Surfovanie po webe sa spriada s viacerými bezpečnostnými rizikami. Tu a tam sa stane napríklad to, že otvoríme stránku, na ktorej sa namiesto očakávaného obsahu objaví zvyčajne blikajúce okno, ktoré nás upozorní na vírus nachádzajúci sa v našom zariadení. Toto upozornenie sa pritom nemusí zobrazovať len pri prehliadaní cez počítač, ale pokojne aj na smartfóne. Je toto upozornenie pravdivé, alebo ide len o falošnú poplašnú správu? A čo robiť v prípade, že sa s niečím takým stretnete? Nielen na tieto otázky sa vám pokúsim odpovedať v článku nižšie.
Hneď na úvod je nutné spomenúť, že väčšina vyskakovacích, resp. pop-up okien, ktoré sa zobrazujú na webových stránkach a upozorňujú na už aktívny vírus v našich zariadeniach, sú len hoaxy. Jediné, čo chcú, je donútiť vás k tomu, aby ste na ne klikli či klepli. Samozrejme, presne to by ste robiť nemali. Majte na pamäti, že zobrazenie takéhoto pop-up okna automaticky neznamená, že skutočne máte v telefóne či počítači vírus.
Ak takémuto oknu uveríte a vyberiete si možnosť riešenia, ktoré vám ponúka, výsledkom môže byť neviditeľné stiahnutie zákerného malvéru, ktorý dokáže slúžiť mnohým účelom. Novodobé malvéry dokážu zrkadliť obrazovku, zaznamenávať všetky interakcie používatelia, ako aj kradnúť citlivé informácie, vrátane bankových údajov.
Čím skôr nech ste preč
Prílišná panika a prchké konanie teda v tomto prípade rozhodne nie je vhodnou reakciou. Ak na vás vyskočí upozornenie o víruse, zachovajte pokoj a danú webovú lokalitu urýchlene opustite. Dajte si pozor, aby ste s oknom nijak neinteragovali. Následne prejdite napríklad na domovskú kartu (alebo inú dôveryhodnú stránku), vypnite prehliadač a následne aj celé zariadenie. Stačiť by malo vypnutie na jednu až dve minúty.
Vyššie uvedené sú preventívne kroky, ktorými môžete ako-tak znížiť riziko infikovania vášho zariadenia vírusom. Samozrejme, existuje aj niekoľko ďalších krokov, ktoré môžete podstúpiť, aby ste ešte väčšmi znížili riziko.
Aj naďalej však zachovávajte pokoj. Ak si chcete byť stopercentne istí, že vaše zariadenie nie je infikované malvérom, žiaľ, budete musieť byť trochu trpezliví. Nie vždy sa totiž vírus prejaví okamžite. Takže čo treba spraviť?
Stiahnite si antivírus
Okrem už spomenutých krokov nemusí byť na škodu inštalácia spoľahlivého antivírusového programu. V oficiálnych obchodoch s aplikáciami existuje kopa služieb, ktoré dokážu poskytnúť celkom solídnu ochranu, vo väčšine prípadov úplne zadarmo alebo za malý poplatok. Vyvarujte sa službám, ktoré majú málo stiahnutí, zlé hodnotenie alebo recenzie zanechané používateľmi, ktorých možno už od pohľadu identifikovať ako botov. To isté de facto platí aj pre počítače.
Web Cybernews zostavil rebríček najlepších antivírusových programov za júl 2024. Sú nimi:
- TotalAV
- Norton 360
- Bitdefender
- NordVPN
- Surfshark
- Eset
- McAfee
- Avira
- Trend Micro
- PCProtect
Akonáhle si vyberiete niektorý z týchto (alebo pokojne aj iných, no hlavne overených) programov, môžete sa pustiť do skenovania svojho zariadenia. Novšie antivírusové programy zvyknúť odvádzať celkom slušnú prácu, pokiaľ ide o vyhľadávanie hrozieb či zraniteľností, no nezabúdajte na to, že žiadny z nich nie je dokonalý. Nech máte hocijaký antivírus, môže sa stať, že niečo prehliadne.
Aby ste si mohli byť ako-tak 100-percentne istí tým, že zobrazenie poplašného pop-okna neviedlo k stiahnutiu vírusu, budete musieť aspoň nejaký čas podrobne sledovať správanie vášho zariadenia.
Sledujte výkon a spotrebu energie
V prípade smartfónu odporúčame pravidelnú kontrolu výkonu. Ak si všimnete, že telefón začína byť príliš pomalý, zasekaný, prípadne začne úplne zamŕzať, zrejme je niečo v neporiadku. Ďalším indikátorom môže byť vybíjanie batérie. Ak sa vám telefón začína rýchlo vybíjať navštívte príslušné nastavenia a skontrolujte, ktorý program spotrebúva najviac energie. Od tohto údaju sa potom môžete odraziť a konať ďalej.
Pozor aj na dátovú spotrebu a záhadné programy
Za pokus rozhodne stojí aj pravidelná kontrola spotreby mobilných dát. Ak máte vírus, je dosť možné, že bude využívať mobilnú sieť buď to na sťahovanie dodatočných komponentov, alebo odosielanie dát na servery hackerov. Tak či onak by sa to malo odraziť na dátovej spotrebe. Napokon vám odporúčame sledovať, či sa v zariadení záhadne neobjavujú nové aplikácie, ktoré ste vy sami rozhodne neinštalovali.
Ultimátne riešenia
V prípade, že vám proti vírusu nepomôže antivírus – čo býva zriedkavé, no to riziko tu je – môže vám pomôcť ešte preinštalovanie operačného systému, prípadne obnovenie zariadenia do výrobných nastavení. To sú síce trochu tvrdšie metódy, v dôsledku ktorých môžete prísť o nejaké dáta a súbory, no asi je to lepšia možnosť, než používať zariadenie s vírusom.