Nakupovanie cez internet sa rozmohlo najmä počas pandémie koronavírusu, kedy musela byť zatvorená väčšina kamenných predajní. Išlo o rýchlo rastúci trend, ktorý s nami zotrval aj po skončení všetkých tých obmedzení, opatrení a lockdownov. Nie všetci to však vnímajú ako dobrú vec.
Mnohí z nás si obľúbili nakupovanie z čínskych online trhovísk, ktoré oslovujú predovšetkým veľmi nízkymi cenami, a to nielen za samotný tovar, ale aj za jeho doručenie. Ako však píše server Aktuality.sk, tomu zrejme odzvonilo.
Príliš atraktívne ceny
Slováci začali z Číny nakupovať naozaj všeličo. Objednávame si odtiaľ ako maličkosti, napríklad dekorácie, tak aj oblečenie či dokonca elektroniku. A niet sa čo čudovať, keďže tamojšie online trhoviská majú naozaj rozmanitú a širokú ponuku, a to zvyčajne s cenami, akým naši predajcovia jednoducho nedokážu konkurovať.
A to je pre nich veľký problém, keďže slovenskí spotrebitelia sú na ceny veľmi citliví. Dôkaz? Často uprednostňujeme lacnejší nákup pred rýchlym doručením – popularita čínskych e-shopov stúpa aj napriek tomu, že doručenie tovaru môže trvať aj niekoľko týždňov.
Clo netreba platiť ani za väčšie objednávky
Medzi najobľúbenejšie online trhoviská s pôvodom v Číne patria AliExpress, Shein a Temu. Konkrétne Shein je obchod, ktorý ponúka možnosť veľmi lacného nákupu oblečenia. Samozrejme, niečo také učaruje mnohým z nás. Americko-čínska ekonomická a bezpečnostná komisia tvrdí, že priemerná cena oblečenia a doplnkov v čínskom e-shope činí okolo 11 dolárov za kus.
Pod „výhodnosť“ obchodu sa podpisuje aj fakt, že si tu zákazník môže objednať aj viac ako desať kusov oblečenia naraz, pričom nemusí myslieť na úhradu akékoľvek cla. Pre tovar prevážaný z Číny do Európskej únie totiž platí, že ak jeho hodnota nepresahuje 150 eur, je oslobodený od akýchkoľvek colných poplatkov.
Čaká nás tvrdý režim?
Práve to sa ale zrejme už čoskoro zmení. Aspoň tak to tvrdí denník Financial Times, podľa ktorého má Európska komisia (EK) v pláne ešte pred koncom tohto mesiaca navrhnúť zrušenie colnej výnimky.
Podľa Ingrid Ludvikovej, hovorkyne Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, je nastavená hranica pre oslobodenie od colných poplatkov často zneužívaná podvodníkmi. Vraj viac ako polovica všetkých balíkov, ktoré sú dovezené na územie Európskej únie, má v skutočnosti vyššiu hodnotu, než aká je deklarovaná.
Dôvodom pre zrušenie nastaveného colného limitu však sú aj samotní čínski výrobcovia. Tí vraj často obchádzajú či dokonca porušujú pravidlá ohľadne bezpečnosti výrobkov, ľudských práv či životného prostredia, a teda im majú nižšie clá, ktoré sa bežne spájajú s menej prísnymi kontrolami, náramne vyhovovať.
Ďalším dôvodom je štatistika, podľa ktorej si spotrebitelia na území EÚ v minulom roku nechali z Číny doviezť až 2,5 miliardy malých zásielok, resp. zásielok s hodnotou do 150 eur. Treba podotknúť, že tento objem predstavoval viac ako dvojnásobný medziročný nárast.
Daniek Súkupa, hovorca Finančnej správy, označil plánovaný krok Bruselu za obchodno-politické opatrenie, ktoré má za cieľ chrániť hospodárske subjekty na svojom území.
Možných scenárov je viacero
Nateraz nie je isté, ako by mohol či mal fungovať nový colný systém. Jednou z možností je, že zákazník uhradí clo už pri kúpe tovaru. Uhrádzal by ho pritom za každú jednu položku, bez ohľadu na cenu. V horšom prípade by vraj zákazníci museli aj pri malom nákupe navštíviť priamo colný úrad.
Mnoho podrobností ohľadne plánovanej zmeny zatiaľ chýba. Treba však mať na pamäti, že spočiatku má ísť len o návrh, zamýšľané zmeny teda nebudú platiť okamžite (ak vôbec).