Bundestag, nemecký spolkový snem, odobril sformovanie vyšetrovacieho výboru, ktorého cieľom bude preskúmať proces odstavenia jadrových elektrární v krajine. Objavili sa totiž vážne obvinenia, podľa ktorých tento proces nebol dostatočne transparentný. Poniektoré podozrenia taktiež naznačujú, že v rámci postupu mohlo dôjsť k početným chybám. O novinke informuje server VTM.cz.
Nemecko skoncovalo s využívaním jadrovej energie po viac ako šiestich desaťročiach. Štát prevádzku posledných troch funkčných jadrových reaktorov na svojom území ukončil ešte v apríli minulého roku. Pôvodne sa mala ich prevádzka skončiť o čosi skôr, no napokon bol konečný termín posunutý, a to z dôvodu energetickej krízy, ktorá bola jedným z následkov invázie ruských vojsk na Ukrajinu.
Úlohou výboru bude skúmať politické i ekonomické rozhodnutia, ktoré súviseli s odstávkou jadrových elektrární. Cieľom je zistenie, či boli všetky učinené kroky v súlade s legislatívou a najlepším možným záujmom verejnosti. Nemci teda chcú, aby prechod krajiny na obnoviteľné zdroj energie čo najtransparentnejší a najzodpovednejší.
Nedostatočná priehľadnosť
Vznik vyšetrovacieho výboru si presadili opozičné politické strany, predovšetkým CDU/CSU a AfD. Chcú zistiť, či Robert Habeck, minister pre hospodárstvo a ochranu klímy, a Steffi Lemke, ministerka pre životné prostredie, ochranu prírody, jadrovú bezpečnosť a ochranu spotrebiteľa, adekvátne posúdili možnosť pokračovania v prevádzke elektrární.
Dvojica vládnych predstaviteľov tak čelí obvineniu z nedostatočného preskúmania možnosti udržania elektrární v prevádzke, teda že ju neskúmali s dostatočnou objektivitou a neposkytli jednoznačné výsledky.
Jedným z členov novovzniknutého výboru je aj Anreas Lenz z CSU. Ten poznamenal, že je potrebné zabezpečiť transparentnosť a zodpovednosť za rozhodnutie skončiť s prevádzkou elektrární a využívaním jadrovej energie.
Lemke nateraz zachováva kľudný postoj. Zdôrazňuje, že opozičná strana má na formáciu vyšetrovacích výborov zákonné právo. Dodáva pritom, že vláda už od začiatku procesu vypínania jadrových elektrární transparentne reagovala na všetky otázky ako zo strany parlamentu, tak aj zo strany verejnosti. Dostupné by teda mali byť všetky potrebné informácie.
Vyhrotenie konfliktov
Ako bolo spomenuté vyššie, Nemecko malo odstaviť posledné jadrové reaktory skôr ako v apríli minulého roku. Pôvodný plán chcel ich prevádzku stopnúť už koncom roka 2022. Odklad bol odôvodnený energetickou krízou, ktorá prišla ako následok ruského útoku na Ukrajinu. Hoci bol napokon schválený, vo vláde i opozícii spôsobil viacero sporov a konfliktov.
Taktiež stojí za zmienku, že vyšetrovací výbor zameraný na problematiku jadrových elektrární je už druhým nemeckým výborom, ktorý vznikol v súčasnom volebnom období. Ten prvý sa zaoberal stiahnutím vojsk z Afganistanu. Ak náhodou neviete, vyšetrovacie výbory sú vnímané ako jedna z najsilnejších zbraní v rukách opozície. Ich sformovanie však nie je úplne jednoduché, je podmienené získaním súhlasu aspoň od štvrtiny členov snemu.