S podvodnými správami na Slovensku akoby sa v posledných dňoch roztrhlo vrece. Po tom, čo Polícia SR upozornil na falošné SMS správy cieliace na rodičov, prichádza s varovaním aj Finančná správa (FS). Tá upozorňuje na šírenie falošných správ, ktoré ponúkajú adresátom vrátenie dane vo výške 100 eur. Samozrejme, pýtajú si k tomu poskytnutie citlivých údajov.
Podvodné správy sú tu s nami už od nepamäti, no aj napriek tomu predstavujú vážne riziko, a to najmä pre tých naivnejších či menej technicky zdatných. Nie každá správa, ktorú obdržíme z cudzieho čísla, pochádza od skutočnej osoby s čistými úmyslami.
Podvodníci si cez nekalé praktiky vyhotovia databázu s nemalým počtom aktívnych čísel, na ktoré následne, zväčša prostredníctvom automatizovaných systémov, zasielajú falošné oznámenia alebo výzvy.
V nejednom prípade využívajú spoofing, teda krádež identity subjektu, ktorý je všeobecne považovaný za autoritu. Už sme tu mali podvodníkov, ktorí sa vydávali za slovenskú políciu, ako aj podvodníkov, ktorí zneužívali meno štátneho ministerstva.
Vrátenie dane vo výške 100 eur
Teraz sa podvodníci rozhodli zneužiť meno Finančnej správy. O záležitosti informovala prostredníctvom tlačovej správy na svojom webe. Uvádza, že podvodníci zasielajú potenciálnym obetiam SMS správy s textom, ktorý informuje o schválení vrátenia dane vo výške 100 eur. Recipientov vyzýva, aby klepli na priložený odkaz, cez ktorý im budú finančné prostriedky pripísané na účet.
Skutočnosť je ale úplne iná. Po klepnutí na odkaz sa dostanete na falošný web, ktorý od vás požaduje zadanie bankových údajov, resp. údajov o platobnej karte. Ak tak spravíte, žiadne peniaze naspäť nedostanete. Práve naopak, o peniaze s vysokou pravdepodobnosťou prídete, keďže podvodníci získajú kompletný prístup k vášmu účtu.
Nedôverujte každému
Aj v tomto prípade platia bežné odporúčania. Ak obdržíte správu od neznámej osoby, ktorá vás núti otvárať webové odkazy, radšej ju odignorujte. Keď v správe stojí napríklad to, že máte nárok na vrátenie peňazí od určitej organizácie, ideálne bude, keď najskôr priamo kontaktujete danú organizáciu a spýtate sa na danú záležitosť.
Pomôcť môže aj sedliacky rozum. Ak vám napríklad príde správa od doručovacej spoločnosti, ktorá upozorňuje na neprevzatú zásielku a možnú finančnú sankciu, no vy viete, že ste si v poslednej dobe nič neobjednali, asi je zrejmé, že ide o podvod.