Motýle a nočné motýle počas letu zbierajú tak veľa statickej elektriny, že peľové zrná z kvetov môžu byť pritahované statickou elektrinou cez vzdušné medzery až niekoľko milimetrov či centimetrov. Tento fascinujúci objav, publikovaný v časopise Journal of the Royal Society Interface, naznačuje, že to môže významne zvýšiť ich účinnosť ako opeľovačov.
Tím vedcov z University of Bristol zistil, že množstvo statickej elektriny, ktoré motýle a nočné motýle nesú, sa líši medzi jednotlivými druhmi. Rozdiely korelujú s ich ekologickými vlastnosťami, ako je návšteva kvetov, pôvod z tropického prostredia alebo aktívnosť počas dňa či noci.
Prirodzený výber vyšľachtil bezdotykových opeľovačov
Ide o prvý dôkaz, ktorý naznačuje, že množstvo statickej elektriny, ktoré hmyz zhromaždí, je vlastnosť, ktorú môže prirodzený výber ovplyvniť a teda, že môže byť adaptívna.
Hlavný autor štúdie, Dr. Sam England z Katedry biologických vied na University of Bristol, vysvetľuje: “Už sme vedeli, že mnoho druhov zvierat počas letu hromadí statickú elektrinu, pravdepodobne v dôsledku trenia so vzduchom. Boli aj náznaky, že táto statická elektrina môže zlepšiť schopnosť opeľovačov, ako sú včely a kolibríky, priťahovať peľ elektrostatickým pôsobením.”
“Avšak nebolo jasné, či sa táto myšlienka týka aj širšieho spektra rovnako dôležitých opeľovačov, ako sú motýle a nočné motýle. Preto sme sa rozhodli otestovať túto myšlienku a zistiť, či aj motýle a nočné motýle zhromažďujú elektrický náboj a či je tento náboj dostatočný na to, aby prilákal peľ z kvetov na ich telá.”
Komplexná štúdia
Štúdia zahŕňala 269 motýľov a nočných motýľov z 11 rôznych druhov, pochádzajúcich z piatich rôznych kontinentov a rôznych ekologických prostredí. Týmto spôsobom mohli vedci porovnať medzi nimi a zistiť, či tieto ekologické faktory korelujú s ich nábojom, čím stanovili, či je statické nabíjanie vlastnosťou, ktorú môže evolúcia ovplyvniť.
Dr. England dodáva: “Čoraz jasnejšie sa ukazuje, ako môže byť vplyv statickej elektriny pri opeľovaní veľmi silný a rozšírený.”
“Stanovením elektrostatického nabíjania ako vlastnosti, ktorú môže ovplyvniť evolúcia, otvárame množstvo otázok o tom, ako a prečo môže prirodzený výber viesť k tomu, že zvieratá budú mať prospech alebo utrpia v dôsledku množstva statickej elektriny, ktoré zhromažďujú.”
Motýle môžu pomôcť s umelým opeľovaním
Z praktického hľadiska tento výskum otvára dvere k možnostiam technológií, ktoré by mohli umelo zvýšiť elektrostatické náboje opeľovačov alebo peľu, aby sa zlepšili miery opeľovania v prírodných a poľnohospodárskych podmienkach.
Dr. England uzatvára: “Zistili sme, že motýle a nočné motýle počas letu zhromažďujú tak veľa statickej elektriny, že peľ je doslova priťahovaný vzduchom k nim, keď sa priblížia ku kvetu.”
“To znamená, že ani nemusia priamo dotknúť kvetov, aby ich opelili, čo z nich robí veľmi efektívnych opeľovačov,“ dodal.