Spoločnosť Meta dokončuje vývoj svojho viacúčelového AI modelu Llama novej generácie, ktorý bude schopný generovať obrázky, videá, pracovať s textom a odpovedať na otázky prostredníctvom jedného používateľského rozhrania. Tento pokročilý nástroj však nebude dostupný pre používateľov v Európskej únii, ako rozhodla samotná spoločnosť Meta.
Nový model Meta Llama nebude v EU
Meta uvádza, že jej multimodálny AI model bude využívaný v produktoch akými sú napríklad inteligentné okuliare Meta Ray-Ban. Má ísť o najväčší veľký jazykový model (LLM), ktorý Meta doteraz navrhla a uvedie na komerčné využitie. Model Llama v tejto posilnenej forme bude schopný pracovať s textom, videami, obrázkami a všetkým naraz, pričom dokáže udržať kontext.
Jazykový model sa čoskoro dostane do finálnej verzie a bude dostupný používateľom prostredníctvom okuliarov Meta Ray-Ban, ako aj v aplikáciách ako Instagram alebo Facebook. Meta však neplánuje technológiu priniesť zákazníkom v Európskej únii; dôvodom sú regulačné opatrenia.
„V najbližších mesiacoch vydáme multimodálny model Llama, ale nie v EU kvôli nepredvídateľnej povahe európskeho regulačného prostredia,“ uviedla pre The Verge hovorkyňa spoločnosti Meta Kate McLaughlin. Model Llama 3, ktorý má menej funkcií, bude v krajinách EU stále dostupný.
Obavy z regulátorov
Hovorkyňa pravdepodobne naráža na zákon o umelej inteligencii (AI Act), ktorý Rada Európskej únie schválila v máji a ktorý by mal vstúpiť do platnosti v roku 2026. Tento zákon rozdeľuje AI nástroje a jazykové modely do rizikových skupín a podľa toho k nim pristupuje.
Nástroje, ktoré budú v EU vnímané ako rizikové alebo problematické, môžu podliehať špeciálnemu monitoringu, príkazom na zmenu pravidiel alebo môžu byť rovno zakázané. Súčasťou zákona je aj pohľad na tzv. AI modely pre všeobecné účely (GPAI), kde sa bude sledovať najmä transparentnosť a práca s používateľskými dátami.
Podobné rozhodnutie – obmedziť niektoré funkcie svojich produktov pre zákazníkov v EU – nedávno prijal aj Apple. Spoločnosť oznámila, že sada AI funkcií Apple Intelligence pre iPhone, iPad a Mac tento rok do Európy nedorazí. Dôvodom sú tiež regulácie, konkrétne zákon o digitálnych trhoch (DMA), ktorý spoločnosti Apple nariaďuje otvoriť svoj systém výrobcom tretích strán aj v tomto ohľade.