Známa automobilka Škoda aktualizovala svoje plány týkajúce sa ukončenia výroby obľúbených modelových radov. Celkovo má koniec čakať tri série, hoci je pravda, že napokon sa budú vyrábať o čosi dlhšie, než udávali pôvodné plány. Jedným z dôvodov odloženia konečného termínu môže byť relatívne pomalý prechod na elektromobilitu, ktorý sa však netýka len Škody, ale de facto celého trhu, píše server Topspeed.sk.
Aby sme boli konkrétnejší, Škoda plánuje ukončiť výrobu modelových radov Fabia, Kamiq a Scala. Ako-tak dobrou správou je, že sa tak stane až na prelome tohto a nasledujúceho desaťročia. Podľa automobilky sa budú tieto modely vozidiel produkovať do roku 2030. Pokiaľ ide o ostatné známe rady, ako sú Kodiaq, Superb či Octavia, ich výroba by mala pokračovať aj po roku 2030.
Vysoké ceny, málo nabíjačiek
O túto správu sa s médiami podelil Klaus Zellmer, šéf Škoda Auto. Uviedol, že v kontexte slabšieho záujmu vníma ako kľúčové viaceré dôvody. V podstate však len poukázal na problémy, ktoré brzdia rozmach elektromobility na Slovensku už veľmi dlho – vysoká cena vozidiel, slabá dostupnosť nabíjacej infraštruktúry. A keďže je pre spotrebiteľa prechod zo spaľovacieho motora na elektrický pohon zbytočne náročný, niet sa čo čudovať, že je prienik elektromobilov tak pomalý.
Na Slovensku je taktiež mnoho zákazníkov, ktorí sú veľmi senzitívni na ceny. Uvedomuje si to aj Zellmer, ktorý hovorí, že preto je dôležité priniesť na trh vozidlo s cenou do 20 000 eur, ktoré by naplnilo predstavy motoristov. V tomto smere poukazuje na dnešnú podobu modelu Fabia, ktorý sa v niektorých krajinách predáva len za 15 000 až 16 000 eur. Dodáva, že táto cena predstavuje štvrtinový rozdiel oproti najlacnejšiemu plánovanému elektromobilu.
Nelacná záležitosť
Problémom je, že elektromobilita je stále relatívne nový koncept, ktorý si vyžaduje nemalé investície ako do návrhu a výroby, tak aj do výskumu a vývoja. Elektromobily sa neopierajú len o motor. Opierajú sa aj o batériu, ktorá musí ponúkať dostatočne dlhý dojazd na jedno nabitie, ako aj dostatočne dlhú životnosť.
Proces výroby elektromobilov je aj preto stále pomerne komplikovanou a nákladnou záležitosťou. Niet sa teda čo čudovať, že ich priemerná nákupná cena je podstatne vyššia, než je priemerná cena spaľováku.
Vysoká cena by však nebola až taký problém, ak by všetky krajiny poskytovali svojim občanom na kúpu elektromobilov aspoň ako-takú finančnú podporu, resp. dotácie. Žiaľ, Slovensko je v tomto smere odstrašujúcim príkladom, keďže na našom území dotácie dlhodobo chýbajú. Kúpa elektromobilu je teda pre mnohých bežných Slovákov buď to nemožná, alebo jednoducho príliš drahá na to, aby sa im to oplatilo.
Ďalším smutným faktom je, že elektromobily u nás nemajú podporu ani nefinančného charakteru. Vo viacerých krajinách majú elektromobily napríklad bezplatný prístup k diaľničným komunikáciám. U nás si musia ich majitelia musia za diaľničné známky platiť rovnaké ceny ako majitelia spaľovákov.
Lacný elektromobil chystá viacero známych mien
Je však dobrou správou, že elektromobil s cenou do 20 000 eur, na ktorého dôležitosť teraz poukazuje aj šéf Škody, aktuálne plánuje vyrobiť viacero známych automobiliek. Ešte začiatkom apríla sme sa dozvedeli, že na elektromobile s cenou okolo 20 000 eur pracuje francúzsky výrobca Renault. Ísť by malo o elektrifikovaný model Twingo.
Renault však nie je jediný. Koncom mája bolo potvrdené, že cenovo dostupnejšie elektrické vozidlo prinesie aj nemecký Volkswagen. Jeho svetová premiéra je predbežne naplánovaná na rok 2027. Napokon sme sa dozvedeli, že na elektromobile s cenou do 20 000 eur pracuje aj Hyundai a dokonca aj Xiaomi.