval to, čo ľudia píšu na sociálnych sieťach.