Popularita niektorých čínskych firiem v západných regiónoch, menovite Európe a Spojených štátoch, postupne upadá. Nedlho po tom, čo sa Európska únia (EÚ) rozhodla uvaliť vyššie clá na dovoz čínskych elektromobilov, prichádza správa, že Nemecko, najväčšia európska ekonomika, plánuje v priebehu najbližších rokov upustiť od sieťových technológií poskytovaných spoločnosťami Huawei a ZTE. Téme sa venuje portál CNN.
Pokiaľ ide o pozíciu Huawei na svetovom trhu, tej bolo značne uškodené pár rokov dozadu, kedy vláda Spojených štátov pod vedením Donalda Trumpa zaradila čínskeho giganta na zoznam sankcionovaných subjektov. Vo svojich výrobkoch tak už naďalej nemohol používať technológie, ktoré dlhé roky odoberal od amerických producentov. Prišiel o špičkové procesory od Qualcommu, ako aj o podporu služieb Google.
Huawei to však nepoložilo. Hoci stratil svoju pozíciu v rebríčku najväčších výrobcov smartfónov na svete, v tomto segmente pôsobí dodnes. Americké procesory od Qualcommu vymenil za čipy vlastnej produkcie, resp. čipy Kirin. Pokiaľ ide o softvér, operačný systém Android vymenil za vlastný systém s názvom HarmonyOS. Dokonca si vyrobil vlastnú alternatívu aj pre služby Google.
Treba však podotknúť, že smartfóny nie sú jedinou oblasťou, v ktorej Huawei aktívne podniká. V nemalej miere sa zaoberá aj návrhom, vývojom, výrobou a predajom telekomunikačného vybavenia, teda zariadení používaných na prevádzku internetových, resp. mobilných sietí.
Nemecko mení prístup, technológie od Huawei nechce
Práve toto zameranie spoločnosti je aktuálne tŕňom v oku Nemecka. Tu sa rozhodli, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov vyradí z prevádzky všetky komponenty, ktoré boli vyrobené a dodané spoločnosťami Huawei a ZTE. Samozrejme, pretavenie tohto plánu do reality leží na pleciach nemeckých mobilných operátorov.
Viacerí z nich, napríklad Vodafone, Deutsche Telekom či Telefonica, však už súhlasili, že vyradia komponenty produkcie uvedenej dvojice čínskych firiem zo svojich „základných sietí“ 5G, ktoré sú pripojené na internet a fungujú ako ovládacie centrá. Spraviť tak majú do roku 2026.
To ale nebude všetko. Do konca roka 2029 musia byť tieto komponenty vyradené aj z prístupových a transportných sietí, ktoré zahŕňajú fyzické časti siete 5G, vrátane prenosových vedení a veží. Ministerka vnútra Nancy Faeserová v oficiálnom stanovisku uviedla, že týmto spôsobom sa vláda snaží chrániť centrálne nervové systémy Nemecka ako miesta podnikania, teda komunikáciu občanov, spoločností a štátu. Dodala, že je potrebné, aby sa krajina vyhla jednostranným závislostiam.
Spoločnosť Huawei vo vyhlásení uviedla, neexistujú žiadne konkrétne dôkazy, že by jej sieťové technológie predstavovali riziká, pokiaľ ide o kybernetickú bezpečnosť. Doplnila, že bude naďalej konštruktívne a otvorene spolupracovať so zákazníkmi a partnermi, podporovať zlepšovanie a pokrok v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ako aj budovať mobilné siete a digitalizáciu v Nemecku.
Pokiaľ ide o ZTE, tá na žiadosť o komentár zo strany CNN bezprostredne nereagovala.
Ďalšie naštrbenie obchodných vzťahov
Pochopiteľne, Číne sa rozhodnutie Nemecka vôbec nepozdáva. Veľvyslanectvo v Nemecku sa vo štvrtok zaviazalo prijať opatrenia potrebné na ochranu záujmov čínskych spoločnosti. Vo vyhlásení čínskej strany stojí, že krok Nemecka vážne poškodzuje vzájomnú dôveru medzi oboma stranami. Taktiež má výrazne ovplyvniť budúcu spoluprácu medzi Čínou a Európou v súvisiacich oblastiach.
Asi netreba zdôrazňovať, že rozhodnutie Nemecka vyradiť so sieťovej prevádzky zariadenia hneď dvoch prominentných čínskych firiem nebude mať na vzájomné vzťahy medzi dvoma veľmocami zrovna pozitívny dopad. V tejto súvislosti stojí za zmienku, že nemecko-čínske obchodné vzťahy už tak majú ďaleko od dokonalých. Berlín minulý týždeň zablokoval predaj dcérskej spoločnosti Volkswagenu čínskej štátnej firme, čo sa zo strany Pekingu nezaobišlo bez výčitiek.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí vo štvrtok uviedol, že pretváranie hospodárskych, obchodných a technologických otázok na politiku povedie len k narušeniu „normálne technologickej výmeny“.
Obavy zo špionáže
Nemecko pritom už niekoľko rokov otáľa s otázkou, čo spraviť s komponentmi Huawei vo svojej sieti. Konkrétne nad ňou začala otáľať v čase, kedy boli na spoločnosť uvalené už zmienené sankcie zo strany Spojených štátov. Obavy však mali aj Spojené kráľovstvo, Austrália a Japonsko. Spoločnosť podozrievali z napojenia na Peking, ktorý údajne mohol Huawei využívať ako nástroj na špehovanie (nielen) svojich občanov.
Hoci popularita Huawei už dávno nie je tam, kde bola kedysi, stále ide o kľúčového hráča, pokiaľ ide o sieťové technológie. A dokazujú to aj správy spoločnosti týkajúce sa príjmov. Tie tvrdia, že Európa, Blízky východ a Afrika sa vlani podieľali na jej tržbách až 21 percentami. Nejaký vplyv tu teda rozhodne má.