Na slovenských motoristov bude čoskoro striehnuť nové pokuty. „Vďačiť“ za ne môžeme zmenám v ponuke diaľničných známok, ku ktorým dôjde už budúci mesiac, čiže v auguste. Na čo presne sa máme pripraviť približuje portál Startitup.sk.
Ako sme vás už informovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze, od 1. augusta bude na území Slovenskej republiky zavedená nová diaľničná známka s jednodňovou platnosťou. V ponuke nahradí súčasnú ročnú známku, ktorá tak definitívne skončí.
Jednodňová diaľničná známka so sebou prináša viacero výhod, a to predovšetkým pre vodičov. Doposiaľ platí, že aj keď chcú diaľničnú komunikáciu využiť len v priebehu jedného dňa, musia si zakúpiť minimálne 10-dňovú diaľničnú známku za 12 eur. Pochopiteľne, to pre nich je je úplne najvýhodnejšie.
Od augusta ale budú môcť občasní návštevníci diaľnic kupovať aj jednodňové diaľničné známky. V pomere na dobu platnosti nie sú zrovna najvýhodnejšie, no stále ide o skvelú kúpu pre všetkých vodičov, ktorí sa na diaľnici skutočne plánujú zdržať len v priebehu jedného dňa. Stáť bude 5,4 eura.
Treba však zmieniť, že jednodňová diaľničná známka nebude platiť po dobu 24 hodín od zakúpenia. Platiť bude len do polnoci daného dňa. Ak si ju teda zakúpite o 18:00, platiť vám bude už len 6 hodín.
Nový systém, nové pokuty
Samozrejme, so zmenou ponuky diaľničných známok prichádzajú aj zmeny v pokutovom mechanizme. Konkrétne sa zmenia pravidlá týkajúce sa nesenia zodpovednosti za správnosť údajov o vozidle. Čo presne to znamená?
Ak dnes vstúpite na diaľnicu bez uhradenej diaľničnej známky, môžete čakať, že čoskoro na svoju adresu obdržíte príslušné oznámenie s výzvou k zaplateniu pokuty. V takom prípade má daná osoba dve možnosti. Buď to zaplatí dve tretiny pokuty do 15 dní od doručenia oznámenia, alebo vyjadrí nesúhlas prostredníctvom sťažnosti na okresnom úrade, ktorý pokutu vydal. Aj pri druhej možnosti platí termín 15 dní.
Ak osoba zvolí prvú možnosť, teda zaplatí dve tretiny pokuty do 15 dní, pokuta sa považuje za zaplatenú v plnej výške, čím je problém de facto vyriešený.
Pokuta môže byť zrušená z viacerých dôvodov. Môže sa stať, že osoba pri úhrade diaľničnej známky zadá nesprávne údaje o vozidle, prípadne zmení zadané evidenčné číslo vozidla bez riadneho upovedomenia. V takýchto prípadoch bývajú súdy celkom benevolentné, keďže v skutočnosti je diaľničná známka uhradená, len boli zadané nesprávne údaje.
Treba však upozorniť, že aktuálne nesie zodpovednosť za správnosť údajov Národná diaľničná spoločnosť. Od 1. augusta bude zodpovednosť niesť sám vodič alebo prevádzkovateľ vozidla. Ak sa teda pri kúpe diaľničnej známky pomýli, teda zadá nesprávne alebo neúplné údaje, automaticky sa to bude považovať za porušenie podmienok úhrady. Za tento priestupok sa bežne účtuje pokuta vo výške 100 až 150 eur. Presná suma závisí od toho, či ju zaplatíte, resp. nezaplatíte, skôr ako do 15 dní.